Kolekcja militariów Zamku Królewskiego w Warszawie

 
       
  • Kolczuga, Kaukaz, Persja, XVII / XVIII w.
  • Rapier pojedynkowy, Solingen, Niemcy, 1. połowa XVII w.
  • Karacena, Polska, XVII-XVIII w.
  • Pistolet skałkowy, Kozienice, 1788 r.
  •  

Kolekcja militariów Zamku Królewskiego w Warszawie

od 25 lutego 2020 r.

Izba w Wieży Grodzkiej

Po raz pierwszy od momentu odbudowy Zamek Królewski w Warszawie prezentuje stałą ekspozycję militariów. Od czasów późnego średniowiecza poprzez wiek XVI, XVII i XVIII, jako siedziba książąt mazowieckich a potem królów polskich, Zamek posiadał broń białą, palną i uzbrojenie ochronne. Jak każda twierdza, był przygotowany na odparcie przeciwnika. Do tego celu służyła prosta broń zwykłych żołnierzy, ale i bardziej zbytkowne uzbrojenie dworzan, królewskich oficerów, a także samych władców. XVII-wieczna historia warszawskiej rezydencji pokazuje, iż jej losy jako twierdzy nieodłącznie związane są z uzbrojeniem i jego praktycznym użyciem. Obok przeznaczenia wojennego broń i zbroje pełniły także funkcje ceremonialne, paradne, dekoracyjne, obyczajowe i pojedynkowe. Broń była również nieodzownym elementem stroju władcy, rycerza i szlachcica. Wpisywała się w kanon epoki średniowiecza i epoki nowożytnej.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, Fundacji im. Ciechanowieckich, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu  Króla Jana III w Wilanowie oraz kolekcji prywatnych. Na kolekcję składa się interesujący zbiór broni białej, palnej i uzbrojenia ochronnego z XVII i XVIII stulecia. Wśród tych obiektów należy wyróżnić unikatowy rapier typu pappenheimer z motywem ukoronowanego orła oraz pierwszą parę pistoletów, która  opuściła  Królewską Manufakturę Broni Palnej w Kozienicach. Są to jedyne egzemplarze pistoletów kozienickich na świecie. Zamek posiada także dwie piękne szable husarskie oraz karacenę z okresu wiedeńskiego. Za największymi zwycięstwami militarnymi Rzeczypospolitej Obojga Narodów stoją wspaniali dowódcy, bitni żołnierze i oręż, który Zamek Królewski w Warszawie ma okazję prezentować.

Wyeksponowanie militariów zamkowych wiąże się ze specjalnym projektem, którego celem jest zgromadzenie uzbrojenia z okresu późnego średniowiecza, epoki nowożytnej oraz napoleońskiej. Zgody na realizację stałej ekspozycji militariów – po raz pierwszy w dziejach odbudowanego Zamku – udzielił dyrektor muzeum, prof. Wojciech Fałkowski, który jako historyk nie stroni od uwypuklenia wojennych dziejów rezydencji. Projekt realizuje dr Tomasz Mleczek – bronioznawca i historyk wojskowości, pracownik Gabinetu Heraldyczno-Genealogicznego Zamku. Całość przedsięwzięcia zajmie kilka najbliższych lat, gdyż budowanie kolekcji może być oparte tylko na eksponatach najwyższej klasy.

Militaria eksponowane będą w specjalnie zamówionych gablotach wykonanych przez firmę Vitrum. Spełniają one wszelkie normy związane z bezpieczeństwem oraz sposobem przechowywania eksponatów. Zarówno zamówienie ich, jak i powstanie ekspozycji, stało się możliwe dzięki pomocy mecenasa Zamku Królewskiego w Warszawie – KGHM Polska Miedź S.A.

Ekspozycja czynna w godzinach otwarcia Zamku

Wstęp na podstawie biletu na Trasę Zamkową


Wydarzenia towarzyszące wystawie:

piątki, godz. 15.30 – oprowadzanie kuratorskie

26 kwietnia 2020 r. – Pojedynki, wróżdy, potyczki. Przemoc i broń w średniowiecznej Polsce – wykład z cyklu Dawne ubiory

Lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży:

Rycerze i ich świat, lekcja dla klasy 3

Rycerska zbroja i honor, lekcja dla klas 4–8, szkoły ponadpodstawowe

Husaria- fakty i mity, lekcja dla klas 4–8, szkoły ponadpodstawowe

Wykłady dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku:

Kircholm, Kałuszyn, Chocim i Wiedeń, czyli spektakularne sukcesy wojsk Rzeczypospolitej w XVII w.

Polacy na Kremlu, czyli polskie prywatne i państwowe wyprawy na Wschód czasów Wielkiej Smuty

Zamoyski, Żółkiewski, Chodkiewicz i inni, czyli o hetmanach Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Kraj skrzydlatych jeźdźców, czyli o husarii – najsłynniejszej formacji wojskowej w dawnej Rzeczypospolitej

Batory pod Pskowem – niedźwiedź pod stopami króla

Pod znakiem Marsa, czyli o wojsku w dawnej Rzeczypospolitej

O broni i koniach w dawnej Polsce

Rezerwacja lekcji >

Zgłoszenie na wykład >

sponsor1

sponsor2