"Ikebana. Forma wolności"

Ikebana. Forma wolności

Wystawa ikebany w tradycji Ikenobō pod kierunkiem profesora Katsuhito Kuraty

w ramach XII Dni Japonii na Uniwersytecie Warszawskim

2526 października 2018 r.

Biblioteka Królewska

Ikebana to japońska sztuka tworzenia przestrzennych kompozycji z materiałów roślinnych, której tradycja sięga XV wieku. Jej dzieje są ściśle związane z działalnością pokoleń mistrzów Ikenobō, pełniących funkcje kapłańskie w świątyni Chōhōji (Rokkakudō) w Kioto. Współczesna ikebana w przekazie Ikenobō to jednak nie tylko kompozycje klasyczne tworzone według określonych form i reguł, lecz także powstałe na bazie tradycyjnych form style nowoczesne, których założenia opracował pod koniec XX wieku obecny mistrz Ikenobō Sen’ei.

Na pierwszej w Polsce profesjonalnej wystawie ikebany Ikenobō, nawiązującej tematem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, znajdą się przede wszystkim dzieła utrzymane w stylach, które pozostawiają twórcom pełną wolność wyrazu (rikka nowoczesna, shōka nowoczesna, styl dowolny).

Autorzy kompozycji: Katsuhito Kurata, Teruko Miyano, Kyoko Hisamichi, Hisako Izumi, Mieko Kodama, Keiko Koyama, Sugako Minematsu, Kiyoe Nagata, Kiyoko Ochiai, Noriko Ohashi, Harumi Takahashi, Aya Tanaka

Wystawa dostępna w godzinach zwiedzania Zamku, wstęp na podstawie bezpłatnego biletu ewidencyjnego lub biletu na Trasę Zamkową

Wydarzenia towarzyszące:

25 października

godz. 13.3014.30

Pokaz ikebany

godz. 17.0018.00

Warsztaty origami

Bilety w cenie: 7 zł normalny, 5 zł ulgowy i rodzinny

26 października

godz. 13.0014.30, 15.0016.30

Japoński rytuał parzenia herbaty. Pokaz chanoyu – warsztaty z degustacją

Chanoyu – japoński rytuał parzenia herbaty, dosłownie „wrzą-tek na herbatę”, to bogata kultura spotkań herbacianych, która narodziła się w średniowiecznej Japonii i trwa do dziś. Podczas spotkania herbacianego, zwa- nego chakai, gospodarz podejmuje gości napojem przyrządzonym i podanym zgodnie z określoną formą, obejmującą także etykietę obowiązującą uczestników. Tej właśnie formy i etykiety, wyrażających światopogląd zbudowany wokół pojęcia  współdziałania w godności, uczą się adepci sztuki herbacianej, nazywanej też drogą herbaty – chadō, by zapanować nad nimi i wykorzystywać je, nie dając się jednak ograniczać. Mistrz tej sztuki, chajin, czyli dosłownie „człowiek  herbaty”,  postępuje zgodnie z tym duchem nie tylko w pokoju herbacianym, lecz także w całym życiu.

Bilety w cenie: 7 zł normalny, 5 zł ulgowy i rodzinny

godz. 18.0019.00

Spektakl shimai. Tańce teatru nō

Nō jest jednym z japońskich muzycznych i poetyckich widowisk tradycyjnych, sięgającym swoją historią XIV w.

Na program złożą się tańce zaczerpnięte z kilku dramatów nō, w tym Atsumori, Chikubushima i Takasago.

Bilety w cenie: 20 zł normalny, 15 zł ulgowy

Wystawa pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce

Organizatorzy:

Uniwersytet Warszawski

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Polska Fundacja Japonistyczna

Załączniki