Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy

Grafika promocyjna wystawy przedstawiająca zbroje włoską i niemiecką


Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia nowożytnej Europy

10 listopada 2023 – 18 lutego 2024

Galeria Arcydzieł

 

 

Wojna jest matką wynalazków. Tzw. wojny włoskie, które przez ponad pół wieku targały Półwyspem Apenińskim, nadały niespotykany wcześniej impet rozwojowi rzemiosła zbrojeniowego w Italii i Niemczech. Zapraszamy na wystawę, w ramach której można przyjrzeć się z bliska wytworom włoskich i niemieckich mistrzów XV-, XVI- i XVII-wiecznej sztuki płatnerskiej, rapierniczej i rusznikarskiej.

Początek ery nowożytnej to czas, kiedy kultura rycerska ustępuje miejsca logice skuteczności, którą wcielały nowoczesne armie zaciężne. Stopniowo zmienia się wówczas nie tylko rynsztunek, ale i sposób prowadzenia wojen, a także etos, myśl strategiczna czy status społeczny osób związanych z wojną. Rycerza zastępuje żołnierz. Dobór eksponatów ilustruje  to zjawisko i pozwala je lepiej zrozumieć.


Obejrzyj mrożący krew w żyłach pojedynek na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego

Na wystawie zobaczyć można uzbrojenie ochronne, broń białą, neurobalistyczną i palną oraz poznać ich tajniki technologiczne – zarówno sposób działania, jak i proces wytwarzania. Nie mniej istotne są walory estetyczne eksponatów, ponieważ broń w dawnych wiekach pełniła także funkcje dekoracyjne, niejednokrotnie stając się dziełem sztuki.

Dwa spośród najważniejszych eksponatów – zbroja Mikołaja Radziwiłła Rudego i zbroja Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła Sierotki – zostały sprowadzone  z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Hełm typu salada, wykonany w Mediolanie przez płatnerską rodzinę Missaglia, został wypożyczony ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Cześć eksponatów pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie oraz z kolekcji prywatnych księcia Macieja Radziwiłła, rodziny Małeckich i rodziny Downar-Dukowicz.  


Wystawa dostępna w ramach biletu do Galerii Arcydzieł

Jeden z głównych eksponatów na wystawie, pochodząca z zamkowych zbiorów zbroja pizańska z XVI w., dostępna jest także w formie prezentacji interaktywnej 3D.

Kliknij w baner poniżej i poznaj każdy detal historycznego obiektu:



Baner z linkiem do prezentacji interaktywnej zbroi

 

Audioprzewodnik po wystawie dostępny jest w ramach audioprzewodnika po Galerii Arcydzieł lub można go odtworzyć na telefonie.


Filmy edukacyjne towarzyszące wystawie:









logotypy