Złota kolekcja. Monety André van Bastelaera


Złota kolekcja. Monety André van Bastelaera

23 sierpnia27 listopada 2022 r.

Nowa Izba Poselska


Licząca 583 numizmaty wspaniała i cenna kolekcja Andrégo van Bastelaera zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Jej twórca – lekarz z zawodu, numizmatyk z zamiłowania – zbierał cenne, przede wszystkim złote monety różnych państw i epok, dobierając egzemplarze wyśmienite pod względem stanu zachowania.

Na kolekcję składają się najcenniejsze monety antyczne i bizantyńskie, monety z terenów Królestwa Belgii – to ukłon w kierunku kraju pochodzenia autora kolekcji – oraz z innych stron świata.

Pierwszy dział zbioru, monety antyczne i bizantyńskie, prezentuje wspaniały zestaw portretów cesarzy rzymskich. Monety belgijskie i wcześniejszych władztw, które złożyły się na utworzone później Królestwo Belgii, stanowią drugą część zbioru. Trzecią zaś tworzą monety z całego świata, tworzące razem swoistą przekrojową ilustrację dorobku menniczego różnych państw nowożytnych.

Kolekcja jest donacją dla Zamku Królewskiego w Warszawie przekazaną przez Teresę Sahakian, której marzeniem było wzbogacenie polskich zbiorów, zniszczonych szczególnie dotkliwie podczas II wojny światowej.

Wystawie towarzyszy katalog kolekcji monet André van Bastelaera, dostępny już w zamkowym e-sklepie.

Kurator wystawy: Michał Zawadzki, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie

Wystawa dostępna jest w ramach biletu na Trasę Królewską.

W środy wystawa jest niedostępna w związku z wyłączeniem Nowej Izby Poselskiej z trasy zwiedzania.

Wystawa została przygotowana w związku z XVI Międzynarodowym Kongresem Numizmatycznym (XVI International Numismatic Congress), który odbędzie się w Warszawie w dniach 11–16 września 2022 r.