Przejdź do treści

Andrea De Carlo


Andrea De Carlo
karierę muzyczną rozpoczął jako kontrabasista jazzowy przez wiele lat koncertując intensywnie na całym świecie jako pierwszy kontrabasista.

Równolegle ukończył fizykę na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, uzyskując najwyższe noty. Poświęcił się wtedy grze na violi da gamba pod kierownictwem Paola Pandolfiego. Współpracował z najważniejszymi zespołami muzyki dawnej występując z nimi na najważniejszych festiwalach międzynarodowych i  realizując ponad czterdzieści nagrań.

W 2005 r. stworzył Ensemble Mare Nostrum, z którym w 2006 r. nagrał w oryginalnej aranżacji Orgelbüchlein J. S. Bacha dla MA Recordings (USA). Otrzymała nagrodę Diapason „Découverte” (maj 2011 r.) a w 2009 r. Le concert des violes, zbiór francuskiej polifonii dla wytwórni płytowej Ricercar (Belgia, grupa OUTHERE), nagrodzonej 5 Diapason przez francuski magazyn DIAPASON i Coup de Coeur 2010 przez Academie Charles Cros z Paryża.

W 2012 r. dla wytwórni RICERCAR (Belgia) wydał Il Concerto Delle Viole Barberini, płytę CD z madrygałami i rzymską muzyką instrumentalną z XVII w. i dla wytwórni ALPHA (Francja)  Nueva España, płytę CD z muzyką hiszpańską i meksykańską. W 2013 r. nagrał Occhi Belli, Occhi Neri, płytę CD z dotąd niewydanymi pieśniami Marco Marazzoliego dla ARCANA (Włochy), inaugurując projekt dotyczący muzyki rzymskiej, który zaowocował stworzeniem serii The STRADELLA PROJECT - kolekcji płyt poświęconej dziełom Alessandra Stradelli. Pomysł ten zrodził się w ramach Festiwalu Barokowego Alessandra Stradelli w Viterbo, którego Andrea De Carlo jest dyrektorem artystycznym. Pierwsze pięć części, serenada La Forza Delle Stelle i oratoria S.G. Crisostomo, Santa Editta, Santa Pelagia (pierwsze nagrania na świecie) zostały wielokrotnie nagrodzone przez międzynarodowych krytyków i ponownie wyróżnione nagrodą 5 Diapason.

Od 2017 roku poświęcił się dziełom Alessandra Stradelli. Dyrygował zespołem Il Pomo d’Oro w Parco della Musica w Rzymie w pierwszym dziele kompozytora La Doriclea.

W 2018 r. dyrygował w Warszawie pierwszym w czasach nowożytnych wykonaniem dzieła A. Stradelli Il Trespolo Tutore, które ukazało się w styczniu 2019 r. na DVD nakładem firmy DUX. W listopadzie 2018 r. dyrygował podczas 43° Tage Alter Musik in Herne organizowanego przez WDR (Westdeutscher Rundfunk), nieznanym dziełem Stradelli Amare e Fingere, które od razu znalazło się na longliście do nagrody Preis der deutschen Schallplattenkritik 2022.

W 2020 r. pierwsze kompletne nagranie dzieła A. Stradelli Il Trespolo Tutore z zespołem Mare Nostrum otrzymało nagrodę Diapason „Découverte” francuskiego magazynu DIAPASON i znalazło się na longliście do nagrody Preis der deutschen Schallplattenkriti 2021.

W 2019 r. został zaproszony jako dyrygent Orchestra Arturo Toscanini w Parmie, a w 2020 r. dyrygował orkiestrą Teatru Carlo Felice z Genui przy okazji wydarzenia La notte di S. Giovanni dla RAI i otwarcia sezonu lirycznego 2020-21 z dziełem A. Stradelli Il Trespolo Tutore. W grudniu 2021 r. dyrygował w Teatrze Carlo Felice oratorium S. G. Battista A. Stradelli w ramach zakończenia sezonu koncertowego 2021 r..

Jako dyrygent zespołu Mare Nostrum występował na wielu istotnych festiwalach międzynarodowych.

W 2011 r. stworzył projekt edukacyjny i badawczy STRADELLA Y(oung)-PPROJECT, narzędzie kształcenia i rozwoju młodych włoskich i zagranicznych artystów, które zyskało uznanie międzynarodowej krytyki.

Jest dyrektorem Festiwalu Barokowego Alessandra Stradelli w Viterbo i Nepi, członkiem zarządu REMA i zarządu Fundacji Pietà de’ Turchini w Neapolu oraz Reseau Européen de la Musique Ancienne. Uczy gry na  violi da gamba w Konserwatorium św. Cecylii w Rzymie.