Filmowe lekcje online

Bezpłatne filmowe lekcje muzealne i materiały edukacyjne


Klasy 0-3

1. Odkryj królewskie skarby. Sala tronowa

Sala tronowa to serce królewskiej rezydencji. Tutaj władca przyjmował wizyty ważnych osób z kraju i zagranicy. Warto do niej zajrzeć i przekonać się jakie tajemnice skrywa.

Odkryj królewskie skarby. Sala tronowa, filmowa lekcja muzealna, kl. 0-1

2. Poznaj sypialnię króla

Niewiele osób mogło dostąpić zaszczytu przebywania w tym pokoju. Prywatną część Apartamentu Królewskiego mogli nawiedzać tylko najbliżsi przyjaciele króla. Zajrzyjmy tam razem.

Poznaj sypialnię króla, filmowa lekcja muzealna, kl. 0-1

3. Jego Kudłata Mość, Kiopek

Czy król mógł mieć jakieś zwierzę? Oczywiście – i to niejedno! Oto opowieść o królewskim czworonożnym pupilu. Dowiecie się jak miał na imię i co robił w królewskich komnatach.

Jego Kudłata Mość, Kiopek, filmowa lekcja muzealna, kl. 0–2

4. Legendy Warszawy: Jednorożec

Co znajdowało się tuż za murami dzisiejszej Starówki? Czy mieszkał tam groźny potwór? Skąd pochodzi herb Nowego Miasta? O legendzie znanej nieco mniej niż opowieść o Warszawskiej Syrence, ale równie fascynującej!

Legendy Warszawy: Jednorożec - filmowa lekcja muzealna, kl. 0-3

5. Nie tylko złoto

Czym są królewskie insygnia? Czy książki i obrazy mogą być skarbami tak cennymi jak złoto? Posłuchajcie opowieści o cennych przedmiotach należących do Stanisława Augusta i pewnym ubogim kominiarczyku...

Nie tylko złoto – rzecz o skarbach króla Stanisława - filmowa lekcja muzealna, kl. 0-3

6. Spotkanie z mistrzem. Matejko Batory

Czego możemy się dowiedzieć oglądając płótna Jana Matejki? Co łączy malarza z kinem kostiumowym? Zapraszamy na spotkanie z obrazem Stefan Batory pod Pskowem. Po obejrzeniu filmu rozwiąż zadanie.

Spotkanie z mistrzem. Matejko  - filmowa lekcja muzealna, kl. 0-3

7. Archeologia co to jest?, kl. 1-4

Czym właściwie zajmują się archeolodzy? O niezwykłych odkryciach związanych z dawnymi dziejami Zamku Królewskiego w Warszawie.

Archeologia – co to jest?  - filmowa lekcja muzealna, kl. 1-4Klasy 4-6


1. Tajemnica ukryta w obrazach. Martwe natury w Zamku Królewskim

Owoce, warzywa, instrumenty muzyczne a czasem obiekty, których nigdy nie widzieliście i o których nigdy nie słyszeliście. Czy chcecie poznać ich sekrety, zrozumieć o czym do nas mówią obrazy, które je przedstawiają?

Tajemnica ukryta w obrazach. Martwe natury w Zamku - filmowa lekcja muzealna, kl. 1-4

2. Kto to jest rycerz?

Jak wyglądali, gdzie mieszkali i czym się zajmowali rycerze? Czy lubili grać w szachy? Z jakim ryzykiem wiązała się prawdomówność? Sekrety średniowiecznego świata zdradza edukator Piotr Kucharski.


Kto to jest rycerz?  - filmowa lekcja muzealna, kl. 1-4

Dom rycerski - filmowa lekcja muzealna, kl. 1-4

O rycerskim uzbrojeniu - filmowa lekcja muzealna, kl. 1-4Klasy 4-8


1. Kuchnia przez wieki

Co jadano w Zamku 700 lat temu, kiedy Warszawę otaczały tylko pola uprawne i przepastne bory? Czy królowa Bona naprawdę sprowadziła do Polski włoszczyznę? Czym pachniała kuchnia baroku i jakimi sztuczkami posługiwali się kucharze, by zaskoczyć biesiadników?

Kuchnia przez wieki - filmowa lekcja muzealna, kl. 4-8

2. Spacer z Canalettem po dawnej Warszawie

Obrazy Canaletta nadwornego malarza Stanisława Augusta to wspaniałe źródło wiedzy o wyglądzie XVIII wiecznej Warszawy, jej mieszkańcach, ich strojach, pojazdach  i obyczajach.

Krakowskie Przedmieście od kolumny Zygmunta - filmowa lekcja muzealna, kl. 4-8

Krakowskie Przedmieście w stronę kolumny Zygmunt - filmowa lekcja muzealna, kl. 4-8

Widok Warszawy od strony Pragi - filmowa lekcja muzealna, kl.4-8

Kościół Brygidek i Arsenał - filmowa lekcja muzealna, kl. 4-8

3. Krótka historia Zamku Królewskiego

O powstaniu warszawskiej rezydencji, królach, którzy ją rozwijali, jej zniszczeniu podczas II wojny światowej i wielkiej odbudowie. Po obejrzeniu film warto sprawdzić swoją wiedzę w quizie! zobacz film >

4. Zamkowe opowieści: godzina 11.15

Dlaczego niektóre zamkowe zegary, niezależnie od pory dnia, wskazują godzinę 11.15? Czy słońce może się uśmiechać? Co skrywa wnętrze Wieży Zegarowej? O XX-wiecznych dziejach Zamku i zamkowych czasomierzach. Po obejrzeniu filmu wypełnij krzyżówkę.

Zamkowe opowieści: godzina 11.15 - filmowa lekcja muzealna, kl. 4-8

5. Motywy antyczne w Zamku Królewskim w Warszawie

Skąd wzięła się moda na antyk? Jakie starożytne motywy możemy zobaczyć w apartamentach króla? Obejrzyjcie film, a później sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie albo zadaniu. Powodzenia! zobacz film >


Dla szkół ponadpodstawowych

1. Język sztuki baroku. Martwe natury w Zamku Królewskim w Warszawie

Martwa natura najpierw towarzyszyła scenom rodzajowym, pejzażowym i historycznym. Jako samodzielny temat zaistniała w XVII w. w Holandii i Flandrii a jej emancypacja związana była z reformacją i protestantyzmem.

Martwa natura - filmowa lekcja dla szkół ponadpodstawowych

2. Skomplikowana miłość, czyli związki małżeńskie polskich Wazów

Wazowie zapisali się na kartach historii wieloma ważnymi wydarzeniami, a ich życie osobiste było bardzo interesujące. Czy zawierane przez władców małżeństwa były szczęśliwe? Dlaczego żona króla Jana Kazimierza, królowa Ludwika Maria Gonzaga, interesowała się polityką?

Skomplikowana miłość, czyli związki małżeńskie polskich Wazów - filmowa lekcja dla szkół ponadpodstawowych

3. Obiady nie tylko czwartkowe

Co jadano podczas słynnych obiadów czwartkowych? Bez czego Stanisław August nie wyobrażał sobie finału obiadu? Gdzie znajdowała się królewska cukiernia, w której powstawały wyśmienite pączki i faworki? O sekretach kulinarnej historii Zamku i przepisach kucharza monarchy, Paula Tremo.

Obiady nie tylko czwartkowe – kawa - filmowa lekcja dla szkół ponadpodstawowych

Obiady nie tylko czwartkowe – wety - filmowa lekcja dla szkół ponadpodstawowych