- Home
- Wykłady, konferencje naukowe, debaty
- Archiwum wykładów i webinariów
- "Cztery pory roku w ogrodach"
"Cztery pory roku w ogrodach"
Cykl webinariów "Cztery pory roku w ogrodach"
Cztery pory roku w ogrodach
cykl 12 webinariów o sztuce ogrodowej
październik 2020 r. – wrzesień 2021 r.
https://webinaria.ogrody-krolewskie.pl/
Cykl dwunastu webinariów to wspaniała podróż po najwybitniejszych założeniach ogrodowych Europy. Cztery części wydarzenia podyktowane zostały porami roku, które łączą się ostatecznie w spójną całość, tworzącą wyznacznik idei i synergii pomiędzy sztuką i ogrodem. Wybitni specjaliści z dziedziny sztuki ogrodowej wprowadzą nas w zagadnienia inspirowane wspaniałymi ogrodami historycznymi. Tematyczne aranżacje kwiatowe wykonane przez fantastyczny Duet Kwiaty i miut umilą rozważania ogrodowe, pokazując, iż trendy panujące w historii sztuki ogrodowej można również przedstawić w sposób nieoczywisty, zgodny z naturą oraz z uruchomieniem doznań, którym nie sposób się oprzeć w otoczeniu kwiatów.
Zagadnienia dotyczące historii kulinariów, kultury stołu i receptur inspirowanych roślinami i porami roku w ogrodach przedstawi niezastąpiony Robert Makłowicz.
Archiwum wykładów:
CZĘŚĆ IV – HISTORIA OGRODÓW UTKANA W PROMIENIACH LATA
W letnim cyklu spotkań poruszona zostanie tematyka królewskich wyobrażeń barokowego bogactwa kształtu i formy oraz idei, które decydowały o wyznaczaniu stylu historycznych założeń tego okresu. Udamy się do słonecznej Italii, by tam w promieniach lata poznać wspaniałych twórców najwybitniejszych ogrodów historycznych. W zapachu ziół, kolorach lata wzbogaconych rzeźbami i elementami typowymi dla włoskich ogrodów odkryjemy tęsknotę za idealną formą wytworzoną ręką ogrodników i projektantów wplatających idee w kompozycje i ornamenty ogrodowe. Pragnienie lata ugasimy opowieścią o wodzie jako symbolu ogrodowego życia.
8 września 2021 r., godz. 18.00 Źródło życia, pożądania i ambicji – opowieść o żywiole wody w sztuce ogrodowej
mgr inż. arch. kraj. Łukasz Przybylak (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
(…) Nie starczy ust do wymówienia
przelotnych imion twoich, wodo (…)
W. Szymborska Woda
Woda towarzyszy nam od początku naszego istnienia i jak wszyscy wiemy, bez niej życie jest niemożliwe. Warunkuje prawidłowy rozwój, umożliwia wzrost, gasi pragnienie i pożary, oczyszcza łącząc swe krople w strumienie deszczu i koi zszargane nerwy swym szumem i delikatnością. Wywołuje też strach.
Woda budzi emocje, staje się natchnieniem dla poetów, malarzy, artystów z wielu dziedzin. Każdy z nas zabiega przez całe życie by wody mu nie zabrakło, gdyż jest ona gwarantem szczęścia, spokoju i stabilizacji.
Na przestrzeni dziejów wodzie zaczęto przypisywać mistyczne znaczenie. W ostatnim odcinku cyklu prześledźmy niektóre ze znaczeń, które oddziałują na nasze postrzeganie tego żywiołu, a które pomogą nam głębiej docenić życiodajną moc wody.
Woda to fundamentalny żywioł ogrodu, dający życie roślinom. Od najdawniejszych czasów starano się wodę ujmować w ozdobne formy. Tryskała w fontannach, pieniła się w kaskadach, spływała po „teatrach wodnych”. Oprócz ruchliwych wód tryskających, olśniewały swą urodą nieruchome, szlachetne wody – zwierciadła. Potrafiły odbijać zmienne niebo i refleksy słonecznego światła. Nie było takiej epoki w dziejach ogrodów, która nie ceniłaby przyjemności spaceru łodzią przy dźwiękach muzyki czy poezji. Woda unosząca łodzie ku ogrodowym wyspom ucieleśniającym izolowaną krainę szczęścia była wodą stanowiącą o przemianie i duchowej transformacji.
Obecność wody była ceniona we wszystkich rodzajach ogrodów i parków w każdej epoce historycznej. Nadmiar lub niedostatek wody na danej przestrzeni decydował o skali i bogactwie zastosowanych rozwiązań. Niejednokrotnie udział naturalnej wody w ogrodach zabytkowych był znaczny. Wówczas, gdy założenie wykorzystywało naturalne cieki wodne stawało się najtrwalsze i w lepszym stopniu przetrwało na przestrzeni dziejów do naszych czasów.
4 sierpnia 2021 r., godz. 18.00 Słoneczne ogrody Italii
prof. Maria Adriana Giusti (Historic Garzoni Garden, Collodi, Włochy)
Partner: Roberto Vezzani (Fondazione Nazionale Carlo Collodi, Włochy)
wykład w języku angielskim i polskim
W najbliższym odcinku webinariów o sztuce ogrodowej udamy się do słonecznej Italii, by tam w promieniach lata poznać wspaniałych twórców najwybitniejszych ogrodów historycznych. W zapachu ziół, kolorach lata wzbogaconych rzeźbami i elementami typowymi dla włoskich ogrodów odkryjemy tęsknotę za idealną formą wytworzoną ręką ogrodników i projektantów wplatających idee w kompozycje i ornamenty ogrodowe. Pragnienie lata ugaszą wspaniałe wodotryski i groty towarzyszące ogrodom, w których poszukiwany był cień i natchnienie w przeszłości, a obecnie duch czasu przenika nasze zmysły, kiedy w nich przebywamy.
Wersja polska:
Wersja angielska:
7 lipca 2021 r., godz. 18.00 Królewski przepych ogrodów baroku
dr inż. Dorota Sikora (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Katedra Sztuki Krajobrazu)
Ogrody barokowe kształtowano na wzór wnętrz pałacowych i dążono do różnorodności form i wyposażenia. Dziesiąty odcinek webinarium z cyklu Cztery pory roku w ogrodach ukaże nam "barokowy przepych", jaki towarzyszył założeniom ogrodowym z tego okresu. Dowiemy się, co oznacza układ zwany "gęsią stopką", gdzie znajdował się ogród właściwy, ocenimy różnice pomiędzy parterami i wysokimi ścianami boskietów oraz damy się zaskoczyć niespodziankom ogrodowym czy sztuczkom wodnym przygotowanym przez właścicieli ówczesnych ogrodów specjalnie z myślą o gościach żądnych niezapomnianych wrażeń.
Udamy się w wirtualną podróż do Francji: Wersalu czy Vaux-le-Vicomte, które mają swój początek w XVII wieku. Odwiedzimy również Niemcy czy Włochy podążające za francuską modą, ale zajrzymy także do polskich ogrodów barokowych, które zawsze budzą podziw wywołany bogactwem, kolorami, słonecznie wypełnionymi wnętrzami i atrakcjami godnymi władców. A na koniec spróbujemy przemycić nieco barokowego piękna do ogrodów zamkowych, by wspólnie odnaleźć w ich układzie inspiracje sztuką baroku. Zrozumiemy pochodzenie boskietów oraz amfiteatralnego zwieńczenia trawiastego wgłębnika, który zatopiony w słońcu zachęca do wypoczynku.
Dodatkowo, jak w każdym odcinku, Pan Robert Makłowicz dopełni słonecznego przepychu opowieścią inspirowaną kulturą królewskiego stołu, a Łukasz i Radek z duetu Kwiaty i Miut stworzą przepiękny bukiet na miarę dworu Króla Słońce. Zapraszamy!
8 września 2021 r., godz. 18.00 Źródło życia, pożądania i ambicji – opowieść o żywiole wody w sztuce ogrodowej
mgr inż. arch. kraj. Łukasz Przybylak (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
CZĘŚĆ III – WIOSENNE PRZEBUDZENIE POŚRÓD SZTUKI OGRODOWEJ
Wiosną przeniesiemy się do Chin i Japonii, których sztuka ogrodowa i kwitnące kwiaty wiśni niejednego z nas wprawiają w zachwyt. Przedstawimy sędziwych świadków historii, którzy swą monumentalną budową i rozmiarami uzmysłowią nam powrót do archetypu ogrodu jakim jest drzewo. Zwrócimy też naszą uwagę w kierunku królowej ogrodu i oddamy się zachwytom nad pięknem różanych inspiracji w ogrodowych założeniach Europy.
2 czerwca 2021 r., godz. 18.00 Róża – królowa ogrodowych historii
Matjaž Mastnak (Arboretum Volčji Potok Słowenia)
Łukasz Rojewski (hodowca róży Queen of Warsaw)
wykład w języku angielskim i polskim
Wersja polska:
Wersja angielska:
5 maja 2021 r., godz. 18.00 Monumentalne drzewa jako świadkowie historii założeń ogrodowych Europy
dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek (Politechnika Krakowska, Instytut Architektury Krajobrazu)
Drzewa to składnik i tworzywo budujące przestrzeń, zwłaszcza w przypadku przestrzeni parkowych i ogrodowych. Co prawda możemy sobie wyobrazić ogrody bez drzew, ale raczej nie chcemy ich takimi widzieć. Drzewa są bardzo często głównymi "aktorami" wnętrz ogrodowych, tworzą klimat, rozbudzają uczucia, podkreślają zmienność związaną z porami roku oraz dynamikę na przestrzeni lat. Wiekowe drzewa stanowią nierzadko jeden z najtrwalszych elementów założeń ogrodowych. To wymowni świadkowie minionych epok, czasów świetności – niezwykły obraz zmian. Silnie oddziałują swoją wielkością, dostojeństwem, wyjątkowością, gdyż, o ile wyposażenie, architekturę ogrodową możemy skopiować, o tyle drzewa, ze względu na klimat i siedlisko, są w większości przypadków niepowtarzalne. Zachwyćmy się więc razem drzewami, bo warto.
7 kwietnia 2021 r., godz. 18.00 Motywy dalekowschodnie w ogrodach
dr inż. arch. kraj. Anna Majdecka – Strzeżek
CZĘŚĆ II – ZIMOWE SNY O OGRODACH
W cyklu zimowych spotkań z historią ogrodową przeniesiemy się do wnętrz, w których kwiaty obrazują w zimie to, czego brak nam w tym czasie na zewnątrz. Porozmawiamy o kwiatach w malarstwie i motywach florystycznych wykorzystywanych w różnych dziedzinach sztuki. Zajrzymy też do szklarni naszych przyjaciół z Włoch oraz Polski, którzy w kartach historii odnaleźli wspólny wątek złotych cytrusów. Poznamy także symbole, które swą ponadczasową wymową piszą historię dostępną jedynie dla miłośników sztuki w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Mowa świata roślin ukrytego we wnętrzach rezydencji królewskich przekazuje bowiem magię i niepowtarzalność tych miejsc i znaczy więcej niż słowa wypowiedziane wprost.
13 stycznia 2021 r., godz. 18.00 Ogrody "żyjące" w zaciszu wnętrz
mgr Barbara Werner (PKN ICOMOS)
3 lutego 2021 r., godz. 18.00 Cytrusy i oranżerie we Włoszech i w Polsce
dr Bianca Maria Landi (Galerie Uffizi – Ogrody Boboli we Florencji)
mgr inż. arch. kraj. Jacek Kuśmierski (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)
wykład w języku angielskim i polskim
3 marca 2021 r., godz. 18.00 Niewinne i zmysłowe, mistyczne i wytworne... Przewrotność symboliki lilii
dr hab. Halina Galera (Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii)
CZĘŚĆ I – OGRODOWE KOLORY JESIENI
Cykl wykładów rozpocznie opowieść o tulipanach, których cebule sadzimy jesienią, aby wiosną cieszyć się ich niezwykłymi kwiatami. Sprawdzimy, czy tulipomania była zjawiskiem bardziej magicznym czy może szaleństwem, które w niektórych regionach Europy pośrednio trwa do dzisiaj jako niczym niezastąpiona miłość do roślin cebulowych i kwietnych pól utkanych z kolorowych tulipanów. Kraina XVIII - wiecznych europejskich parków krajobrazowych, najpełniej nawiąże do barw jesieni i odpoczynku charakterystycznych dla tej pory roku. Porozmawiamy również o elementach, bez których nie istniałyby wybitne ogrody Europy: przeniesiemy się do ogrodów, które w różnym stopniu pokazują rozmaitość parterów i haftów ogrodowych różnych epok.
7 października 2020 r. - Tulipomania – magia i szaleństwo Europy. Każdy może mieć swój Keukenhof
dr hab. inż. Dariusz Sochacki (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Nauk Ogrodniczych)
Partner: Marlies Goldenberg – Keukenhof Holandia
4 listopada 2020 r. - O przestrzeni w ogrodzie krajobrazowym, patrzeniu i poruszaniu się
dr inż. arch. kraj. Renata Stachańczyk (Narodowy Instytut Dziedzictwa)
2 grudnia 2020 r., godz. 18.00
Partery ogrodowe – ku ozdobie i pożytkowi
dr hab. inż. arch. prof. PK Agata Zachariasz (Politechnika Krakowska, Instytut Architektury Krajobrazu)
PODCZAS KAŻDEGO WYKŁADU:
OPOWIEŚĆ KWIATOWA: DUET KWIATY&MIUT
Łukasz Marcinkowski, Radek Berent
OPOWIEŚĆ KULINARNA: ROBERT MAKŁOWICZ
TRANSMISJA ONLINE:
- https://zamek-krolewski.pl/edukacja/wyklady/cztery-pory-roku-w-ogrodach
- youtube: ZamekKrolewski
- facebook: zamek.krolewski.warszawa
Opieka merytoryczna: mgr inż. arch. kraj. Monika Drąg – Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum