- Home
- Your visit
- Koncerty
- Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 19 stycznia 2025 r.
Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 19 stycznia 2025 r.
Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim
Koncert stypendystów Programu "Zdolni" Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci
19 stycznia 2025 r. (niedziela), godz. 12.00
Sala Koncertowa
Zapraszamy na pierwszy w 2025 roku koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi. Projekt realizowany jest przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie i Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Jego celem jest promocja młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.
Bilety dostępne w kasie Zamku lub online
W repertuarze utwory takich kompozytorów jak:
Giovanni Bottesini, Fryderyk Chopin, Gabriel Fauré, Albin Frehs, Stefan Poradowski, Johann Sperger, Henri Vieuxtemps.
Prowadzenie koncertu: Michał Szymański
Wystąpią:
Antoni Chmiel – waltornia, Tomasz Chmiel – fortepian, Michał Moiraliotis – altówka, Justyna Stećko-Grzegorzewska – fortepian, Joachim Okarmus – fortepian, Wiktor Paśnikowki – kontrabas, Tomasz Bielski – fortepian.
Antoni Chmiel – 15-letni waltornista z Krakowa, uczeń POSM im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Dziewiąty rok gra na waltorni w klasie prof. Adama Kozłowskiego. Od dłuższego czasu interesuje się kompozycją, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki symfonicznej, elektronicznej i jazzu. Bierze udział w warsztatach jazzowych i waltorniowych. Od roku uczy się grać na trąbce. Poza muzyką interesuje się dubbingiem. W Programie ZDOLNI Funduszu jest od 2024 roku.
Michał Moiraliotis – 18-letni altowiolista greckiego pochodzenia, uczeń ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie Marcelego Szczerka. Edukację muzyczną rozpoczynał w klasie skrzypiec Magdaleny Specjał-Barbachowskiej. Swoje umiejętności gry na altówce pogłębia na kursach u prof. Katarzyny Budnik. Jest laureatem wielu konkursów m.in. Konkursu Altówkowego w Żywcu (Grand Prix), V Ogólnopolskiego Konkursu Altówkowego i Kontrabasowego w Gdańsku (I nagroda), Konkursu Altówkowego Centrum Edukacji Artystycznej w Koszalinie (I nagroda). Koncertuje w Polsce oraz za granicą, występował z takimi artystami jak Justyna Reczeniedi, Radosław Sobczak czy Piotr Żukowski. W roku 2024 otrzymał stypendium Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024. W programie ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci jest od 2024 roku.
Joachim Okarmus –17-letni pianista, uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, w klasie mgr Marii Wosiek Edukację rozpoczął w wieku sześciu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie, w klasie fortepianu dr. Bartłomieja Mełgesa. Jest laureatem konkursów, a do jego ostatnich osiągnięć nalezą: I miejsce w XV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej (2024, Kraków), III miejsce w 7th Young Livorno Piano Competition – Premio Enrico Galletta (2023, Livorno), I miejsce w Orbetello Piano Competition Junior (2024, Orbetello), III miejsce w II International Piano Competition Gonzalo Soriano (2024, Alicante), I miejsce w 10th International Piano Competition „Ischia” (2023, Lacco Ameno), III miejsce w międzynarodowym konkursie „Broumovská klávesa” (2023, Broumov), III miejsce w XXIV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka polska i nie tylko…” (2024, Gorzów Wielkopolski), wyróżnienie na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2023, Turzno).Joachim Okarmus brał udział w kursach i lekcjach u wybitnych pedagogów, w tym u Andrzeja Jasińskiego, Wojciecha Świtały, Piotra Banasika, Zbigniewa Raubo, Carla Palesego, Philippe Giusiano i Marka Szlezera. Koncertował w Polsce i za granicą (m.in. Filharmonia Krakowska, Łazienki Królewskie w Warszawie, Florianka − Aula Akademii Muzycznej w Krakowie, Filharmonia Gorzowska, Bank Austria Salon im alten Rathaus). Jest stypendystą Małopolskiego Stypendium im. św. Jana Pawła II dla Mistrzów Edukacji, Stypendium Ministra Edukacji (2024), Stypendium Rotariańskiego, Stypendium Powiatu Krakowskiego (2023 i 2024) oraz od 2022 roku stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Wiktor Paśnikowki – 16-letni kontrabasista pochodzący z Lublina, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie, w klasie Dariusza Waćkowskiego. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów, stypendystą Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury. Uczestnik rozmaitych kursów i warsztatów o charakterze solowym jak i orkiestrowym, koncertujący w Polsce i kilkukrotnie za granicą, biorący udział w lokalnych inicjatywach i projektach. W swym repertuarze szczególną uwagę poświęca dziełom z przełomu baroku i klasycyzmu, dbając o historyczny charakter swoich wykonań. Wiktor chętnie wykonuje muzykę XX- wieczną i współczesną, miał przyjemność uczestniczyć w kilku prawykonaniach kompozytorów muzyki współczesnej. W wolnym czasie aktywny harcerz i amator fotografii. Wiktor w Programie ZDOLNI jest od 2024 roku.
Młodym wykonawcom towarzyszyć będą pianiści kameraliści: Justyna Stećko-Grzegorzewska, Tomasz Chmiel, Tomasz Bielski.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.
Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org