Loża czwartkowa - wykłady dla seniorów

Zdjęcie prezentujące Loże Masońską, pomieszczenie w której odbywają się wykłady dla seniorów.

Loża czwartkowa

Zapraszamy na wykłady, podczas których przeniesiemy Państwa w świat historii i sztuki. Spotkania odbędą się w osiemnastowiecznej piwnicy zwanej Lożą Masońską, a poprowadzą je pracownicy Działu Edukacji, którzy mając doświadczenie w przekazywaniu wiedzy, postarają się w jak najciekawszy sposób zaprezentować przygotowane tematy. Pamiętając o słynnych obiadach czwartkowych Stanisława Augusta, chcemy Państwa również zaprosić na czwartkowe spotkania do pomieszczenia z czasów króla. Mamy nadzieję, że atmosfera tego niezwykłego miejsca i tematyka wykładów przypadną Państwu do gustu.

* Podczas powojennych badań podziemi Zamku i Pałacu pod Blachą pojawiła się teoria, mówiąca że piwnica mogła być miejscem spotkań masonerii. Choć obecny stan wiedzy nie potwierdza tego przypuszczenia, to wśród pracowników Zamku ta, rozbudzająca wyobraźnie nazwa nadal jest stosowana.

Wykłady odbywają się o godzinie 14.00. Wejście przez sień Pałacu pod Blachą

Do skorzystania z oferty zachęcamy zwłaszcza osoby w wieku 60+


24 kwietnia 2025 r. KUP BILET

Jutrzenka oświecenia czy „wieki ciemne” – różne oblicza czasów saskich

„Od Sasa do Lasa”, „za króla Sasa jedz, pij, popuszczaj pasa”, „Polska nierządem stoi” czy też „Polska karczmą zajezdną” – te mniej lub bardziej znane powiedzenia i cytaty utrwaliły wiele powszechnych stereotypów na temat panowania Augusta II i Augusta III. Jednak ile kryje się w nich prawdy? Czy dwaj królowie z dynastii Wettynów faktycznie zasłużyli sobie na tak negatywną opinię u potomnych? Wykład będzie okazją, aby prześledzić najważniejsze  wydarzenia tych czasów, spojrzeć na sukcesy, starania i porażki dwóch Augustów. Przyjrzymy się postaciom saskich monarchów i wydarzeniom politycznym, ale także kulturze, sztuce, nauce i obyczajom tej wciąż mało znanej epoki.

22 maja 2024 r.

Miss Angel. Angelika Kauffman – „ Najbardziej kulturalna kobieta w Europie”

Z pewnością jest jedną z najsłynniejszych artystek XVIII wieku. Od Londynu przez Rzym i Warszawę po daleki Petersburg „Miss Angel” była podziwiana i ubóstwiana jako „kobieta Rafael sztuki”. W istocie była człowiekiem renesansu: równie utalentowana muzycznie co plastycznie, odnoszącą sukcesy bizneswoman, znała co najmniej 4 języki, literaturę klasyczną, poezję, przyjaźniła się ze sławami intelektualnymi i artystycznymi swoich czasów. Jej pogrzeb w Rzymie był najbardziej uroczystą ceremonią od czasu pochówku wielkiego Rafaela, a trumnę niósł jej przyjaciel wielki Antonio Canova. Jako osiemnastowieczna artystka Angelika Kauffmann miała przed sobą trudną drogę emancypacji i bez wątpienia jest jedną z pionierek współczesnych artystek.