Wakacje w Zamku 2022

 

Jak co roku, zamkowy Dział Edukacji stawia sobie za punkt honoru udowodnić, że lato w mieście nie musi być nudne! A więc przygotujcie się, bo znów czeka nas mnóstwo ekscytujących przygód, zagadek, tajemnic i dobrej zabawy. Dowiemy się wielu ciekawych rzeczy, będziemy energicznie działać i wspaniale spędzimy razem czas. A oto, co mamy tym razem do zaproponowania w szczegółach:
 

I.GRUPY KOLONIJNE I PÓŁKOLONIJNE

W ramach wakacyjnych zajęć świetlicowych zapraszamy grupy dzieci i młodzieży z Warszawy oraz całej Polski w podróż po zakamarkach królewskiej rezydencji i jej ogrodach. Nasi edukatorzy zdradzą najskrytsze królewskie tajemnice, odpowiedzą na każde pytanie: gdzie król spał, gdzie przyjmował gości, gdzie się ubierał, co jadł na śniadanie i wiele innych. Wspólna przechadzka po najpiękniejszych królewskich pokojach, opowieści o dworskim życiu, ceremoniale rozpalą wyobraźnię i staną się niezapomnianą przygodą.

Zajęcia odbywają się na wszystkich poziomach wiekowych, w każdą środę i piątek. Rezerwacja zajęć przez > formularz.

W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji:  tdrapala@zamek-krolewski.pl oraz pjasny@zamek-krolewski.pl, tel. 22 35 55 105, 22 35 55 114.

Cena zajęć 200 zł/ do 25 os.

Tematy zajęć:

 • Na tropie zamkowych tajemnic
 • Jeden dzień z życia króla
 • W zamku i ogrodzie

Opisy zajęć:

Na tropie zamkowych tajemnic

Przedmioty o dziwnym zastosowaniu, tajemnicze przejścia, dawne techniki zdobnicze – o tym i o wielu innych sprawach opowiemy naszym młodym gościom podczas spaceru po zamkowych wnętrzach.

Jeden dzień z życia króla

Dlaczego łoże królewskie jest takie małe? Gdzie ukryty jest osiemnastowieczny zegar? Czy to wszystko jest naprawdę złote? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie tych zajęć, zwiedzając Apartament Królewski.

W zamku i ogrodzie

Po co przy zamku ogród? Czy Wisła płynęła w tym miejscu co teraz? Co to jest boskiet i wgłębnik? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy w tkacie zajęć na świeżym powietrzu w królewskim ogrodzie.


LATO W MIEŚCIE

Zamek Królewski w Warszawie we współpracy z Fundacją ART bierze udział w organizowanym przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy edukacyjnym projekcie "Lato w mieście". Królewskie spacery odbywają się dla grup bezpłatnie w Arkadach Kubickiego (sierpień). W sprawie rezerwacji terminu zajęć zainteresowane placówki prosimy o kontakt z koordynatorami dzielnicowymi.

II. DLA MŁODSZYCH

1. Festiwal teatralny Szlakiem Orientalnych Opowieści

Zapraszamy dzieci i ich rodziców w teatralną podróż Szlakiem orientalnych opowieści z aktorami Teatru Lalka – Anetą Jucejko-Pałęcką i Wojciechem Pałęckim oraz muzykami – Anielą Blachurą i Kajetanem Pałęckim, w scenerii najpiękniejszego w Polsce zbioru kobierców Teresy Sahakian… Autorem projektów lalek jest Jarosław Kilian

Wydarzenie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat. 

Bilety: Ulgowy – 20 zł, Normalny - 25 zł dostępne w kasach Zamku i > online

Terminy i tytuły spektakli:

28 czerwca, wtorek, g. 11.00  O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze

29 czerwca, środa, g. 11.00  Baśń o Alladynie i lampie cudownej

30 czerwca, czwartek, g. 11.00  Alibaba i 40 rozbójników

1 lipca, piątek, g. 11.00  Baśń o rumaku zaklętym

2 lipca, sobota, g. 11.00  Rybak i Geniusz

3 lipca, niedziela, g. 11.00  Opowiadania króla Wysp Hebanowych

Opisy spektakli:

O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze

O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze to orientalna baśń o miłości, odwadze i poświęceniu. W basni pojawią się niesamowite postaci: Dąb-samograj, struga-złotosmuga i ptak Bulbulezar. To właśnie je pragnie mieć Parysada. Czy zły los może się odwrócić?

Baśń o Alladynie i lampie cudownej

Baśni o Aladynie i o lampie cudownej dowiemy się, jak to możliwe, że niesforny i leniwy chłopiec, syn biednego krawca, stał się wielkim, bogatym i mądrym panem. Jakim sposobem udało mu się przechytrzyć złego czarodzieja, zdobyć serce księżniczki, ocalić siebie i swoich bliskich? 

Alibaba i 40 rozbójników

Baśń o Ali-babie i czterdziestu zbójcach jest historią o ludzkiej chciwości, ale też mądrości, która ratuje przed najgorszym wrogiem. To w tej właśnie baśni pojawia się Sezam - skarbiec w skale, który otwiera się po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia. Zapamiętajcie je koniecznie!  

Baśń o rumaku zaklętym

Baśń o zaklętym rumaku to pełna czarodziejskich zaklęć, podniebnych przygód i niebezpieczeństw historia miłości perskiego księcia i bengalskiej księżniczki. 

Rybak i Geniusz

Baśń o rybaku i Geniuszu to opowieść o sprawczej mocy ufnego serca, o cudownym odwróceniu losu, o tajemnicy zapisanej w przyrodzie - ukrytej przed ciekawością człowieka...  

Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych

Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych odsłania mroczną i fascynującą tajemnicę pięknej Chryzeidy, żony króla. Seria zaklęć zmienia nieszczęśliwie bieg życia całego królestwa, by następnie odwrócić losy bohaterów i przyczynić się do zaprowadzenia porządku w świecie.

2. Zajęcia z edukatorami

Na czas trwania wakacji przygotowaliśmy specjalny program dla dzieci (611 lat) spędzających lato w Warszawie. Serdecznie zapraszamy na zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się jak spędzano czas wolny w minionych wiekach, poznają ciekawostki o życiu codziennym króla, odkryją znaczenie słowa arcydzieło a także zamienią się w królewskiego dekoratora porcelany.

Bilety dostępne w kasie Zamku i online

Terminy: wtorki i czwartki lipca, godz. 11.00 i 13:00

Czas  trwania: ok.7590 min.

Bilety 10 zł/ os. dostępne w kasach Zamku i online.

Dziecku musi towarzyszyć rodzic/ opiekun.

Zbiórka w Sieni Wielkiej

Terminy i tytuły zajęć:

5 lipca, wtorek, g. 11.00 i 13.00 – Gry i zabawy ogrodowe

7 lipca, czwartek, g. 11.00 i 13.00 -  Porcelanowe widokówki z wakacji

12 lipca, wtorek, g. 11.00 i 13.00 - Porcelanowe widokówki z wakacji

14 lipca, czwartek, g. 11.00 i 13.00 – Gry i zabawy ogrodowe

19 lipca, wtorek, g. 11.00 i 13.00 – Wielkie i małe tajemnice Zamku

21 lipca, czwartek, g. 11.00 i 13.00 – Obrazy giganty

26 lipca, wtorek, g. 11.00 i 13.00 – Obrazy giganty

28 lipca, czwartek, g.11.00 i 13.00 Wielkie i małe tajemnice Zamku

Opisy zajęć:

Gry i zabawy ogrodowe

Czy król miał czas wolny? A jeśli tak, to to co wtedy robił? Czy ogród służył tylko do spacerów i zadumy? Czy król mógł zagrać w piłkę? Podczas spotkania zaprezentujemy dawne gry i zabawy, w które z pewnością  bawią i dziś.

Porcelanowe widokówki z wakacji

Zajęcia w powiązaniu z wystawą Pejzaże na porcelanie

Skąd pochodzi porcelana? Gdzie ją wynaleziono? Jak zdobiono? Na te i wiele innych pytania odpowiemy podczas spotkanie z młodymi odkrywcami.

Wielkie i małe tajemnice Zamku

Przedmioty o dziwnym zastosowaniu, tajemnicze przejścia, dawne techniki zdobnicze – o tym i o wielu innych sprawach opowiemy naszym młodym gościom podczas spaceru po zamkowych wnętrzach.

Obrazy giganty

Zamek jest miejscem, gdzie znajduje się jedna z największych w Polsce kolekcja obrazów. Niektóre zachwycają nie tylko tematem i kunsztem wykonania, ale również swoim rozmiarem. Ale czy o wartości dzieła decyduje jedynie jego wielkość? Podczas zajęć dzieci zobaczą ogromne obrazy sztalugowe, jak również gigantyczne malarskie dekoracje sufitowe, wreszcie obrazy znanych na całym świecie artystów.

3. Arkady dzieciom  koncerty, warsztaty, spektakle

soboty sierpnia, godz. 12.00, wstęp bezpłatny

6 sierpnia Dzień dobry muzyko, Monika Kos-Nowicka

13 sierpnia  Czerwony Kapturek, Teatr Scena 96

20 sierpnia   Czarne i Białe, Teatr pod Orzełkiem

27 sierpnia  Dzień dobry muzyko, Monika Kos-Nowicka

4. Stanowiska  edukacyjne na wystawach czasowych:

 • film edukacyjny Odkrywamy techniki malarskie i rysunkowe – Pokaz obrazu Paolo Ucello Madonna z dzieciątkiem
 • puzzle XXL – Polonia et Lithuania et Ucraina. Mapy z kolekcji dr Tomasza Niewodniczańskiego
 • pocztówka okolicznościowa – Pejzaże na porcelanie
 • karty pracy – Botticelli opowiada historię

5. Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty!

Zamek Królewski, jak co roku, bierze udział w między muzealnym projekcie „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty!". W najbliższe wakacje uczestników gry zapraszamy na spacer po Zamku pod hasłem  Wielcy – znani i nieznani. Wejście w godzinach otwarcia muzeum na podstawie biletów wstępu, środy - dzień bezpłatny.

2 karty do pobrania

III. DLA DOROSŁYCH

 1. Zamkowy plener malarski w ogrodach królewskich

18-23 lipca 2022 r.

godz. 10-13, Arkady Kubickiego

bilety do nabycia w kasie zamkowej od 14 czerwca 2022.

cena 200 zł /os. dostępne w kasie Zamku lub online

W tym roku plener odbędzie się w dolnych ogrodach zamkowych. Skoncentrujemy się na takich zagadnieniach, jak: wybór motywu malarskiego, dobór techniki malarskiej, ekspresja narzędzia, plastyczna syntezą widzenia i poszukiwanie istoty malowanego fragmentu przestrzeni. Wszystkie te zagadnienia, wzajemnie wynikające z siebie, będą poruszane u każdego uczestnika indywidualnie w trakcie postępów pracy. Celem pracy podczas pleneru jest obserwacja, ćwiczenia malarskie, podejmowanie decyzji i w efekcie stworzenie pracy rysunkowej, malarskiej jako świadectwa naszej bytności w tym miejscu.


Zajęcia poprowadzą artysta plastyk Michał Banaszek (Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW) i Agnieszka Lichacz (Dział Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie).


Uczestnicy proszeni są o przyniesienie własnych materiałów plastycznych (farby, przybory rysunkowe, zestaw pędzli, podobrazie np. blok akwarelowy/do pasteli A4 lub A3, itp.).


Na pierwsze zajęcia przydadzą się: ołówki, węgiel rysunkowy, dobra gumka, pastele, akwarele i oczywiście bloki. Wybór techniki będzie konsultowany indywidualnie.

Sugerujemy zabranie nakrycia głowy, ciepłej, wygodnej odzieży na wypadek niepogody. Posiłek i picie we własnym zakresie. Zapewniamy: sztalugi malarskie, krzesła.

 1. Spotkanie z kuratorem i wspólne zwiedzanie wystawy czasowej Botticelli opowiada historię.

Terminy: niedziele 3 lipca (kup bilet), 7 sierpnia (kup bilet), 4 września (kup bilet), godzina 11.00 i 13.00.

Bilety: Ulgowy – 35 zł, Normalny  45 zł, dostępne w kasach Zamku i online.

 1. Projekt Wolontariatu Opowiadam

10 lipca

67 sierpnia

W wybranych miejscach ekspozycji wolontariusze czekają na zwiedzających, gotowi podzielić się swoja wiedzą i ciekawostkami nt. zamkowych wnętrz i kolekcji dzieł sztuki.

 1. Królewskie Arkady Sztuki

Piątki i soboty sierpnia  wstęp bezpłatny

Królewskie Arkady Sztuki są festiwalem corocznie realizowanym przez Zamek Królewski w Warszawie, łączącym obszary sztuk teatralnych, taniec oraz muzykę a  skierowanym tak do publiczności dorosłej jak i do dzieci. Ten interdyscyplinarny projekt artystyczny obejmuje spektakle, koncerty i przedstawienia baletowe w wykonaniu zawodowych artystów, którzy co roku prezentują swój kunszt i talent podczas 12 weekendowych dni. Te występy mają charakter festiwalu – rozumianego jako święto sztuki. Każda z części festiwalu, czyli: muzyka, balet i teatr stanowi zróżnicowaną - wewnątrz swojego gatunku - propozycję stylów oraz repertuaru. Teatry występujące w tzw. Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego w Warszawie to z jednej strony „teatry uliczne” występujące w konwencji dell’arte, ale również teatry poetyckie posługujące się przede wszystkim obrazem, ale w bardziej symboliczny sposób.

W sobotnie, sierpniowe południe przygotowaliśmy specjalny program pt. Arkady Dzieciom. Będą to spektakle i warsztaty muzyczne które dla najmłodszych gości Zamku przygotowali zawodowi aktorzy i muzycy.         .                             

Festiwal bardzo szybko stał się popularny wśród warszawiaków i odwiedzających miasto turystów. Jest ciekawą formą spędzenia kulturalnego weekendowego wieczoru. Festiwal cieszy się zainteresowaniem mediów i był reklamowany w stacjach radiowych i w telewizji.

Wstęp na wszystkie koncerty i przedstawienia jest bezpłatny.

Repertuar 13-tej edycji festiwalu Królewskie Arkady Sztuki :

5 sierpnia (piątek), godz. 20.00 Wieczór z monodramem: Agnieszka Przepiórska – Simona K. Wołająca w puszczy, Arkady Kubickiego

6 sierpnia (sobota), godz. 12.00 Arkady Dzieciom: Paweł Kos-Nowicki  Dzień dobry, Muzyko – spotkanie dla dzieci i rodziców wprowadzające w świat instrumentów i muzyki klasycznej, Arkady Kubickiego

6 sierpnia (sobota), godz. 19.00 Wieczór z muzyką: koncert Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, Arkady Kubickiego

12 sierpnia (piątek), godz. 20.00 Wieczór z recitalem: Anna Sroka-Hryń z zespołem  Piosenki Ewy Demarczyk, Arkady Kubickiego

13 sierpnia (sobota), godz. 12.00 – Arkady Dzieciom: Czerwony Kapturek, Teatr Scena 96 – spektakl dla dzieci, Arkady Kubickiego

13 sierpnia (sobota), godz. 19.00 Wieczór z teatrem: Monsieur Charlie, Teatr HoM, Ogrody Królewskie  

19 sierpnia (piątek), godz. 20.00 Wieczór z teatrem: Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej (premiera), Teatr Polski w Warszawie, Arkady Kubickiego

20 sierpnia (sobota), godz. 12.00 Arkady DzieciomCzarne i Białe, Teatr pod Orzełkiem – spektakl dla dzieci, Arkady Kubickiego

20 sierpnia (sobota) godz. 19.00 Wieczór z muzyką jazzową: Jazz solo piano, Adam Makowicz, Arkady Kubickiego

27 sierpnia (sobota) godz. 12.00 Arkady Dzieciom: Monika Kos-Nowicka  Dzień dobry, Muzyko – spotkanie dla dzieci i rodziców wprowadzające w świat instrumentów i muzyki klasycznej, Arkady Kubickiego

27 sierpnia (sobota) godz. 19.00 Wieczór z muzyką klasyczną: koncert orkiestry symfonicznej Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kosa-Nowickiego, Joanna Woś – sopran, Sala Senatorska  

 

Spotkania na żywo z polskimi artystami w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku. Podczas wydarzenia wybrane dzieło sztuki współczesnej, zestawione z muzealną kolekcją, wchodzić będzie z nią w ciekawy i intrygujący dialog, ujawniając nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki, inspiracje, zapożyczenia z epok minionych. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki współczesnej, ale i tej dawnej, bo kluczem do zrozumienia „dzisiaj” jest „wczoraj”, także w sztuce. Udział na podstawie bezpłatnej wejściówki do pobrania w kasie Zamku przed wydarzeniem. Więcej informacji >tutaj