11 września 2022 r. – Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

11 września 2022 r. (niedziela), godz. 12.00

Sala Koncertowa

 


Bilety do nabycia w kasie Zamku lub online

Zapraszamy na  pierwszy po przerwie wakacyjnej koncert  z cyklu Młodzi Wirtuozi. Koncert wypełnią utwory solowe, wykonywane na nieczęsto wykorzystywanym w takiej roli instrumencie tubie, a także na fortepianie oraz skrzypcach, jak również utwory kameralne w wykonaniu tria fortepianowego i wiolonczeli z fortepianem. 
Równocześnie koncert będzie można obejrzeć w bezpośredniej transmisji na kanale Youtube Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci:

W programie:
Bach, Beethoven, Chopin, Liszt, Penderecki, Piazzolla, Saint-Saëns

Wystąpią:

Michał Basista fortepian; Wojciech Głąb tuba; Kajetan Pałęcki wiolonczela, Jolanta Adamska fortepian; Miriam Powrósłoskrzypce, Wojciech Kopczak – fortepian; Trio w składzie: Michał Skibiński  skrzypce, Helena Gałek  wiolonczela, Alicja Furmańczyk  fortepian.

Michał Basista
Michał Basista
– 17-letni pianista i organista, uczeń POSM II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie fortepianu prof. Mileny Kędry i organów prof. Aleksandry Gawlik. Jest laureatem regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz organowych. Do ostatnich osiągnieć Michała należą: - I Miejsce oraz nagroda specjalna w XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej, Kraków, 2020, III Miejsce – Franz Liszt Center Piano Competition, Hiszpania, 2021, II Miejsce – Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Broumovska Klavesa” – Czechy, 2021,  I Miejsce – XII Krakowski Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów, Kraków 2021, Tytuł Finalisty - VI Ogólnopolski Konkurs Indywidualności Muzycznych "Atma" 2022, Zakopane 2022, II miejsce - Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ireny Rolanowskiej, Kraków 2022, I miejsce - "Ischia" International Piano Competition, Ischia (Włochy) 2022.Michał doskonali swój warsztat pianistyczny na kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez wybitnych profesorów, takich jak:  Andrzej Jasiński, Andrzej Pikula, Andrzej Tatarski, Milena Kędra, Edward Wolanin, Michał Szczepański, Olga Łazarska, Ewa Pobłocka, Vikto Derevianko, Piotra Machnik, Alicja Paleta – Bugaj, Konstanze Eickhorst, Marek Shaviner, Barbara Halska, Vadim Rudenko, Irina Chukovskaya, Viera Nosina, Mikhail Voskresenski, Zbigniew Raubo, Piotr Banasik, Szymon Nehring czy Takashi Yamamoto.

Michał koncertował jako solista z Lwowską Orkiestrą Kameralną w ramach XV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic”. Prezentował się w wielu prestiżowych salach min: w Muzeum Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Zamek Królewski na Wawelu, Konserwatorium Muzycznym w Bratysławie, Willi Atma w Zakopanem, Filharmonii w Zilinie (Słowacja) oraz Filharmonii Krakowskiej. Brał udział w audycji radiowej w ramach cyklu Mistrzowie i uczniowie realizowanego przez Radio Kraków oraz wykonał recital w ramach cyklu Klasyka na Koszykach Online na zaproszenie Fundacji imienia Juliana Cochrana. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji oraz od 2017 roku stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

 Wojciech Głąb

Wojciech Głąb – 19-letni tubista, absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Katowicach w klasie Pana Mateusza Konopki. Od października 2022 r. Wojtek będzie kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie dr hab. Jakuba Urbańczyka –- solisty NOSPR w Katowicach. Wojtek jest laureatem konkursów, do  jego najważniejszych osiągnięć należą: III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej w Radomiu (2020), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Lutaka w Krakowie (2021), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych we Wrocławiu (2021), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Puzonistów i Tubistów im. Pawła Waloszczyka w Bytomiu, II miejsce w Konkursie Instrumentów Dętych w ramach VI Świętokrzyskiego Festiwalu Instrumentów Dętych (2022). Wojtek rozwija swoje umiejętności u znakomitych pedagogów takich jak: Jakub Urbańczyk, Øystein Baadsvik, Krzysztof Mucha, Jakub Sznajder, Mateusz Kurek czy Will Druiett. Od 2020 roku jest związany z kwintetem dętym blaszanym Burnning Brass. Zespół był nagradzany w konkursach ogólnopolskich i miedzynarodowych. Do najważniejszych osiągnięć należą: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie CEA w kategorii Dęte Zespoły Kameralne (2022), Grand Prix w  konkursie Lwowskie Fanfary 2021,  I miejsce w konkursie Kra Camera w Krakowie (2021), I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego w Lublinie (2021)

W kwietniu 2022 roku Wojtek wystąpił jako solista podczas koncertu dyplomantów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Filharmonii Śląskiej

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

 Kajetan Pałęcki

Kajetan Pałęcki - 17 letni wiolonczelista, uczeń OSM II st. im Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie Magdaleny Bojanowicz-Koziak. Jest laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych m. in.: 1. miejsca w International Gustav Mahler Prize Cello Competition 2020, 2. miejsca The 12th Jan Vychtil Cello Competition Prague, Grand Prix w XIX Konkursie wiolonczelowo-kontrabasowym w Malborku, 2. miejsca w IX Ogólnopolski Konkurs Wiolonczelowy w Sochaczewie 2021, 3. miejsca w XIII Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. Dzięki wielu osiągnięciom w grze na instrumencie, Kajetan został wybrany na koncertmistrza wiolonczel 3. edycji Lusławickiej Orkiestry Talentów. Uczestniczył w kursach, gdzie pracował pod kierunkiem m.in.: Gottharda Poppa, Kazimierza Michalika, Andrzeja Orkisza, Stanisława Firleja, Marcina Zdunika, Tomasza Strahla, Bartosza Koziaka. Występował w Uniwersytecie Sztuki w Grazu, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Klaipėda Concert Hall, Pałacu w Łańcucie, Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim w Warszawie. We wrześniu 2019 roku Kajetan wystąpił na uroczystym koncercie z ramienia Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci zorganizowanym przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę z okazji wizyty Drugiej Pary Prezydenckiej USA- Karen Pence oraz Mike Pence w Pałacu Prezydenckim. Od Października 2015 roku Kajetan Pałęcki jest stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Miriam Powrósło

Miriam Powrósło 19-letnia skrzypaczka, absolwentka  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu klasy pana Janusza Gajownika. Miriam w tym roku koncertowała jako solistka z orkiestrą Filharmonii Opolskiej, a także -z orkiestrą Filarmonica Paul Constaninescu Ploiesti w Rumunii. Zaprezentowała się w recitalu skrzypcowym w Trewirze oraz w Moguncji- w Niemczech. Jest laureatką konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym, do jej ostatnich osiągnięć należą: Grand Prix na VII Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach (2022), I miejsca podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego o tytuł ,,Mistrza Czterech Strun” w Obornikach Śl. (2020), I miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Rzymie (2020), trzykrotnie, w  roku 2020, 2018  oraz w roku 2016 otrzymała Tytuł Zwycięzcy w kategorii Muzyka w Międzynarodowym Konkursie Begegnung mit Osteurope, w Düsseldorfie, w Niemczech, jak również III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej dla SM II st. w  Poznaniu. Miriam jest stypendystką Prezydenta Miasta Opola, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu ministerialnego Młoda Polska, otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego Marszałkowskie Talenty. Od roku 2019 objęta jest wsparciem programu Fundacji Rozwoju Śląska im. Johanna Krolla, brała udział w pierwszej edycji pionierskiego programu stypendialnego Banku Talentów 2020, gdzie wieńczyła swoje uczestnictwo w roli koncertmistrza Orkiestry Banku Talentów. Od roku 2018 objęta opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Michał Skibiński Helena Gałek Alicja FurmańczykTrio w składzie: Michał Skibiński - skrzypce, Helena Gałek – wiolonczela, Alicja Furmańczyk – fortepian
powstało w ramach projektu KFnrD pod nazwą Kameralna Filharmonia Funduszu. Członkowie tria są stypendystami Funduszu, uczniami szkół muzycznych z różnych miast. Michał Skibiński – skrzypek uczy się w OSM I i II st. w Łodzi w klasie Pani Elżbiety Puchalskiej, Helena Gałek –jest z Torunia, gdzie uczy się w klasie wiolonczeli Pana Karola Wroniszewskiego, a Alicja Furmańczyk – pianistka z Poznania, uczennica Pana Marka Gidaszewskiego. Instrumentaliści są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, wielokrotnie mieli okazje prezentować się zarówno w Muzeum Łazienki Królewskie jak i Muzeum Zamek Królewski na koncertach KFnrD. Realizując swoją drogę muzyczną nie ograniczają się do występów solowych ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Młodym wykonawcom będą towarzyszyć pianiści kameraliści, związani z uczelniami wyższymi oraz szkołami muzycznymi: Jolanta Adamska, Wojciech Kopczak.

Młodzi Wirtuozi - jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org