Kody i symbole ukryte w kolekcji obrazów Zamku Królewskiego w Warszawie – wykłady

Program wykładów online:

 

15 stycznia 2025 r. – Gabinet Monarchów Europejskich 

Prowadząca: Katarzyna Rupocińska

Do Gabinetu Monarchów Europejskich, zwanego Gabinetem Portretowym lub Konferencyjnym, dotrzemy po zwiedzeniu Sali Tronowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Przypominająca puzdereczko salka recepcyjna, zaprojektowana przez Jakuba Fontanę, z polichromiami pędzla Jana Bogumiła Plerscha, stanowiła miejsce spotkań i poufnych rozmów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z wybranymi zagranicznymi gośćmi. Wielowątkowy i skomplikowany program symboliczny dekoracji Gabinetu splata się w fascynującą opowieść o ostatnim władcy Polski i polityce prowadzonej przez niego na arenie europejskiej. Przyjrzymy się nie tylko Plerschowskim groteskom, lecz i wyposażeniu wnętrza, a przede wszystkim gerydonowi – jednemu z dwóch zachowanych na świecie osiemnastowiecznych dekoracyjnych stolików.

Po Gabinecie oprowadzi Państwa Kaja Rupocińska, nauczycielka historii sztuki i anglistka w I SLO Bednarska w Warszawie, popularyzatorka wiedzy o sztuce.



18 grudnia 2024 r. – Pamiątka z Grand Tour. Portret braci Rzewuskich pędzla Antona von Maron

Prowadząca: Joanna Falkowska-Kaczor

Omawiany obraz to charakterystyczny typ portretu „grand tour”, przedstawiający modela swobodnie wśród ruin starożytności. Wykład przybliża ową formę podróży – popularną wśród młodych arystokratów i intelektualistów europejskich w XVII i XVIII w.  Przedstawia środowisko artystów, arystokratów i humanistów (z Johannem Joachimem Winckelmannem na czele), w którym kształtowały się podstawy myśli klasycystycznej, początki nowoczesnej historii sztuki i archeologii.  Uwzględnia przy tym rolę polskich arystokratów i artystów, jak Stanisław Kostka Potocki – tłumacz Winckelmanna,  kolekcjoner i badacz sztuki, malarz Franciszek Smuglewicz i wreszcie  Rzewuscy -  ludzie Oświecenia i posiadacze kolekcji dzieł sztuki, które drogą dziedziczenia stały się włas

 

14 listopada 2024 r. – Wenecjanin i społeczeństwo dawnej Rzeczypospolitej – sztafaż na warszawskich wedutach Bernarda Bellotta

Prowadzenie: dr Anna Straszewska, Instytut Sztuki PAN




16 października 2024 r. – Po czujnym okiem Ateny. Bacciarellowska wizja początków Akademii Krakowskiej

Prowadzący: dr Adam Tyszkiewicz, Uniwersytet Warszawski

Wystąpienie dotyczy nie tylko epoki stanisławowskiej i roli jaką odegrał w namalowaniu tytułowego dzieła włoski malarz Marcello Bacciarellego, ale przede wszystkim zgodności malowidła z historią odnowienia (można też rzec fundacji) najstarszego polskiego uniwersytetu.