- Strona główna
- Edukacja
- Rodziny
- Rodzinna pracownia z widokiem na... plac Zamkowy
Rodzinna pracownia z widokiem na... plac Zamkowy
Rodzinna pracownia z widokiem na... plac Zamkowy
W sobotnie poranki rodziny z dziećmi zapraszamy na zajęcia plastyczne w przestronnej pracowni plastycznej z przepięknym widokiem na plac Zamkowy, jedynym takim miejscu na mapie Warszawy. Obiecujemy wspaniałą zabawę i dla młodszych, i dla starszych.
Zajęcia, które przeniosą naszych uczestników we wspaniały świat sztuki, związane będą z bieżącymi wystawami czasowymi, które stanowić będą punkt wyjścia i inspirację dla naszych działań artystycznych.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–12 lat.
Limit miejsc: 25. Bilety: 40 zł / os.
Obecność opiekuna na zajęciach jest obowiązkowa.
Koordynator projektu: Marta Tarnawska-Banaszek
Harmonogram wydarzeń:
- 14 grudnia 2024 r. godz. 11.30 – Na tropie Martwych Natur ze słonecznej Hiszpanii. Zajęcia na wystawie Arcydzieła z Muzeum Chanenków w Kijowie KUP BILET
Tym razem w ramach cyklu Rodzinna pracownia z widokiem na... plac Zamkowy poznamy tajniki malarstwa olejnego, malując martwą naturę w stylu hiszpańskim. Odwiedzimy nową wystawę Gabinet sztuki europejskiej. Arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie gdzie poszukamy inspiracji. Będziemy eksperymentować z technikami, takimi jak impast i laserunek, tworząc kolorowe obrazy na płótnie. Świetna zabawa, na zimową sobotę.
- 18.01.2025 sobota 11.30 – W blasku Infantki. Warsztaty tworzenia biżuterii.
- 15.02.2024 sobota 11.30 – Skąd się bierze kolor? O tym dlaczego widzimy kolory, co ma wspólnego nauka ze sztuką oraz z czego właściwie składa się obraz.
- 15.03.2025 sobota 11.30 – Tkany obraz, malowanie na tkaninie czy tłoczone wzory czyli wszystko o materiałach. Ozdabianie elementów tekstylnych.
- 19.04.2025 sobota 11.30 – W botanicznym labiryncie czyli o roślinach w zamkowych dekoracjach. Jak ozdabiano zamkowe komnaty.
- 17.05.2025 sobota 11.30 – Królewski zwierzyniec – rzecz o królewskich zwierzętach i rzeźbie.
Archiwum spotkań:
16 listopada 2024 r. godz. 11.30 – Tajemnice tempery jajowej. Warsztaty samodzielnego przyrządzania farb.
Na zajęciach przeniesiemy się w czasie do epoki, kiedy artyści malowali w zupełnie inny sposób! Odkryjemy tajemnice dawnych technik malarskich i sami stworzymy farby w technice tempery jajowej. Dowiemy się, jak dawniej malowano obrazy i jakich materiałów używano do ich tworzenia. Potem wspólnie przygotujemy nasze własne farby, używając jajek i naturalnych barwników. Staniecie się prawdziwymi czarodziejami kolorów! Na koniec zajęć stworzymy własne arcydzieła, używając stworzonych przez nas farb. Gotowi na artystyczną przygodę?
19 października 2024 r., godz. 11.30 – Piękno zaklęte w filiżance. Skarb króla Augusta Mocnego. Zajęcia prowadzone w Galerii Porcelany Tym razem zajmiemy się przepiękną porcelaną – zwaną białym złotem. Dowiemy się co porcelana ma wspólnego z alchemią, dlaczego była taka droga i jak rozpoznać prawdziwą porcelanę od fałszywej .Przede wszystkim jednak w pracowni plastycznej zajmiemy się własnoręcznym malowaniem na przygotowanym porcelanowym naczyniu.
18 maja 2024 r., godz. 11.30 – W szafie u Jana Matejki
Podczas prac nad historycznymi obrazami Matejko zatrudniał modeli, którzy z kolei musieli być odpowiednio ubrani. Na historycznych strojach artysta znał się jak mało kto w tamtych czasach. My spróbujemy wyobraźnią przenieść się do pracowni malarza i pomyszkować w jego szafach pełnych niecodziennych artykułów garderoby. Może nawet uda nam się któreś z nich przymierzyć. Na koniec sami staniemy się kreatorami mody!
20 kwietnia 2024 r., godz. 11.30 – Wśród rzymskich ruin
Wiosna to najlepszy czas, by wyruszyć w podróż do słonecznej Italii. Tak jak bohater naszego spotkania holenderski malarz Gaspar van Wittel ze szkicownikiem w ręku będziemy poszukiwać inspiracji we włoskich ruinach. W pracowni plastycznej powstaną niepowtarzalne pejzaże miejskie inspirowane starożytnymi ruinami.
16 marca 2024 r., godz. 11.30 – W teatrze Jana Matejki
Rodzinne warsztaty poświęcone jednemu z najwybitniejszych polskich malarzy Janowi Matejce.
W ich ramach wspólnie odkryjemy tajemnice sztuki malarskiej i przeniesiemy się w świat barwnych kompozycji. Zgłębimy także tajniki twórczości Matejki, poznamy jego życie i epokę, w której żył. To jednak nie wszystko – głównym zadaniem podczas warsztatów będzie stworzenie miniaturowych trójwymiarowych makiet jednego z obrazów tego wybitnego artysty.