- Strona główna
- Wizyta
- Pałac Pod Blachą
- Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego
Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego
Apartament księcia Józefa Poniatowskiego. Nowa odsłona
Pałac Pod Blachą prezentuje nową odsłonę Apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego. W ostatnim roku w prywatnym mieszkaniu księcia Józefa przybyło ponad 250 eksponatów! Wśród nich są aż 32 zakupy, wzbogacające stałą kolekcję Zamku, i ponad 50 depozytów z 6 prywatnych kolekcji. Dzięki tej przemianie, odwiedzający Apartament mogą wzbogacić swoją wiedzę historyczną oglądając i zrekonstruowane wnętrza, i fascynujące dzieła sztuki, w tym pamiątki z epoki. W pałacu spotkamy miłość i wojnę!
Apartament po raz pierwszy został udostępniony publiczności w 2011 roku. Dzięki wnikliwym poszukiwaniom, obejmującym kolekcje muzealne i prywatne, a także na rynek antykwaryczny, znacznie wzbogaciliśmy prezentowane dotąd wnętrza. Ściany zdobią obrazy olejne i akwarele, rysunki i grafiki. Do najwspanialszych należą: olejny Portret księcia Józefa Poniatowskiego, namalowany przez Józefa Grassiego, który jest pierwowzorem wielu portretów księcia, ukazująca najwspanialsze zwycięstwo polskiej piechoty na wojnie w Hiszpanii Bitwa pod Fuengirolą, autorstwa Januarego Suchodolskiego, zakupiony niedawno konny Portret oficera 13. pułku huzarów Księstwa Warszawskiego, namalowany przez Feliksa Sypniewskiego. Ostatnie zakupy to niezwykle precyzyjny rysunek księcia Józefa, wykonany ołówkiem, czy graficzne, kolorowane akwarelą przedstawienie śmierci księcia Józefa w Elsterze, wykonane przez wiedeńskiego sztycharza tuż po tragedii.
Na krótko przed otwarciem wystawy przywieźliśmy zakupiony na aukcji dokument z kierowanej przez księcia Józefa Kancelarii Wojennej z autografem Pepiego. Rozkazy i listy z pieczęciami i winietami Kancelarii Wojennej, podpisane przez Poniatowskiego, w szczególny sposób pozwoliły na poznanie jednego z największych polskich bohaterów, jakim był Naczelny Wódz armii polskiej.
W części ekspozycji dotyczącej piechoty, kawalerii i artylerii Księstwa Warszawskiego zgromadziliśmy mnóstwo wspaniałych przedmiotów. Z pewnością ciekawostką jest zakupiona niedawno książka, opisująca oblężenie Gdańska w 1807 roku, wydana tego samego roku, z odręcznymi poprawkami na planie, naniesionymi przez uczestnika wydarzeń.
Prezentujemy monety, używane w okresie Księstwa Warszawskiego, a także kolekcję medali, ilustrującą wszystkie kampanie napoleońskie. Wśród nich znajduje się, ustanowiony na wniosek księcia Józefa Poniatowskiego po bitwie pod Zieleńcami, order Virtuti Militari. Jako pierwsze odznaczenie przyznawane nie za pochodzenie, a za zasługi wojenne. Order powstał na dziesięć lat przed słynną francuską Legią Honorową, którą również eksponujemy na wystawie.
Zgromadziliśmy wspaniałą kolekcję militariów, złożoną z szabli, lanc, karabinów, oporządzenia kawalerii, plakiet na czapki i ładownice wojska Księstwa Warszawskiego, a także francuskich i polskich formacji służących u boku Napoleona, jak m.in. Szwoleżerów Gwardii i Lansjerów Nadwiślańskich.
Wzbogacając historyczne apartamenty księcia pozyskaliśmy w długoletni depozyt wspaniałą rzeźbę marmurową Madame Recamier, a także zachwycającą figurę Flory, autorstwa francuskiego mistrza, Clodiona (Claude Michela). Wśród figur z brązu złoconego możemy podziwiać autentyczną paterę, sygnowaną nazwiskiem złotnika Napoleona - Pierre-Philippe Thomire`a.
Polski duch utraconych Kresów przywołują najwcześniejsze wyroby pierwszej polskiej manufaktury porcelany w Korcu na Wołyniu.
Na wystawie prezentujemy pamiątki związane nie tylko z legendą Księcia, ale także z epoką wojen napoleońskich i Pałacem Pod Blachą. Wśród nich guziki i części oporządzenia wojskowego, pochodzące z wykopalisk archeologicznych w okolicach pałacu oraz Zamku Królewskiego, orzeł wyrzeźbiony w drewnie na wzór godła z drzewca sztandaru wojskowego, stanowiący pamiątkę dla chorążego pułku po zakończonej służbie, przedmioty odnalezione po klęsce wyprawy na Moskwę w 1812 roku, szablę odkrytą 200 lat po bitwie pod Waterloo, podczas wymiany poszycia dachu jednego z pobliskich budynków.
Wielki podziw wzbudza osobiście wyrzeźbiony przez Tadeusza Kościuszkę kielich mszalny wraz z pokrowcem, a ciekawostką jest pukiel włosów z pieczęcią i poświadczeniem autentyczności z epoki. Wśród przedmiotów związanych z kobietami epoki prezentujemy miniatury portretowe matki i siostry księcia Józefa, a także autentyczny list metresy, Henrietty de Vauban oraz portrety kochanek. Niecodziennym przedmiotem jest beczułka na napoje, używana przez kantynierkę, służącą w jednym z francuskich pułków.
Niezwykle krótki czas zgromadzenia w jednym miejscu tak wielu wybitnych eksponatów z epoki Pepiego odmierzyły znakomite zegary, ozdobione polskim orłem oraz figurą księcia Józefa z prywatnych zbiorów, nigdy dotąd niepokazywane publicznie.
„Wybuchową” ciekawostką jest zegar słoneczny na biurku należącym do Naczelnego Wodza, w którym promień wzmocniony przez lupę odpala lont, zakończony prochem w niewielkiej armatce.
Wszystko to możecie Państwo zobaczyć na naszej wystawie. Spotkajmy się w Pałacu Pod Blachą!
Kurator Pałacu Pod Blachą – dr Mariusz Klarecki