Wchodzę! Karty do gry z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego

 
       
  •  

Wchodzę! Karty do gry z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego

10 kwietnia - 27 maja 2018 r.

Galeria Wystaw Czasowych (II p.)

Wystawa Wchodzę!... jest próbą zarysowana historii kart do gry (i nie tylko) od czasu wynalezienia prasy drukarskiej, kiedy były jednym z popularniejszych produktów powstających oficyn wydawniczych, po dzisiejsze projekty znanych artystów wykorzystujących w swoich pracach karcianą estetykę. Na wystawie będzie można obejrzeć zarówno talie klasyczne, służące egalitarnej rozrywce, jak i karty edukacyjne, satyryczne czy służące magicznym praktykom.

Eksponowane przedmioty, pochodzące z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego, nierzadko w swojej treści i estetyce odnosiły się do zdarzeń współczesnych okresowi ich powstania. Momentami historycznymi inspirującymi projektantów były m.in.: angielska wojna domowa, dzieje Szwajcarii czy epoka napoleońska. Wśród eksponatów znalazły się także talie prezentujące ważne osobistości jak poczet papieży czy najważniejsze postacie z okresu pierwszej wojny światowej (1914 – 1918).

Prezentowane karty służyły przede wszystkim do gry, jednak na wystawie nie zabrakło też kart edukacyjnych, zawierających informacje o geografii Europy i świata czy astronomii oraz kart wróżbiarskich, służących do stawiania tarota. W kulturze europejskiej tzw. czarostwo do dzisiaj kojarzy się silnie z kartami.

Karciarstwo inspirowało także artystów. Na ekspozycji znajdują się projekty Salvadora Dali, Piotra Młodożeńca, Romaina „Erté” de Tirtoffa czy Tony’ego Meeuwissena. Często podejmowali oni w swoich realizacjach tematy zaczerpnięte ze sztuk teatralnych, opery czy literatury pięknej. Podobnie inne dziedziny sztuki nawiązywały do karcianej estetyki czy symbolicznych znaczeń przypisywanym kartom. W jednej
z sal wystawowych prezentowane będą plakaty teatralne i kinowe oraz filmowe fotosy reklamujące dzieła odnoszące się do tych znaczeń.

Ekspozycję uzupełniają przedmioty związane z karciarstwem – praski, przyrządy do rozgrywki, czy nawiązujące do karcianej estetyki – m.in. porcelanowe serwisy, pocztówki, grafiki czy dziecięce zabawki.

Ekspozycję uzupełniają przedmioty związane z karciarstwem – praski, przyrządy do rozgrywki – czy nawiązujące do karcianej estetyki – porcelanowe serwisy, pocztówki, grafiki, dziecięce zabawki i inne.


Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Zamku.

Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w kasie Zamku.

Archiwum wydarzeń:

15 kwietnia 2018 r. – Dzień Atrakcji na wystawie "Wchodzę!"

Dokumenty do pobrania