- Strona główna
- Historia
- Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie
- Święto Zegara, 19 lipca 2024 r.
Święto Zegara, 19 lipca 2024 r.
Święto Zegara
50. rocznica uruchomienia zegara na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie
19 lipca 2024 r.
Kiedy ktoś pomyśli o Zamku Królewskim, prawdopodobnie to Wieża Zegarowa jako pierwsza stanie mu przed oczami. Ikoniczny zegar odmierza czas Warszawiakom już od pół wieku, a my zapraszamy na dzień wypełniony po brzegi atrakcjami i dla młodszych, i dla starszych, aby wspólnie uczcić tę radosną okrągłą rocznicę.
Program wydarzeń:
Sekrety zamkowych zegarów – spacer z edukatorem
Fascynujący spacer po ekspozycji stałej, podczas którego nasz doświadczony edukator z pasją opowie o niezwykłej kolekcji zamkowych czasomierzy.
Goście spaceru będą mieli okazję podziwiać różnorodne zegary – od tych najprostszych po misternie zdobione arcydzieła. Dowiedzą się, jak działały te skomplikowane mechanizmy, poznają historie ich twórców oraz rolę, jaką odgrywały w życiu mieszkańców Zamku.
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich gości od 10. roku życia, którzy chcą poczuć magię minionych epok i odkryć, jak czas płynął i jak go mierzono w królewskich komnatach!
Czas trwania: 1,5 godz.
Godziny: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00
Bilety: Bilet 40 zł/ os.
Miejsce zbiórki: Sień Wielka
Prowadzący: Sławomir Szczocki
Liczba osób w grupie: 25
Tajemnice Wieży Zegarowej – wejście na wieżę i spotkanie z zegarmistrzem
Wyjątkowa okazja, aby wejść na samą górę zamkowej Wieży Zegarowej i spotkać się z prawdziwym zegarmistrzem przy zabytkowym zegarze.
W trakcie tego wydarzenia goście będą mieli okazję dowiedzieć się, jak działa skomplikowany mechanizm zegara, który od 50 lat mierzy czas w naszym Zamku, a od wieków jest jednym z symboli stolicy.
Zegarmistrz opowie o tajnikach swojej pracy i na czym polega konserwacja tego niezwykłego czasomierza. Przy okazji zamkowi edukatorzy i wolontariusze zdradzą wiele ciekawostek związanych z historią wieży.
Ponieważ czeka nas wspinaczka po licznych schodach, spacer adresujemy do wszystkich gości od 12. roku życia, którzy są sprawni fizycznie.
Czas trwania: 40 min
Godziny: 10.40, 11.40, 13.40, 14.40, 15.40, 16.40, 17.40
Bilety: Bilet 50 zł/ os.
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Wielki
Liczba osób w grupie: 20
Spacer edukacyjny po wystawie Hasior. Trwałość przeżycia
Spacer z edukatorem po aktualnej wystawie czasowej w Zamku, poświęconej Władysławowi Hasiorowi, będzie niezwykłą okazją, aby odkryć tajemnice twórczości jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów XX wieku.
W trakcie spaceru nasz doświadczony edukator przybliży świat Hasiora, opowiadając o jego stylu, inspiracjach oraz technikach.
Spacer adresowany jest do wszystkich miłośników sztuki, niezależnie od wieku i wiedzy artystycznej. To doskonała okazja, aby zbliżyć się do twórczości Hasiora i zrozumieć, co sprawia, że jego prace wciąż fascynują i inspirują kolejne pokolenia.
Czas trwania: 1 godz.
Godziny: 12.00, 14.00
Bilety: Bilet na wystawę + 20 zł
Miejsce zbiórki: wejście na wystawę (od Dziedzińca Pałacu Pod Blachą)
Liczba osób w grupie: 20
Wystawa pokonkursowa prac plastycznych Zegar historii. Fascynujące opowieści Wieży Zegarowej
Z okazji 50. rocznicy odtworzenia zegara na wieży zamkowej oraz zakończenia jubileuszu odbudowy Zamku Królewskiego w roku szkolnym 2023/24 uczniowie szkół podstawowych z całej Polski i ze szkół polonijnych wzięli udział w konkursie artystyczno-historycznym, tym razem poświęconym słynnemu zamkowemu zegarowi.
Do Zamku nadesłano prawie 400 prac, spośród których wyłoniono najlepsze. Gala konkursu i rozdanie nagród odbyło się na początku czerwca. W związku ze świętem zamkowego zegara prace laureatów prezentujemy w jednej z zamkowych sal.
Godziny: w godzinach otwarcia ekspozycji
Bilety: w ramach biletu wstępu na Zamek
Miejsce: Nowa Izba Poselska
Prowadzący: Wojciech Siwek
Kolorowy zamek. Twój artystyczny świat – rodzinne kolorowanie
Zapraszamy wszystkie rodziny na wielkie kolorowanie na zamkowym Dziedzińcu!
Zastanawiałeś się, jak wyglądałby Zamek w innym kolorze? A może w kratkę? Albo w łaty? Teraz masz szansę puścić wodze fantazji i stworzyć własną wizję zamkowej fasady!
Na specjalnie przygotowanych arkuszach, wyposażeni w ogromną ilość kredek, wszyscy chętni będą mogli dać upust swojej kreatywności. To doskonała okazja, aby wspólnie z rodziną spędzić czas, bawiąc się i tworząc.
Czas trwania: 1 godz.
Godziny: 10.00–14.00
Bilety: wydarzenie bezpłatne
Miejsce: Dziedziniec Wielki
Wykłady zegarmistrza w namiocie
Wykłady przygotowane przez Cech Zegarmistrzów m.st. Warszawy, który w czynie społecznym wykonał mechanizm zegara z Wieży Zegarowej Zamku
Godziny: 12.30, 14.00
Bilety: wydarzenie bezpłatne
Miejsce : Namiot Muzycznych Ogrodów
Prowadzący: Władysław Meller, Cech Zegarmistrzów
Liczba osób w grupie: 50
Konkurs wiedzy o zegarze i Zamku
Konkurs przygotowany przez Polskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie prowadzony będzie na żywo przy użyciu specjalnej aplikacji quizowej. Narzędzie to wyświetla slajdy z pytaniami, mierzy czas udzielenia odpowiedzi każdego uczestnika, sumuje poprawne odpowiedzi i od razu po zakończeniu wyłania zwycięzcę oraz kolejne miejsca. Pytania mają po 3 możliwe odpowiedzi i zróżnicowany stopień trudności. Tematyka – o Zamku, o zegarze na wieży i trochę ogólnej wiedzy zegarmistrzowskiej oraz kolekcjonerskiej. Przewidziano trzy atrakcyjne nagrody za miejsca 1–3. Będą to:
1. mechaniczny zegarek z naciągiem automatycznym Gerlach Sanatio
2. srebrny zegarek kieszonkowy z okolicznościową dedykacją
3. Zestaw do kawy z monogramem Stanisława Augusta dla 2 osób oraz zaproszenie na specjalne kuratorskie oprowadzanie po Zamku dla grupy 6 osobowej.
Godziny: 15.30–16.30
Bilety: wydarzenie bezpłatne
Miejsce: Namiot Ogrodów Muzycznych
Prowadzący: Maciej Wojas, PTZ
Dyżur edukacyjny na wystawie Hasior. Trwałość przeżycia
Na najnowszej zamkowej wystawie Hasior. Trwałość przeżycia na gości będzie czekał zamkowy edukator, który nie tylko przybliży fascynujący świat artysty, ale również zachęci do zwiedzania z wykorzystaniem specjalnego rodzinnego druku edukacyjnego. Będzie też możliwość stworzenia własnego asamblażu, inspirowanego twórczością Hasiora.
Godziny: 13.00–14.00 oraz 15.00–16.00
Bilety: w ramach biletu na wystawę KUP BILET
Miejsce: Wystawa Hasior. Trwałość przeżycia
Zamkowe zegary – kolekcja dla króla – specjalny dodatek do biletu, druk edukacyjny
W druku znajdą się:
- zadania, które sprawdzą spostrzegawczość i wiedzę na temat zamkowych czasomierzy;
- ciekawostki na temat zamkowej kolekcji zegarów;
- informacje o królewskim zegarmistrzu króla Stanisława Augusta;
- wiadomości o zamkowej wieży.
Wystawa Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Nowe otwarcie multimedialnej ekspozycji po modernizacji.
Ekspozycja prezentuje dramatyczne losy królewskiej rezydencji, zniszczonej w czasie II wojny światowej, i ukazuje społeczny fenomen jej odbudowy.
UWAGA! Wystawa dostępna dla zwiedzających od 20 lipca
Czas trwania: 30 min.
Uwaga! Filmom wyświetlanym na dużych ekranach towarzyszy migające światło i głośny dźwięk. Prezentacja niewskazana dla osób wrażliwych sensorycznie. Ze względu na prezentowane treści wystawa dostępna dla dzieci od lat 7.