Królewska Trasa Ogrodowa
„Jeśli ścieżka jest piękna, nie pytajmy dokąd prowadzi”
Anatole France
Królewska Trasa Ogrodowa
Królewska Trasa Ogrodowa to system identyfikacji muzealnej ułatwiający zwiedzanie Ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Koncepcja traktowania przyrody w Ogrodach Zamkowych jako czasowych wystaw muzealnych to szczególny rodzaj prezentacji, mający skłonić odwiedzających nie tylko do podziwiania piękna roślin, ale także do przemyśleń i refleksji na temat krajobrazu, jego historii, stanu obecnego i przyszłości, a także potrzeby jego kształtowania i ochrony oraz wyrażonych w nim wartości.
Założenia programowe realizowane corocznie w ogrodach, przedstawione w sposób nieoczywisty – jako wystawy czasowe – pozwolą odbiorcy uznać przestrzeń Ogrodów za wyjątkowe rozszerzenie ekspozycji muzealnej oraz miejsce, które stanowi naturalną jej kontynuację, uzupełnienie kolekcji dzieł sztuki zgromadzonych w Muzeum.
Przy każdej bramie wejściowej znajdują się tablice, które ułatwiają odnalezienie się w danym punkcie Ogrodu oraz pomagają zaplanować wspaniałą wycieczkę wzdłuż Królewskiej Trasy Ogrodowej, na której znajduje się wiele ciekawych punktów.
Poszczególne punkty na trasie pozwolą dowiedzieć się między innymi, która część ogrodów jest najstarsza, zdradzą lokalizację dawnej, nieistniejącej dzisiaj woliery z ptakami, łazienki ogrodowej króla, odkryją tajniki doboru nasadzeń stosowanego w Ogrodach czy receptury na królewskie mikstury ziołowe. Wyznaczona trasa zaprowadzi do barwnej kolekcji róż i przedstawi ich nuty zapachowe, zdradzi tajemnice królewskiego trawnika pielęgnowanego „w zgodzie z naturą”, a także przybliży trudną historię zabytkowych boskietów, którym udało się przetrwać wojnę. Na trasie będzie można odwiedzić zamieszkałą od niedawna w królewskich ogrodach Smoczycę, która jest symbolem dawnych zwierzyńców królewskich.
Zwiedzając Ogrody Zamku Królewskiego, można zapoznać się z zasadzoną tam roślinnością. Obok roślin znajdują się specjalne plakiety informacyjne, odpowiadające prezentacjom tematycznym inspirowanym zmiennością czterech pór roku:
WIOSENNE PRZEBUDZENIE – W KWIETNIU I MAJU
PIĘKNO UTKANE W PROMIENIACH LATA – OD CZERWCA DO SIERPNIA
OGRODOWE KOLORY JESIENI – OD WRZEŚNIA DO LISTOPADA
ZIMOWE SNY O OGRODACH – OD GRUDNIA DO LUTEGO
Za pomoc w realizacji trasy dziękujemy Partnerom: Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Firmie Bętkowski Service – przedstawicielowi marki Emeralld Polska, oraz Firmie Eurotop – Poligrafia i Reklama.