16 czerwca 2021 r. – artyści
Jadwiga Kotnowska
Jest pierwszą polską laureatką najwyższych nagród na wielu międzynarodowych konkursach fletowych, m.in.: im. Królowej Zofii w Madrycie (oraz nagroda specjalna za interpretację Sonatiny P.Bouleza) im. Marii Canals w Barcelonie (oraz nagroda specjalna za najlepszą interpretację muzyki francuskiej), im. G. B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiegow Rzymie oraz złotego medalu i Grand Prix w Bordeaux. Wygrała również konkursy na stanowisko pierwszego flecisty solo w Gulbenkian Symphony Orchestra w Lizbonie oraz w Royal Flanders Philharmonic Orchestra w Belgii. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. E. Dastych-Szwarc, swoje umiejętności doskonaliła u takich mistrzów jak A. Nicolet w Szwajcarii oraz J. P. Rampal i A. Marion we Francji.
Jako solistka występuje w prestiżowych salach koncertowych w całej Europie, Azji oraz w USA. Koncertowała , m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Schauspielhaus Berlin, Lincoln Center w Nowym Jorku, Grieg Hall w Bergen, Tivoli Hall w Kopenhadze, Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, South Bank Centre/Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Salle Molière w Lyonie, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, KLCC w Kuala Lumpur (Malezja) oraz na festiwalach m.in.: Kuhmo Chamber Music Festival (Finlandia), Bergen International Festival – Grieg Hall (Norwegia). W Polsce koncertowała ze wszystkimi wiodącymi orkiestrami symofonicznymi i kameralnymi, m.in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, NOSPR-em, Aukso i Amadeus oraz na festiwalach muzyki współczesnej takich jak: Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Festiwal im. W. Lutosławskiego Łańcuch w Warszawie, Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Inaugurowała Festiwal Mozartowski w Warszawie.
Marcin Świątkiewicz
gra na różnych typach klawesynów i klawikordów oraz na historycznych fortepianach i organach. Szczególną pasją darzy improwizacje. Jako solista, dyrygent i kameralista regularnie współpracuje z czołowymi orkiestrami i zespołami, w tym z Brecon Baroque, Arte dei Suonatori, Capellą Cracoviensis i Aukso, biorąc udział w realizowanych przez nie nagraniach (wytwórnie CPO, BIS, Channel Classics, Accent, Alpha, Decca, Linn Records, DUX oraz stacje radiowe i telewizyjne w całej Europie). W 2015 roku wraz z Arte dei Suonatori nagrał solowy album z koncertami klawesynowymi Johanna Gottfrieda Müthela nagrodzony Diapason d›Or, a dwa lata później wielokrotnie wyróżnianą solową płytę Cromatica. Za Sonaty Różańcowe Heinricha Ignaza Bibera zarejestrowane wspólnie z Rachel Podger, Davidem Millerem i Jonathanem Mansonem otrzymał Gramophone Award. Wydane przez Channel Classics w 2018 roku Koncerty klawesynowe Jana Sebastiana Bacha spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. W 2020 ukazało się nagranie Wariacji Goldbergowskich dla Rubicon Classics. W 2016 roku artysta został nagrodzony Paszportem Polityki. Wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach. Szczególną uwagę poświęca nauczaniu gry solowej oraz kursom improwizacji w oparciu o metodę partimento.
Arte dei Suonatori
jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawalnym polskim zespołem wykonującym muzykę dawnych epok. Po latach doświadczeń poszukiwania artystyczne muzyków koncentrują się na nieustannym zgłębianiu języka muzycznego kompozytorów minionych epok. W połączeniu z historycznym instrumentarium doprowadziło to do stworzenia stylu jednocześnie historycznego, nowoczesnego i na wskroś indywidualnego. Ogromny repertuar Arte dei Suonatori to zbiór około 700 kompozycji, obejmujący dzieła od wykształcenia się muzyki barokowej do wczesnego romantyzmu oraz utwory współcześnie mu dedykowane.
Arte dei Suonatori w swej ponad 25-letniej historii zarejestrowało i wydało w renomowanych firmach fonograficznych (m.in. BIS Records, Alpha, Channel Classics, Pentatone) 18 albumów płytowych. Zostały one wyróżnione przez międzynarodową krytykę muzyczną takimi nagrodami, jak Gramophone Award („Recording of the Year: Concerto” za Koncerty skrzypcowe La Stravaganza Antonia Vivaldiego, 2003), Diapason d’Or (Koncerty klawesynowe Johanna Gottfrieda Müthela), Diapason 5 i Choc du Monde de la Musique (wielokrotnie), Luister 10, 10 de Répertoire, Classics Today, Classic CD, CD des Monats magazynu TOCCATA-Alte Musik aktuell (wielokrotnie), Monthly Choice oraz Editor’s Choice BBC Music Magazine (wielokrotnie), nagrody Classic FM Magazine, Prelude Classical Music Awards 2009 (The Best Orchestral CD za 12 Concerti grossi op. 6 Jerzego Fryderyka Händla), Télérama ffff.
Zespół intensywnie koncertuje w kraju, Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Utrwalił ponadto liczne nagrania dla wielu rozgłośni radiowych, m.in. dla BBC, Danmarks Radio (DR), SWR, Programu 2 Polskiego Radia oraz dokonał rejestracji telewizyjnych dla francuskiej stacji Mezzo, a także TVP3, TVP Kultura, TVP1.