Królewski Piknik, 31 sierpnia 2024 r. | Zamek Królewski w Warszawie

Królewski Piknik, 31 sierpnia 2024 r.

Choć letnie imprezy w Ogrodach Królewskich mają już swoją tradycję, ten piknik przyćmi je wszystkie! Zapraszamy do jednej z najpiękniejszych oaz zieleni w sercu stolicy na wspólne radosne świętowanie finału czteroletnich obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W bogatym programie atrakcji m. in. fascynujące warsztaty twórcze, koncerty, dworskie zabawy na świeżym powietrzu, spacery tematyczne, projekcje kinowe i dyskusje na ważkie tematy. Całość zwieńczy Wielka Warszawska Potańcówka, która połączy pokolenia w rytmie ponadczasowej muzyki. W tym roku wydarzeniu przyświeca specjalna misja: wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a na miejscu prowadzona będzie zbiórka na rzecz Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i projektu „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”, dzięki której wszyscy razem zrobimy coś dobrego! Wstęp na Piknik jest bezpłatny. Nie może zabraknąć nikogo z Was!

Zaczniemy tradycyjnie punkt 11.15. To symboliczna godzina, o której zatrzymały się wskazówki zamkowego zegara podczas niemieckiego ostrzału artyleryjskiego 17 września 1939 roku. Po odegraniu hejnału warszawskiego zgromadzonych pod główną sceną powita dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski. A potem zacznie się zabawa, która potrwa aż do północy!

W ramach warsztatów w Twórczym Atelier będzie można spróbować swych sił w niecodziennych technikach plastycznych: ebru (tradycyjnej tureckiej sztuce przenoszenia na papier wzorów malowanych pędzelkiem na powierzchni wody), kaligrafii, kolażu czy florystyce biżuteryjnej.  Inspirowany sztuką Władysława Hasiora warsztat z upcyklingu pozwoli z kolei lepiej zrozumieć zależność między twórczością a troską o środowisko naturalne.

Na najmłodszych czeka specjalna przestrzeń zabaw – Królewska Strefa Małych Odkrywców, gdzie będzie można wcielić się w królewskiego malarza czy ogrodnika, a także poznać gry i zabawy, jakie cieszyły się popularnością na dworach przed wiekami.

W czasie Pikniku będzie można także zwiedzić Zamek w specjalnej cenie. Na gości czekają  Trasa Królewska i jej olśniewające wnętrza, Galeria Arcydzieł (gdzie kontakt z dziełami Rembrandta i innych twórców urozmaicą specjalne nagrania przygotowane zgodnie z ideą „slow looking” – uważnego obcowania ze sztuką) oraz apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą. Dostępna będzie także wystawa czasowa „Hasior. Trwałość przeżycia”, prezentująca twórczość jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku. Do każdego z tych miejsc wstęp będzie kosztować tylko 20 złotych.

Partnerem Królewskiego Pikniku jest Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej, realizująca projekt "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym", którego celem jest edukacja i profilaktyka. Eksperci fundacji będą dostępni przy swoim stanowisku i chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące tego ważkiego tematu. Prowadzona będzie także zbiórka pieniężna na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego młodych głów. Każdy więc będzie mógł choć symboliczną złotówką przyczynić się do wielkiego dobra.

Wczesnym popołudniem na ogrodowej scenie odbędzie się rozmowa pt. „W jaki sposób sztuka może wspierać zdrowie psychiczne MŁODYCH GŁÓW?” z udziałem dziennikarki, podróżniczki i założycielki Fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej oraz Joanny Flis – psycholożki i ekspertki projektu MŁODE GŁOWY. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Skórzyński.

Kolejna rozmowa na scenie ogrodowej poświęcona będzie dworskiej kuchni, w tym przepisom Paula Tremo, nadwornego kucharza króla Stanisława Augusta, a także zasadom zachowania się przy stole dawniej i dziś. Udział wezmą m. in. znana restauratorka i osobowość medialna Agnieszka Kręglicka oraz Adam Jarczyński, współzałożyciel Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety, a moderatorką będzie Dominika Zagrodzka z serwisu Kukbuk.pl.

A jeśli kulinarne tematy narobią Wam smaku lub  po prostu zgłodniejecie – czeka na Was Strefa Dworskich Smaków, w której przez cały dzień serwowane będą różnorodne specjały.

Chwilę wytchnienia z kolei będzie można znaleźć w strefie chillout pośród zacisznej i kojącej zieleni roślinnych labiryntów królewskiego ogrodu.

Zwieńczeniem Pikniku będzie potańcówka, jakiej Warszawa dotąd nie widziała! Trawiasty wgłębnik w centrum Ogrodów Królewskich wypełnią roztańczone pary reprezentantów wszystkich pokoleń, a z głośników popłynie ponadczasowa muzyka w klimacie retro, inspirowana dźwiękami rodem zarówno z przedwojennej Warszawy, jak i Nowego Orleanu czasów Louisa Armstronga. Podczas Wielkiej Warszawskiej Potańcówki, przygotowanej we współpracy z Café Pląs, zagrają dla Was Mała Orkiestra DancingowaBrass Federacja, a także kolektyw DJ-ski Soul Service.

Pełna lista atrakcji dostępnych w tym wyjątkowym dniu na rozpisce godzinowej poniżej.

Wstęp bezpłatny

Do zobaczenia!
 


SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM PIKNIKU
 

SCENA W OGRODZIE

11.15 – Hejnał warszawski i uroczyste rozpoczęcie Pikniku

11.30 – koncert walców wiedeńskich w wykonaniu zespołu Amabile

13.00 – W jaki sposób sztuka może wspierać zdrowie psychiczne MŁODYCH GŁÓW? – rozmowa z udziałem Martyny Wojciechowskiej, Daniela Mituły i Joanny Flis. Prowadzenie: Krzysztof Skórzyński 

14.30 – pokaz florystyczny i wystawa plenerowa Obfitość Lata. Prowadzenie: Sylwia Bednarek i Zbigniew Dziwulski

16.00 – Przy królewskim stole, czyli o przepisach Paula Tremo oraz etykiecie dawniej i dziś – rozmowa z udziałem Agnieszki Kręglickiej, Dominiki Jackowiak i Adama Jarczyńskiego. Prowadzenie: Dominika Zagrodzka („Kukbuk.pl”)

17.30 – Kapsuła czasu – osiągnięcia i ciekawostki datowane na rok 1974 i 50 lat później – wydarzenie

19.00 – Wielka Warszawska Potańcówka. Zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa, Brass Federacja, Soul Service


KRÓLEWSKA STREFA MAŁYCH ODKRYWCÓW

11.00 – 18.00 – Animacje kulturalne dla najmłodszych: Zostań królewskim malarzem, Gry i zabawy na królewskim dworze, Zamkowe łamigłówki, Zostań królewskim ogrodnikiem, Gra terenowa królewscy headhunterzy


SPACERY TEMATYCZNE

12.00, 16.00 – Żywioły Hasiora

13.00, 15.00, 17.00 – Z wizytą na królewskim dworze

13.00, 15.00, 17.00 – Na tropie zamkowych duchów

14.00, 16.00 – Sekrety zamkowych zegarów

14.00, 16.00 – Królewskie zakamarki

14.00 – Hasior. Na ostro

15.30, 17.30 – Barwny świat ogrodów
 

Zbiórki na 15 min. przed każdym spacerem przy Ogrodowym Punkcie Informacji
 


TWÓRCZE ATELIER

12.00 – Autoportret zainspirowany sztuką Hasiora – warsztat upcyklingu

12.00 – Wypisz cyfrę królewską – warsztaty kaligrafii

12.00 – Jak pięknie Ci w kwiatach – warsztaty florystyki biżuteryjnej

15.30 – Sztuka wodnych arcydzieł – warsztaty ebru

15.30 – 5 żywiołów Hasiora – warsztaty kolażu inspirowane twórczością artysty

15.30 – Zielnik Ogrodu Królewskiego – warsztaty artystyczno-botaniczne


ZWIEDZANIE ZAMKU W JUBILEUSZOWEJ CENIE 20 ZŁ

Trasa Królewska

Slow looking w Galerii Arcydzieł

Pałac Pod Blachą

Hasior. Trwałość przeżycia – wystawa czasowa


W ZAMKOWYM KINIE

13.00 – Godzina 11.15, reż. Ludwik Perski, film dokumentalny

14.00 – Zamek, reż. Andrzej Mirski, film dokumentalny

15.00 – Spotkanie autorskie książki Łukasza Bukowieckiego Nieodbudowany. Spór o Zamek Królewski w Warszawie 1945-1971. W rozmowie wezmą udział: dr Łukasz Bukowiecki, prof. Piotr Majewski, Bożena Radzio. Prowadzenie: Szymon Majcherowicz

17.00 – Zamek. Kulisy Odbudowy, kronika filmowa

18.00 – Mistrzowie. Prof.  Aleksander Gieysztor, kronika filmowa


Zbiórki 15 min. przed każdą projekcją przy Ogrodowym Punkcie Informacji


Nieustannie do Waszej dyspozycji:

Ogrodowy Punkt Informacji 

Projekt MŁODE GŁOWY – zbiórka charytatywna

Królewska Czytelnia

Strefa Dworskich Smaków

Instaflory

 

 

logotypy