Pasy kontuszowe z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie
Sala Rady
Od 20 kwietnia do 8 sierpnia 2021 r.
Kolekcję drogocennych i kunsztownych pasów jedwabnych, stanowiących nieodłączny element tradycyjnego ubioru szlacheckiego, można było podziwiać w ramach ogólnej trasy zwiedzania w osiemnastowiecznej scenerii Sali Rady.
Jednym z tych elementów Rzeczypospolitej szlacheckiej, które najsilniej zapadały w pamięć odwiedzającym te rejony cudzoziemcom, był tradycyjny polski strój – oryginalny, malowniczy i dla zachodnich Europejczyków nieco egzotyczny, bo wyraźnie inspirowany kulturą Wschodu, głównie turecką. To ostatnie nie powinno dziwić, wszak mieszkańcy krainy mieniącej się „przedmurzem chrześcijaństwa” prowadzili nie tylko zaciekłe wojny, ale i ożywioną wymianę handlową z Imperium Osmańskim, a właściwy polskiej szlachcie konserwatyzm, przybierający wręcz niekiedy formę ksenofobii, bynajmniej nie stał na drodze fascynacji wytworami kultury materialnej świata Islamu.
Ubiór szlachecki, który zaczął się wykształcać już w XV wieku, swoją ostateczną formę przybrał w wieku XVIII. Składały się na niego: żupan, czyli zapinana pod szyję szata spodnia z długimi rękawami, noszony na nim kontusz przepasany pasem, spodnie wpuszczane w safianowe buty oraz czapka – kołpak obszyty futrem i ozdobiony czaplimi piórami.
Nieodłącznym elementem i największą ozdobą stroju był jednak bogato zdobiony, połyskujący jedwabny pas, czasem dodatkowo ozdabiany srebrnymi i złotymi nićmi. Ten wyjątkowy artykuł garderoby, początkowo sprowadzany z Turcji, Persji czy Indii, wkrótce zaczął być wytwarzany na terenie Rzeczypospolitej w wyspecjalizowanych warsztatach, zwanych persjarniami, zyskując przy tym charakterystyczną oryginalną kompozycję i proporcje.
Wystawa polskich pasów kontuszowych z najznamienitszych zakładów, z różnych okresów. Obiekty pochodzą z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie i prezentowane są w osiemnastowiecznej scenerii Sali Rady.
Wystawa była włączona w ogólną trasę zwiedzania.