- Strona główna
- Kontakt
- Dyrekcja Zamku
- Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk
Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk
Prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum
Historyczka sztuki, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1985 r. jest związana z Instytutem Sztuki PAN, gdzie była m.in. zastępczynią dyrektora (1999-2007). Od 2006 r. była profesorem nadzwyczajnym, a w latach 2014-2024 – profesorem zwyczajnym w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, którym kierowała w latach 2008-2012 oraz 2016-2024. W latach 2012-2014 pełniła funkcję podsekretarza stanu, a następnie w latach 2014-2015 – ministry kultury i dziedzictwa narodowego.
Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, ochrony zabytków, zagadnieniach życia artystycznego, mecenatu artystycznego i kolekcjonerstwa. Gościnnie wykładała m.in. na uniwersytetach w Oldenburgu, Berlinie, Lipsku, Marburgu, Cambridge czy Tallinie. Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy, Wissenschaftskolleg zu Berlin, Instytutu Herdera w Marburgu, Geisteswissenschaftliches Zentrum Geschichte und Kultur Ostmitteleuropas w Lipsku a także Akademii Nauk w Izraelu, Finlandii, Czechach i na Węgrzech.
Jest członkinią wielu rad naukowych instytucji nauki i kultury, w tym m.in. Naukowej Rady Doradczej Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Komitetu Nauk o Sztuce PAN i Rad Muzeów: Narodowego w Gdańsku, Historii Miasta Gdańska i Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Jest członkinią Prezydium i przewodniczącą Zespołu Nauk Humanistycznych Rady Doskonałości Naukowej, a także Zespołu ds. Nagród Prezesa rady Ministrów. Jest przedstawicielką Polski w Comité International d'Histoire de l'Art (CIHA). Należy też do licznych stowarzyszeń i organizacji, m.in. Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Warszawskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Komitetu ICOMOS.
Laureatka wielu nagród m.in.: Przeglądu Wschodniego (2023), Klio I stopnia (2023), Jana Heweliusza (2022), Splendor Gedanensis (2017) i wyróżnieniem w konkursie Komitetu Historii Nauki i Techniki im. Jana Jędrzejewicza (2023).
Odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, Krzyżem Wielkim Orderu Oranje-Nassau Królestwa Niderlandów, Krzyżem Wielkim Orderu Lwa Finlandii, Komandorią Orderu Sztuki i Literatury Francji oraz Medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”.