Udostępnianie zbiorów
REGULAMIN UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE – MUZEUM
- Instytucje zainteresowane wypożyczeniem obiektów ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum (dalej Zamek), zobowiązane są złożyć pisemny wniosek o wypożyczenie, skierowany do Dyrektora Zamku, minimum na 6 miesięcy przed planowanym terminem wypożyczenia – w przypadku wypożyczeń krajowych. Jeżeli wniosek dotyczy większej liczby obiektów (powyżej 10) lub dotyczy wypożyczenia poza granice RP, powinien zostać złożony na co najmniej 12 miesięcy przed planowanym terminem wypożyczenia.
- Wniosek należy skierować do Dyrektora Zamku na adres:
Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum
Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej
Plac Zamkowy 4
00-277 Warszawa
lub za pomocą skrzynki podawczej e-puap: ZamekKrolewskiWwa/SkrytkaESP
- Wniosek powinien zawierać:
- pełne dane instytucji wnioskującej o wypożyczenie,
- cel wypożyczenia (np. wystawa, depozyt, projekt badawczy, badania, konserwacja),
- planowany okres wypożyczenia,
- miejsce prezentacji lub przechowywania obiektów,
- wykaz obiektów (powinien zawierać: podstawowe dane ewidencyjne obiektu,
w tym nr inwentarza), - raport o warunkach ochrony zbiorów w miejscu prezentacji i przechowywania obiektów (tzw. Facility report) podpisany przez upoważnioną osobę,
a w przypadku wystaw i pokazów wniosek powinien zawierać również:
- tytuł oraz terminy otwarcia i zamknięcia wystawy,
- opis merytoryczny wystawy,
- dane kontaktowe kuratora wystawy oraz osoby koordynującej proces wypożyczenia,
- informacje o planowanych publikacjach i ewentualnym udziale w nich pracowników Zamku.
Wszelkie zmiany dotyczące rozszerzenia wniosku o dodatkowe obiekty, będą miały status nowego wniosku o wypożyczenie i będą rozpatrywane oddzielnie z uwzględnieniem terminów wskazanych w pkt 1 (co najmniej 6 lub 12 miesięcy przez planowanym otwarciem wystawy).
- Rozpatrywanie wniosków o wypożyczenie.
Wnioski o wypożyczenie obiektów ze zbiorów Zamku są rozpatrywane przez Dyrektora Zamku na podstawie opinii kustoszy zbiorów i konserwatorów. Decyzja o wypożyczeniu obiektów jest uzależniona od planów ekspozycyjnych Zamku, stanu zachowania obiektów objętych wnioskiem, kolejności zgłoszeń od innych instytucji, warunków przechowania i ekspozycji oraz zabezpieczenia w nowym miejscu (tzw. Facility report). Pod uwagę brany jest również scenariusz wystawy lub ekspozycji stałej oraz publikacje towarzyszące wystawie.
- Decyzja w sprawie wypożyczenia obiektów zostanie przekazana instytucji wnioskującej na adres podany we wniosku (w tym za pośrednictwem skrzynki podawczej e-puap).
- Warunkiem wydania obiektów jest zawarcie umowy w formie pisemnej oraz podpisanie protokołów zdawczo-odbiorczych przez osobę pisemnie upoważnioną do dokonania tych czynności (przedstawiciela instytucji wnioskującej o wypożyczenie). Wraz
z protokołem podpisywany jest również stan zachowania wypożyczanych obiektów. - Warunki i koszty wypożyczenia:
Wypożyczenie obiektów do muzeów krajowych jest bezpłatne, jednak każda instytucja wnioskująca o wypożyczenie, jest zobowiązana do zapewnienia na własny koszt:
-
- odpowiednich materiałów do pakowania,
- odpowiednio przeszkolonych pracowników do pakowania obiektów,
- kuriera na czas transportu,
- transportu i uzbrojonego konwoju na terytorium RP, jeżeli wartość przewożonych obiektów tego wymaga (Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 2 września 2014 r. w sprawie zabezpieczania zbiorów Muzeum przed pożarem, kradzieżą i innym niebezpieczeństwem grożącym ich zniszczeniem lub utratą, Dz. U.2014, poz.1240),
- odpowiednich warunków przechowywania i eksponowania obiektów (zgodnie
z zasadami opisanymi w wyżej przywołanym Rozporządzeniu MKiDN), - ubezpieczenia obiektów od wszelkiego ryzyka „od gwoździa do gwoździa” (ubezpieczenie, co do zasady, nie jest wymagane w przypadku użyczeń zbiorów do polskich muzeów państwowych oraz samorządowych). W przypadku użyczeń za granicę ubezpieczenie jest niezbędne w każdym przypadku.
W zależności od specyfiki, stanu zachowania i wartości wypożyczanych obiektów wnioskujący może zostać zobowiązany do poniesienia dodatkowych kosztów (określanych indywidualnie dla każdego wypożyczanego obiektu), tj.:
- kosztów konserwacji obiektów (jeżeli wymagają przeprowadzenia zabiegów konserwatorskich),
- kosztów oprawy (passe-partout, ramy – dotyczy m.in. rysunków, grafik),
- innych kosztów związanych z przygotowaniem obiektów do użyczenia (demontaż na ekspozycji, specjalne zabezpieczenie, etc.),
- digitalizacji wypożyczanych obiektów na potrzeby wykorzystania odwzorowań obiektów w planowanych publikacjach,
- kosztów podróży i diet, noclegów wyznaczonych pracowników Zamku w czasie transportu/montażu/demontażu obiektów, a także w przypadku kontroli miejsca ekspozycji lub przechowywania.
Opłata za wypożyczenie
W przypadku wypożyczeń przez instytucje inne niż muzea krajowe, Zamek zastrzega sobie możliwość pobrania opłaty za wypożyczenie obiektów – muzealiów w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (tj. Dz.U. 2022.385) w wysokości nie większej niż 1% ich wartości ubezpieczeniowej. Wysokość opłaty uzależniona będzie od wartości obiektu, stanu jego zachowania, techniki wykonania, etc. i zostanie określona przez Dyrektora Zamku.
Opłat nie pobiera się również za wypożyczenie obiektów - muzealiów od muzeów
z siedzibą w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym pod warunkiem wzajemności.
- Kontakt
Użyczenia ze zbiorów Zamku realizowane są przez Dział Inwentarzy Muzealnych,
e-mail: inwentarze@zamek-krolewski.pl; tel. 22 35 55 152 lub 22 35 55 165.
Użyczenia w celach badawczych i konserwatorskich koordynowane i nadzorowane są przez Pracownie Konserwacji, e-mail: tbuzniak@zamek-krolewski.pl, tel. 22 35 55 364.