25 września – Nikolay Khozyainov – recital fortepianowy towarzyszący wystawie "Chopin. Salon romantyczny"

Nikolay Khozyainov

Recital fortepianowy towarzyszący wystawie Chopin. Salon romantyczny

25 września, godz. 18:00

Sala Wielka

Program:

Polonez As-dur op. 53

Etiuda cis-moll op. 25 nr 7

Etiuda h-moll op. 25 nr 10

Etiuda a-moll op. 25 nr 11

Fuga a-moll

Mazurek a-moll op. 59 nr 1

Mazurek As-dur op. 59 nr 2

Mazurek fis-moll op. 59 nr 3

Barkarola Fis-dur op. 60

---

Autograf z polimetrią

Preludium cis-moll op. 45

III Sonata h-moll op. 58

Nikolay Khozyainov jest jednym z najbardziej niezwykłych pianistów swojego pokolenia. Jego pełna poezji muzykalność i niewiarygodna technika zachwyciły publiczność na całym świecie. Choć wciąż jest bardzo młody, ma już na swym koncie wyprzedane występy na najważniejszych scenach świata, takich jak Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Luwr i Théâtre des Champs Élysées, Salle Gaveau w Paryżu, Tchaikovsky Hall w Moskwie, Tokyo's Suntory Hall, Sydney Opera House, Tonhalle w Zurychu, Palazzo Quirinale w Rzymie i wiele innych.

Khozyainov występował m.in. z London Philharmonia Orchestra, Tokyo Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Rosyjską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Rosyjską Orkiestrą Filharmoniczną, The Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, RTE National Symphony Orchestra of Ireland.

W styczniu 2018 r. Cesarz Japonii Akihito i Cesarzowa Michiko uhonorowali Nikolaya Khozyainova swoją obecnością na jego koncercie w Suntory Hall w Tokio.

Urodzony w 1992 roku w Błagowieszczeńsku, mieście na rosyjskim Dalekim Wschodzie, Khozyainov zaczął grać na fortepianie w wieku pięciu lat, a jego talent muzyczny został natychmiast doceniony. Przeniósł się do Moskwy, by kontynuować naukę w Centralnej Szkole Muzycznej, a w wieku siedmiu lat zadebiutował publicznie koncertem fortepianowym Haendla w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego. Khozyainov kontynuował studia w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, które ukończył ze Złotym Medalem i nagrodą "Najlepszy Student Roku". Nikolay obecnie mieszka w Niemczech, gdzie uzyskał stopień Advance Degree w Hannover Hochschule fur Music pod kierunkiem profesora Arie Vardi.

Na liście nagród Khozyainova znajduje się m.in. tytuł najmłodszego finalisty XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w październiku 2010 roku. Przy tej okazji krytycy okrzyknęli Khozyainova niesamowitym artystą z niesłychanym wyrazem artystycznym: "Można przyznać, że jest fascynującym kontynuatorem wielkiej rosyjskiej tradycji pianistycznej. Khozyainov był najbliższy w konkursie wrażliwości Chopina. Jego wykonanie miało duchowe brzmienie". W 2012 roku został laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sydney.

Dodatkowo otrzymał następujące nagrody specjalne: "Najlepsze wykonanie obu Koncertów w głosowaniu członków Sydney Symphony Orchestra", "Najlepsze wykonanie utworu Liszta", "Najlepsze wykonanie utworu Schuberta", "Najlepsze wykonanie studium wirtuozowskiego" oraz "Najmłodszy finalista".

Bilet na recital w cenie 50 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie Zamku lub online.

Bilet na recital (po wcześniejszym odbiorze wejściówki w kasie) uprawniają do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia ekspozycji.