18 i 19 grudnia 2021 r. – Koncerty kolęd | Zamek Królewski w Warszawie

18 i 19 grudnia 2021 r. – Koncerty kolęd

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
Koncerty kolęd

18 grudnia 2021 r., godz. 18.00
19 grudnia 2021 r., godz. 15.30 i 18.00

Sala Wielka

Jak co roku zapraszamy na koncert pieśni świątecznych, który tym razem odbędzie się trzykrotnie w tej samej formule. Koncert składa się z dwóch części: kolęd polskich i zagranicznych.

Bilety wyprzedane

Wykonawcy:

Chór VRC

pod dyrekcją

Joanny Malugi i Anny Waligóry-Tarnowskiej


Program koncertu:

Część I

Z Narodzenia Pana – opr. J. A. Maklakiewicz

Przybieżeli do Betlejem – opr. Z. Paster

Oj maluśki, maluśki – Anonim

Jam jest dudka – opr. J. Maluga

Gdy się Chrystus rodzi – opr. S. Niewiadomski

Lulajże, Jezuniu – opr. J. Świder

Alleluja, chwalmy Pana – muz. R. Twardowski

Witaj, gwiazdko złota – muz. Z. Noskowski, opr. ks. H. Chamski

Pójdźmy wszyscy do stajenki – opr. W. Szaliński

O, gwiazdo betlejemska – opr. P. Pałka

Tryumfy – opr. T. Flasza

cz. II

Ding Dong Merrily on High (angielska) – muz. J. Tabourot

Puer natus – wg Kancjonału Staniąteckiego 1586

Gabriels message (angielska) – opr. E. Pettman

Nowa radost' (prawosławna) – opr. R. Twardowski

Szczedryk (ukraińska) – opr. M. Leontowycz

Kołysanka bożonarodzeniowa (węgierska) – muz. L. Bardos (sł. polskie W. Jankowski)

Niño Dios (hiszpańska) – F. Guerrero

O Gospodzie – opr. D. Kusz

Joy to the world (angielska) – muz. G.F. Händel

Bóg się rodzi – opr. W. Siedlik


Chór VRC został założony w 2009 roku przez jego obecną dyrygent Joannę Malugę. Zrealizował liczne prawykonania, współpracując z takimi kompozytorami jak: Miłosz Bembinow (Lux Aeterna), Eunho Chang (Grafitti),  Aleksandra Gryka (Piekło Nasze; |H_He|), Andrzej Karałow (Kołysanka skamandrycka), Jan Krutul (Kołysanka na ciemną noc), Adam Sławiński (Chmurka się uniża), Piotr Tabakiernik (monachomachia; Xopancuicatl), Artur Słotwiński (Księżycowy spacer), Kamil Staszowski (Msza Człowieka Współczesnego), Ignacy Zalewski (Stojąc z daleka; Missa sine nomine; Stabat Mater).

Chór VRC występował podczas Festiwalu Warszawska Jesień, Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie oraz Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Współpracował m.in. z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 2018 roku jest chórem rezydentem Domu Kultury Kadr w Warszawie.

Zespół rozbudowuje swój repertuar wykonując również muzykę dawną i utwory renesansowe jako kontrast i kontekst dla muzyki współczesnej. Realizuje autorskie projekty takie jak koncert Ciało. Między adoracją i rozkoszą (na chór a capella), koncert Między zwrotkami (na chór i fortepian), spektakl Dobranoc (na chór, perkusję, organy Hammonda i aktorkę), czy koncert i performance Obudź się! (na chór, flet, wiolonczelę i perkusję).

Chór VRC bierze udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych, zdobywając najwyższe laury, m.in. II miejsce na VII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantat (2011); srebrny dyplom na 43 Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat (2012); złoty dyplom i II miejsce na VII Festiwalu Muzyki Chóralnej Mater Misericordiae (2012); srebrny dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat (2013); złoty dyplom i I miejsce na XVI Festiwalu Chóralnym Cantio Lodziensis (2013); złoty dyplom  i I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica w Gnieźnie (2016), Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Nadzieja w chórze w Tykocinie (2021).

Muzyki chóru można posłuchać na płytach CD: VRC po kolędzie, VRC na Dobranoc z oryginalnymi utworami, inspirowanymi formą kołysanki, Stabat Mater - kantata sceniczna z prologiem Ignacego Zalewskiego oraz Common Roots z utworami polsko-węgierskimi.


Joanna Maluga – chórmistrz, dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Absolwentka dyrygentury chóralnej na UMFC w Warszawie, studia dyrygenckie kontynuowała w Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie w Instytucie Pedagogiczno-Muzycznym Zoltána Kodálya. Ukończyła Podyplomowe Studia Emisji Głosu, Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Podyplomowe Studium Wychowania Muzycznego Carla Orffa na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Umiejętności dyrygenckie doskonaliła w klasach mistrzowskich prof. Ragnara Rasmussena (Norwegia), prof. Petera Erdeia (Węgry), prof. Johannesa Prinza (Austria). Stypendystka International Kodály Society, Hungarian Scholarship Board oraz dwukrotnie Foundation for the Kodály Institute. Wraz z zespołami, które prowadzi, zdobyła wiele nagród na najważniejszych konkursach chóralnych w kraju. Dokonała szeregu prawykonań współczesnych utworów na chór. Brała udział w takich festiwalach jak Warszawska Jesień, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY czy Nowe Epifanie, współpracując z takimi kompozytorami jak Miłosz Bembinow, Eunho Chang, Aleksandra Gryka, Andrzej Karałow, Jan Krutul, Adam Sławiński, Artur Słotwiński, Kamil Staszowski, Piotr Tabakiernik, Ignacy Zalewski.

Jako dyrygent współpracowała z Chórem kameralnym Vox animae (Chorwacja), APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani (Słowenia), Coro da Camera di Varese (Włochy), Chórem Mieszanym Akademii Muzycznej im. F. Liszta (Węgry), Chórem Mieszanym Instytutu Zoltána Kodálya (Węgry), Chórem Vox Gaudii, Chórem Dziecięcym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie oraz Chórem Kameralnym SGGW. Założycielka i dyrygent Chóru VRC. Prowadzi stałą współpracę z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie w zakresie propagowania koncepcji wychowania muzycznego Zoltána Kodálya.

Anna Waligóra-Tarnowska – doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, magister logopedii, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Z wyróżnieniem ukończyła Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Od lat związana z chóralistyką młodzieżową i dziecięcą, m.in. z chórami Ergo Cantemus! II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, Kantylena w Lublinie, chórem dziecięcym Conquest Of Music w Warszawie. Od 2018 roku współpracuje z chórem VRC.

Od 2008 roku związana z Projektem Śpiewająca Polska – jako dyrygent, a także prowadząca liczne warsztaty z emisji głosu dla chórów i dyrygentów. Obecnie pełni funkcję kuratora regionalnego na terenie województwa mazowieckiego wyżej wymienionego Projektu. Laureatka wielu konkursów chóralnych, wielokrotna uczestniczka seminarium dyrygenckiego przy Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym.