Galeria im. Lanckorońskich

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
W pomieszczeniach na parterze wyeksponowane są zbiory europejskiego malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, a także cenne okazy historycznego uzbrojenia. Łącznie ponad 600 eksponatów.

Najważniejszą część Galerii im. Lanckorońskich stanowi 37 obiektów przekazanych w 1994 r. Zamkowi Królewskiemu w Warszawie w darze przez prof. Karolinę Lanckorońską. Była to ostatnia spadkobierczyni arystokratycznego rodu, który na przestrzeni dwóch stuleci zgromadził w swym wiedeńskim pałacu jedną z największych prywatnych kolekcji dzieł sztuki w Europie. Szczególne znaczenie w ramach tego zbioru ma 15 dzieł będących w XVIII w. własnością króla Stanisława Augusta, po śmierci monarchy rozsprzedanych przez jego spadkobierców.

Niekwestionowaną perłą tego zbioru są dwa portrety autorstwa Rembrandta van Rijna, jednego z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki europejskiej, są to: Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie. Należą one do kilku najcenniejszych obrazów znajdujących się na stałe w Polsce.

Na wyróżnienie zasługują także inne wyeksponowane w Galerii Arcydzieł dzieła malarskie: Adam i Ewa z warsztatu Lucasa Cranacha St., Palacz i pijak Adriaena van Ostade, Święta Maria Magdalena Petera van Lindta, Burza morska Ludolfa Backhuysena czy Martwa natura ze skrzypcami, przyborami malarskimi i autoportretem Corneliusa Norbertusa Gysbrechtsa.


Oprowadzanie po galerii Mariusza Szczygła przez kustoszkę Alicję Jakubowską


Osobną partię eksponatów stanowią zgromadzone w Galerii dzieła sztuki zdobniczej wybrane z kolekcji Zamku i Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich: lichtarze, puchary, kufle, elementy zastawy stołowej, zegary, bibeloty czy biżuteria. Jednym z najcenniejszych obiektów spośród tej grupy jest szafirowo-brylantowy medalion z wizerunkiem Stanisława Augusta  jeden z podarków królewskich doby ostatniego króla Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Ważnym segmentem Galerii jest także stała ekspozycja militariów historycznych  – broni białej i palnej, a także uzbrojenia ochronnego z XVII i XVIII w. Więcej informacji>