Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim, 10 listopada 2024 r.

wykonawcy koncertu Młodzi Wirtuozi na Zamku, 10 listopada 2024 r.
wykonawcy koncertu Młodzi Wirtuozi na Zamku, 10 listopada 2024 r.
wykonawcy koncertu Młodzi Wirtuozi na Zamku, 10 listopada 2024 r.
wykonawcy koncertu Młodzi Wirtuozi na Zamku, 10 listopada 2024 r.
wykonawcy koncertu Młodzi Wirtuozi na Zamku, 10 listopada 2024 r.

Młodzi Wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci,

niedziela 10 listopada 2024 r.

godz. 12.00

Sala Koncertowa Muzeum Zamek Królewski

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Młodzi Wirtuozi, projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Warszawskie Towarzystwo Muzyczne - promujący młodych, zdolnych muzyków będących stypendystami i absolwentami Funduszu. Wyjątkowo w tym koncercie wystąpią profesorowie uczelni muzycznych, uznani artyści ,również dawni absolwenci Funduszu – Magdalena Bojanowicz-Koziak – wiolonczelistka oraz Mischa Kozłowski – pianista .

Bilety na koncert można nabyć w kasach Muzeum oraz online KUP BILET

Koncert wypełnią utwory takich kompozytorów jak:

Ludwig van Beethoven, Johannes Brahms, Fryderyk Chopin, Alfred Desenclos, Bohuslav Martinů, Niccolò Paganini, Marek Pasieczny, Manuel Ponce, Francisco Tárrega.

Prowadzenie koncertu: Antoni Figurski

Wystąpią:
Mikołaj Skórka – gitara; Patryk Sudewicz – saksofon,
Karolina Hordyjewicz – fortepian; Maria Wezner – fortepian; duet w składzie Angelina Litwinienko – wiolonczela, Nazarii Stasyshyn – fortepian; goście koncertu: Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Mischa Kozłowski- fortepian.

Mikołaj Skórka – 17–letni gitarzysta, uczeń Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie, w klasie gitary klasycznej Łukasza Chmiela. Równocześnie z gitarą klasyczną kształci się na gitarze jazzowej w klasie Piotra Pociaska. Bierze udział w warsztatach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Waldemara Gromolaka, Marcina Dyllę, Mateusza Kowalskiego, Marka Napiórkowskiego. Od początku swojej drogi gitarowej zdobywa laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Jest laureatem konkursów w tym zdobywcą 4 nagród Grand Prix. Do ostatnich osiągnięć Mikołaja należą m.in.: Grand Prix - XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Gitarowy Gitariada w Kłodzku 2024 r., I miejsce - II Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Lubinie 2023 r., II miejsce - XI Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Joaquina Rodrigo w Olsztynie 2023r., II miejsce - 3. Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Katowicach 2023 r., II miejsce - III Nadmorski Festiwal Gitarowy Martinez w Gdyni 2023 r., II miejsce - IV Ogólnopolski Festiwal Gitarowy w Wadowicach 2024 r. Od 2018 r. jest stypendystą Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Tarnowa. W 2022 roku został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu stypendialnego Młoda Polska. Od 2019 roku jest uczestnikiem Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Patryk Sudewicz – 18-letni saksofonista, uczeń 6 klasy Szkoły Muzycznej II st. im. Witolda Lutosławskiego w Lublinie, w klasie saksofonu Andrzeja Waszczuka. Gra na saksofonie od 10 lat aktywnie uczestnicząc w warsztatach muzycznych i wydarzeniach kulturalnych. Występuje solo lub w większych zespołach. Młody muzyk rozwija swoje zdolności podczas lekcji mistrzowskich z wybitnymi profesorami min: Pawłem Gusnarem, Nicolasem Arsenjevicem, Mariano Garcia, Jerome Laranem, Vincentem Davidem, Arno Bornkampem. Występował już na wielu scenach – w Filharmonii Lubelskiej, Zamku Lubelskim, Lubelskim Trybunale Koronnym, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Koncertuje w lokalnych instytucjach z okazji ogólnopolskich i miejskich wydarzeń kulturalnych np. Narodowe Czytanie, Konferencja Naukowa PAN odział w Lublinie, uroczystości rocznicowe IPN Lublin, Noc Kultury, cykl koncertów dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wiele innych. Do najważniejszych osiągnięć Patryka należą: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Power Sunrise w Skierniewicach 2024 r., II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2024 r., III miejsce w Konkursie Europejskie Forum Saksofonowe we Wrocławiu 2024 r. Wielokrotnie otrzymywał stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublina oraz Lubelskiej Kuźni Talentów. Wolne chwile przeznacza na wspinaczkę lub czytanie kryminałów. Od października 2024 r. Patryk jest stypendystą Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. 

Patrykowi Sudewiczowi towarzyszyć będzie pianistka kameralistka Karolina Hordyjewicz.

Maria Wezner – 18-letnia pianistka, uczennica PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, w klasie fortepianu dr hab. Agaty Nowakowskiej-Gumieli. Laureatka m.in. I nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Małopolska (2024) i II nagrody w 65. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Grotrian-Steinweg w Brunszwiku (2024). Poza osiągnięciami w zakresie gry solistycznej Maria odnosi również sukcesy w dziedzinie muzyki kameralnej. Od 2023 współtworzy duet z wiolonczelistką Zoją Gizą. Do ich osiągnięć należą II nagroda w VII Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej (2024) i III nagroda w 11. Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (2024). W 2024 r. Maria otrzymała szczególne wyróżnienie - Laur Rubinsteina za osobowość artystyczną. Jest to nagroda przyznawana przez PZSM im. A. Rubinsteina uczniowi, laureatowi konkursów muzycznych oraz uzyskującemu bardzo dobre wyniki w nauce. Występowała na koncertach organizowanych m.in. przez NOSPR, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Filharmonię Pomorską, Filharmonię Gorzowską, Łazienki Królewskie, Polskie Radio Chopin, Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego i Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Oprócz osiągnięć na polu artystycznym, uzyskała tytuł finalistki z wyróżnieniem Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki (2023) oraz została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego organizowanego przez Kuratorium Oświaty (2021). Od 2021 r. jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Duet w składzie Angelina Litwinienko – wiolonczela, Nazarii Stasyshyn – fortepian to tegoroczni absolwenci Funduszu, studenci pierwszego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie Angelina studiuje w klasie wiolonczeli Andrzeja Bauera i Marcina Zdunika, a Nazarii w klasie fortepianu Joanny Ławrynowicz Just. Są laureatami konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, realizując swoją drogę muzyczną - poza solowymi prezentacjami - z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Goście koncertu: Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Mischa Kozłowski- fortepian.

Magdalena Bojanowicz uważana za jedną z najwybitniejszych instrumentalistek swojego pokolenia jest od lat ceniona przez publiczność i krytyków za piękny dźwięk i szlachetną ekspresję oraz bezkompromisowość swoich interpretacji. Występowała m.in. w: Tonhalle w Zürichu, Royal Festival Hall w Londynie, budynku Uniwersytetu Ludowego Kolarac w Belgradzie, Konserwatorium w Moskwie, Filharmonii we Lwowie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki oraz wielu filharmoniach w Polsce.

Najwybitniejsi polscy kompozytorzy - Paweł Szymański, Hanna Kulenty, Aleksander Nowak czy Dariusz Przybylski - dedykowali jej swoje utwory na wiolonczelę z orkiestrą, w jej dorobku znajduje się również ogromna liczba prawykonań utworów solowych i kameralnych. W 2021 roku nagrała płytę monograficzną z kompozycjami Cezarego Duchnowskiego na wiolonczelę i elektronikę. Repertuar wiolonczelistki nie ogranicza się jednak wyłącznie do muzyki najnowszej, czego dowodem jest płyta Fairy tale nagrana z pianistą Radosławem Kurkiem, na której znalazły się kompozycje Straussa, Janáčka, Poulenca, Weberna, Dutilleux oraz Iberta czy płyta z muzyką kameralną Elsnera, Krogulskiego i Dobrzyńskiego. Jako solistka występowała m. in. z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, NOSPR, Orkiestry Leopoldinum, Filharmonii Wrocławskiej, Sinfonietta Cracovia, AUKSO, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Belgrade Philharmonic Orchestra współpracując m. in. z takimi dyrygentami jak: M. Caldi, G. Tchitchinadze, D. Smith, V. Schmidt-Gertenbach, R. Rivolta, M. Moś, M. Diakun, M. Klauza, T. Wojciechowski, J. Kosek, M. Nesterowicz, P. Przytocki, W. Rodek, A. Klocek, B. Suđić, B. Lack, E. Kovacic, J. M. Florêncio, W. Michniewski.

Jest laureatką Paszportu Polityki – nagrody tygodnika Polityka przyznawanej twórcom oraz kreatorom kultury. Zdobyła pierwszą nagrodę w XLV Międzynarodowym Konkursie Jeunesses Musicales w Belgradzie (2015), jest także laureatką drugiej nagrody i dwóch nagród specjalnych w VIII Międzynarodowym Konkursie im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Otrzymała również trzecią nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ma na swoim koncie także liczne nagrody w konkursach kameralnych wraz z pianistą Mischą Kozłowskim oraz z partnerami z zespołu Chopin Piano Quintet.

Magdalena Bojanowicz ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka oraz Universität der Künste w Berlinie w klasie Jensa Petera Maintza.

Mischa Kozłowski - pianista, solista i kameralista, doktor sztuki, adiunkt w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tegoroczny laureat Fryderyka - najważniejszej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego - za album Władysław Żeleński - komplet pieśni (wyd. Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów), w którym znajduje się m.in. ponad dwadzieścia pieśni zarejestrowanych w duecie z bratem-tenorem Karolem Kozłowskim.

Początkowo ukształtowany muzycznie przez Katarzynę Popową-Zydroń w trakcie 9 lat nauki w rodzinnej Gdyni. Następnie studiował w Warszawie u Piotra Palecznego, Macieja Paderewskiego, Jerzego Marchwińskiego i Katarzyny Jankowskiej–Borzykowskiej oraz w szwajcarskim Hochschule der Künste Bern u Tomasza Herbuta, Patricka Jüdta i Moniki Urbaniak-Lisik.

Zdobywca czołowych nagród konkursów pianistycznych i kameralnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i na Ukrainie. Jako solista z orkiestrą zadebiutował w wieku 9 lat. Koncertował w większości krajów Europy, a także w Izraelu, Tunezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii czy Chinach. Wystąpił w większości sal filharmonicznych i koncertowych w Polsce, a także w m.in. National Centre for the Performing Arts w Pekinie, Rohm Theatre w Kyoto, Flagey w Brukseli, w siedzibie UNESCO w Paryżu, Narodowej Filharmonii Ukrainy w Kijowie, w Filharmonii Moskiewskiej, w Konzerthaus „Kultur-Casino”, Zentrum Paul Klee i Yehudi Menuhin Forum w Bernie. Za swoje osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień – do najważniejszych należą te przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa, LYRA Stiftung, Rita Zimmermann Musik-Stiftung, Fondazione Pro Libertas et Humanitas Kasimir Bartkowiak, Dongsan Research Foundation, Instytut Adama Mickiewicza, Bank Société Générale oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie. Artysta jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich, a także współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, wspierając rozwój wybitnie uzdolnionej młodzieży ze szkół muzycznych I i II stopnia. Od lat regularnie nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych czy telewizyjnych, a także chętnie bierze udział w projektach łączących muzykę z filmem, teatrem, malarstwem i innymi dziedzinami sztuki.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org