Koncert kolęd, 14-15 grudnia 2024 r. | Zamek Królewski w Warszawie

Koncert kolęd, 14-15 grudnia 2024 r.

plakat z zielonym tłem i napisem koncert kolęd
Zdjęcie prezentujące Chór Archikatedry Warszawskiej
Zdjęcie prezentujące Chór Archikatedry Warszawskiej
Zdjęcie prezentujące muzyka Dariusza Ziemnickiego

Koncert kolęd

14 grudnia 2024 r. godz. 18.00 (brak biletów)

15 grudnia 2024 r. godz. 15.30 i 18.00

Sala Wielka 

KUP BILET

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert kolęd, który wprowadzi Państwa w magiczną atmosferę Świąt!

 


Chór Archikatedry Warszawskiej powstał w 1983 roku z inicjatywy Prymasa Polski ks. Kardynała Józefa Glempa. Założycielem i długoletnim dyrygentem (1983-2004) zespołu był ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber. Od 2004 r. funkcję dyrygenta pełni prof. dr hab. Dariusz Zimnicki.

Zespół działa przy bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, czynnie uczestnicząc w uroczystościach i wydarzeniach o charakterze religijno-państwowym organizowanych w katedrze a także poza nią. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w programach wokalnych i wokalno–instrumentalnych. 

Chór jest laureatem wielu konkursów. W ostatnich latach zdobył II miejsce na XVIII Międzynarodowym Festiwalu śpiewu prawosławnego Kałożskij Błagowiest w Grodnie oraz I miejsce w kategorii chórów parafialnych na XXXVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku.

Dorobek fonograficzny zespołu obejmuje 12 płyt . Nagrania polskich kolęd w 2000 roku zostały uhonorowane podwójną platynową płytą.

Wszechstronna działalność muzyczna zespołu znalazła uznanie wielu środowisk wyrażone prestiżowymi nagrodami: dwukrotnie nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1993,1998) za całokształt działalności oraz dyplomem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1993). Chór został także uhonorowany złotym medalem Prymasa Polski Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti (Zasłużony w posłudze dla Kościoła i Narodu).

Przez 40 lat istnienia niezmiennie najważniejszym zadaniem Chóru Archikatedry Warszawskiej pozostaje śpiew chóralny na wysokim poziomie artystycznym, pojmowany jako integralna część modlitwy i forma wzbogacenia przeżyć duchowych i religijnych uczestników liturgii. Stała praca  nad doskonaleniem warsztatu wykonawczego pozwala realizować ambitne plany artystyczne,  których  najlepszym wyrazem jest uroczysty koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia istnienia zespołu.

 

 

Dariusz Ziemnicki

Absolwent Konserwatorium Wileńskiego oraz Akademii Muzycznej w Warszawie w specjalności dyrygentura chóralna (klasa prof. Ryszarda Zimaka). Profesor sztuki.

Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Katedry Dyrygentury i Wokalistyki Chóralnej. Od roku 2004 prowadzi Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej oraz Chór Archikatedry Warszawskiej. Jest także współzałożycielem i dyrygentem chóru kameralnego Tibi Domine. Aktywnie koncertuje dyrygując bardzo zróżnicowane programy a cappella, jak również wielkie dzieła wokalno-instrumentalne (L. van Beethoven, W. A. Mozart, G. F. Händel, J. S. Bach, J. Haydn, F. Schubert oraz utwory współczesnych kompozytorów).

Chętnie podejmuje się wykonywania utworów najnowszych i nowo odkrytych z literatury chóralnej. Dotychczas przygotował i poprowadził kilkadziesiąt prawykonań muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Z powodzeniem występuje na krajowych i zagranicznych festiwalach oraz konkursach (ponad 50 nagród). Wraz z ChAPW jest zwycięzcą m.in. najbardziej prestiżowego krajowego konkursu chóralnego - Grand Prix Polskiej Chóralistyki.

Dariusz Zimnicki prężnie działa jako animator chóralnego życia muzycznego. Udziela się jako prelegent oraz ekspert i juror w przedsięwzięciach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wystąpił na niezliczonej ilości prezentacji, wykładów i warsztatów w Europie, Ameryce i Azji. Jest autorem licznych opracowań oraz kilkudziesięciu oryginalnych utworów wokalnych, w których przeważa tematyka sakralna.

Jest pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowo – Artystycznej Osobowość dyrygenta, na której promuje najbardziej wartościowe cechy liderów zespołów wokalnych. Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.


część I

 

Gdy się Chrystus rodzi – opr. Stanisław Niewiadomski

Wykrzyknijmy, wiwat! - Romuald Twardowski

Alleluja, chwalmy Pana - Romuald Twardowski

Jezus malusieńki – opr. Józef Świder

Dzisiaj w Betlejem (opr. ks. Andrzej Filaber)

Mędrcy świata (opr. ks. Andrzej Filaber)

Z dalekiego wschodu – opr. Dariusz Zimnicki

Wędrowali trzej królowie – Kazimierz Wiłkomirski

Pójdźmy wszyscy do stajenki - opr. ks. Andrzej Filaber

Przy onej dolinie - pochwalmy! - Dariusz Zimnicki

Przybieżeli do Betlejem - opr. ks. Andrzej Filaber

Powiedzcie, pasterze, hej bracia  - opr. Dariusz Zimnicki

W żłobie leży – opr. Feliks Nowowiejski

Lulajże, Jezuniu – opr. Jan Maklakiewicz

Narodził się Jezus Chrystus – opr. Stefan Stuligrosz

 

część II 

 

Hark the herald – Felix Mendelssohn

Adeste fideles – opr. David Wilcock

Ding dong merily on high - opr. Charles Wood

Tu scendi dale stele – kolęda włoska

O magnum misterium - T. L. da Victoria

Niño Dios d'amor herido – Francisco Guerrero

Riu riu chiu – kolęda hiszpańska

Hej ponad regle - Jan Czech

Cicha noc

Go tell it to the Mountain

Bóg się rodzi - Stanisław Wiechowicz