Opisy inwentarzowe

Opisy inwentarzowe

Noty obiektów opracowane na podstawie opisów inwentarzowych, zamieszczonych przez

S. Iskierskiego w publikacji: Brązy Zamku Królewskiego i Pałacu Łazienkowskiego w Warszawie, Kraków 1929, s. 8, poz. 5, 6 oraz zachowanych zdjęć archiwalnych:

Stół konsolowy z hebanu i brązu złoconego, o półkolistym blacie z ciemnego marmuru, na czterech nogach zakończonych lwimi łapami. W centralnej części oskrzynienia – okrągły medalion z monogramem króla Stanisława Augusta umieszczonym pod koroną oraz girlandy kwiatów. Pośrodku hebanowego wiązania nóg konsoli – kadzielnica z brązu, zdobiona koźlimi głowami, girlandami i płonącym zniczem na pokrywie. Wiązanie nóg tworzy trzy łuki i podparte jest w centralnej części kręconą nóżką.
Wymiary: 95 x 80 x 70 cm.

Na stole-konsoli, stanowiącym podstawę:


Wielki zegar rotacyjny z brązu złoconego w kształcie wazy, z postacią Uranii i dwoma puttami trzymającymi tarczę herbową. Mechanizm umieszczony w wazie z pokrywą, ozdobionej girlandami kwiatów, stojącej na żłobkowanej kolumnie. Z lewej strony – u podnóża kolumny – kobieta wpółleżąca, oparta prawym łokciem na globie, wskazuje lewą ręką, wzniesioną do wysokości cyferblatu, bieg godzin. Z prawej strony dwa putta trzymają kartusz z herbami Rzeczypospolitej i Ciołkiem Poniatowskich pod koroną królewską. Cyfry oznaczające godziny są umieszczone na dwóch taśmach z białego metalu, obracających się na wypukłej części wazy. Ponad nimi znajduje się napis: Le Paute de Belle Fontaine a Paris.
Wymiary: 104 x 72 x 53 cm.