Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 28 stycznia 2024 r.

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

niedziela 28 stycznia 2024 r.

godz. 12.00, Sala Koncertowa 

KUP BILET

Zapraszamy  na  kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi , projekt  realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne - promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.. W świat swoich muzycznych interpretacji zaproszą  stypendyści i absolwenci Programu.

Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum. Równocześnie koncert będzie można obejrzeć  w bezpośredniej transmisji na kanale YT Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:

W programie:

Beethoven,  Chopin,  Hoffmeister, Ibert,  Karłowicz,  Paganini,  Szymanowski,  Walton

Wystąpią:

Zofia Groblewska–altówka, Ewa Ossowska– fortepian; Michał Kaszowski – skrzypce, Antoni Lichomanow– fortepian; Kajetan Pałęcki – wiolonczela, Maria Sterczyńska – fortepian; Kwintet w składzie Zosia Mroziuk – flet, Aleksander Malej – obój, Dorota Pałka – klarnet, Błażej Beszczyński – fagot, Aleksandra Stylok – waltornia.

Prowadzenie koncertu Michał Szymański

Zofia Groblewska – 18-letnia skrzypaczka i altowiolistka z Warszawy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Emila Młynarskiego w ZPSM Nr 1 w Warszawie, w klasie Małgorzaty Machalskiej i Anny Betley-Gębskiej. Obecnie kontynuuje edukację w OSM im. Zenona Brzewskiego w klasie altówki Michała Styczyńskiego oraz w klasie skrzypiec Agaty Szymczewskiej. Zofia doskonaliła swoje umiejętności instrumentalne pod kierunkiem takich artystów jak: Corina Belcea, Maria Machowska, Ondre Lébr, Janusz Wawrowski, Katarzyna Budnik, Ewa Guzowska. Jako kameralistka doświadczenie zdobywała na lekcjach prowadzonych przez: Krystynę Makowską Ławrynowicz, Annę Misior, Krystynę Borucińską, Aleksandrę Świgut i Romana Hoffmanna. Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych, altówkowych i kameralnych. Była członkiem trzeciej edycji Lusławickiej Orkiestry Talentó w oraz Penderecki Youth Orchestra. Latem 2022 roku uczestniczyła w międzynarodowym projekcie Concertgebouworkest Young w Holandii współpracując z dyrygentami Gustavo Gimeno,nGeorge'm Jackson'em oraz skrzypaczką Izabelą Faust. W styczniu 2023 r. zadebiutowała jako solistka z orkiestrą Sinfonia Juventus

pod dyrekcją Miłosza Kuli. Jest wielką miłośniczką muzyki kameralnej i symfonicznej. W roku szkolnym 2022/23 poszerzała swoje zainteresowania muzyczne, ucząc się dyrygentury w klasie prof. dr Katarzyny Sokołowskiej. Od 2021roku Zofia jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Michał Kaszowski – 16-letni skrzypek, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego i Anny Betley – Gębskiej. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku lat 9, wstępując do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie do klasy Ewy Gajdy-Migacz. Jego duży potencjał skrzypcowy pozwolił na szybkie postępy uhonorowane nagrodami w konkursach m.in.  II miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Janko Muzykant” w Sochaczewie, III miejsce w I Ogólnopolskim Jasnogórskim Konkursie Skrzypcowym w Częstochowie, IV miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków Będę Wirtuozem w Krakowie, wyróżnienie w XI Ogólnopolskim Spotkaniu Skrzypcowym im. prof. Mirosława Ławrynowicza,  II miejsce w I International Online Instrumental Performance Competition.

Swoje umiejętności skrzypcowe doskonalił podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie oraz Kursów Mistrzowskich Zimowej Akademii w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Pozostaje pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci od 2021 roku.

Kajetan Pałęcki – 18-letni wiolonczelista z Warszawy, uczeń OSM II st. im. Z. Brzewskiego w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja i Piotra Hausenplasa. Jest laureatem wielu konkursów międzynarodowych i krajowych m. in.: 1. miejsca w International Gustav Mahler Prize Cello Competition 2020, 2. miejsca The 12th Jan Vychtil Cello Competition Prague, Grand Prix w XIX Konkursie wiolonczelowo-kontrabasowym w Malborku, 2. miejsca w IX Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy w Sochaczewie 2021, 3. miejsca w XIII Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. Był koncertmistrzem wiolonczel 3. edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów;. Uczestniczył w kursach,gdzie pracował pod kierunkiem m.in.: Gottharda Poppa, Kazimierza Michalika, Andrzeja Orkisza, Torleifa Thedéena, Marcina Zdunika, Konstantina Heidricha, Bartosza Koziaka. Występował w

Uniwersytecie Sztuki w Grazu, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Klaipėda Concert Hall, Pałacu w Łańcucie, Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim w Warszawie. We wrześniu 2019 roku Kajetan wystąpił na uroczystym koncercie z ramienia Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zorganizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę z okazji wizyty Drugiej Pary Prezydenckiej USA- Karen Pence oraz Mike Pence w Pałacu Prezydenckim. Od października 2015 roku Kajetan jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Kwintet w składzie: Zosia Mroziuk – flet, Aleksander Malej – obój, Dorota Pałka – klarnet, Błażej Beszczyński – fagot, Aleksandra Stylok – waltornia powstał w ramach projektu Kameralna Filharmonia Funduszu, a jego uczestnikami są stypendyści funduszu, uczniowie z różnych szkół muzycznych w Polsce. Zosia Mroziuk – 16-letnia flecistka jest uczennicą Anity Kander-Marchewki w ZPOSM I i II st. im G. Bacewicz w Warszawie, Aleksander Malej  uczy się w klasie oboju Piotra Pyca w Katowicach, Dorota Pałka – 19-letnia klarnecistka - jest uczennicą PSM I i II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie,, w klasi Piotra Lato, a Błażej Beszczyński  to 14-letni fagocista - uczeń Zdzisława Dworzyńskiego w PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. Gościnnie naszym stypendystom towarzyszy na waltorni Aleksandra Stylok studentka II roku UMFC w Warszawie, w klasie Tomasza Bińkowskiego. Wszyscy członkowie zespołu są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Realizując swoją drogę muzyczną z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianiści kameraliści związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Ewa Ossowska, Maria Sterczyńska, Antoni Lichomanow.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.