Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

23 marca 13 czerwca 2021 r.

Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze
Jan Paweł IIWystawa arcydzieł z Watykanu w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się z inicjatywy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego i jest możliwa m.in. dzięki podpisaniu 7 czerwca 2019 r. listu intencyjnego o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury reprezentowaną przez przewodniczącego Rady kardynała Gianfranco Ravasiego.

Zapraszamy do obejrzenia  filmu przybliżającego w skrócie ekspozycję:

 

Na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. To przede wszystkim: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Siedem arcydzieł malarstwa z Muzeów Watykańskich >>

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Opis obrazu >>

Z depeszy włoskiej agencji prasowej ANSA:

Sette quadri prestati dal Museo del Vaticano sono da oggi esposti al Castello reale di Varsavia in una mostra online ideata per rendere omaggio al Papa Giovanni Paolo II a 100 anni dalla sua nascita.

FIlm ukazujący montaż wystawy:

 

 

Wystawa ma być spotkaniem z niezwykłym człowiekiem wiary, mistykiem, nieustającym pielgrzymem i świętym, ale nade wszystko ma stanowić hołd dla wybitnego Polaka. Wydarzenie to zamknie zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama,
z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, za trzecią – w kształcie kopuły Bazyliki św. Piotra – znajduje się sekwencja W kręgu sztuki Watykanu, w której prezentowane są obrazy z Muzeów Watykańskich. Wystawę zamyka brama z symbolem ulatującej gołębicy o wymownym tytule Testament, za którą znajdują się m.in., relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu,  które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu i nauczaniu Karola Wojtyły, który przekonywał, że kultura musi mieścić w sobie pełną prawdę o człowieku, zarówno tę w wymiarze naukowym, jak i tę, którą zawiera w sobie religia, by czynić go  w pełni człowiekiem, osobą. W ujęciu Wojtyły kultura, którą człowiek tworzy i przez którą jest jednocześnie kształtowany, winna być zanurzona w wartościach moralnych wypływających wprost z Ewangelii. Sztuce i nauce wyznaczył rolę nośnika tych wartości.

 

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II to niezapomniana podróż do świata wartości chrześcijańskich, wiary, dialogu, piękna i kultury.

Kurator wystawy: Beata Gadomska

Wykłady:

14 kwietnia, godz. 18.00 – Polska na Watykanie sub specie artistica
Prowadzenie: bp Michał Janocha

28 kwietnia, godz. 18.00 – Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
Prowadzenie: prof. Jan Żaryn

12 maja, godz. 18.00 – Komentarz malarza do Listu do artystów Jana Pawła II
Prowadzenie: prof. Tadeusz Boruta

26 maja, godz. 18.00 – Brat Albert – inspiracja dla Jana Pawła II
Prowadzenie: abp Grzegorz Ryś

7 czerwca 2021 – Odnowa tej ziemi. Wyzwania dla historyka związane z pontyfikatem Jana Pawła II – rozmowa Anny Czekaj z prof. Pawłem Skibińskim

9 czerwca, godz. 18.00 Malarstwo w muzeach watykańskich
Prowadzenie: dr Artur Badach, kierownik Ośrodka Sztuki Zamku królewskiego w Warszawie

Transmisja wykładów na zamkowych kanałach w serwisach Facebook oraz Youtube.

Katalog wystawy z pięknymi esejami oraz zdjęciami obrazów, a także pamiątki z motywami poświęconymi ekspozycji dostępne są w sklepie stacjonarnym (czynnym od wtorku do soboty w godz. 10.00–16.00 oraz internetowym)

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Cykl wykładów towarzyszących wystawie


Program edukacyjny towarzyszący wystawie


Wystawa arcydzieł z Watykanu w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się z inicjatywy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego i jest możliwa m.in. dzięki podpisaniu 7 czerwca 2019 r. listu intencyjnego o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury reprezentowaną przez przewodniczącego Rady kardynała Gianfranco Ravasiego.

logo 0

 

z

Załączniki