Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach

 
       
  •  

logo

Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach

Nowa Izba Poselska

11 września1 grudnia 2019 r.

Wystawa prezentować będzie wizerunki polskich władców na numizmatach od początków państwa polskiego, czyli czasów Bolesława Chrobrego, aż po kres Pierwszej Rzeczypospolitej. Widzowie będą mogli prześledzić fascynującą ewolucję portretu króla - na średniowiecznych monetach piastowskich Bolesława Chrobrego, Bolesława Śmiałego czy Władysława Łokietka. Wizerunek był schematyczny, symboliczny. Ich przeciwieństwem są numizmaty ostatniego króla Polski Stanisława Augusta – jego konterfekt oddaje charakterystyczne rysy twarzy władcy w połączeniu z jej idealizowanym pięknem. Szczególne miejsce zajmą na wystawie monety i medale z epoki Wazów, gdy sztuka medalierska w Rzeczypospolitej i Europie stała na niezwykle wysokim poziomie. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć wiele unikalnych i niezwykle cennych obiektów pochodzących właśnie z tego okresu. Wymienić tutaj należy przede wszystkim dzieła najlepszych gdańskich medalierów – Samuela Ammona, Jana Hoehna starszego oraz młodszego, a także Sebastiana Dadlera. Na szczególną uwagę zasługuje czterdziestodukatówka Zygmunta III Wazy – ikona numizmatyki polskiej autorstwa pierwszego z wymienionych wyżej medalierów, czy wspaniałe medale ślubne Władysława IV i Jana Kazimierza, które wykonał Sebastian Dadler.

Druga część ekspozycji przedstawiać będzie serie medali z wizerunkami władców polskich z najważniejszą suitą, wykonaną dla Stanisława Augusta. Ta medalierska suita jest szczególnie związana z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdyż wzorem dla niej były słynne portrety królów z Pokoju Marmurowego, namalowane przez Marcello Bacciarellego. Na wystawie prezentowany będzie jedyny złoty medal z tej serii pozostający w zbiorach polskich – z wizerunkiem Zygmunta III Wazy. Tradycja tworzenia pocztów władców polskich na medalach przetrwała po czasy współczesne, które reprezentować będzie seria medali przedstawiająca władców polskich według portretów Jana Matejki. Wystawę kończyć będą najnowsze monety złote z wizerunkami polskich władców emitowane przez Narodowy Bank Polski w serii Skarby Stanisława Augusta i wzorowane na wspomnianych medalach tego władcy.

Kurator: Michał Zawadzki (kierownik Gabinetu Numizmatycznego)

Wystawie towarzyszy katalog Medale polskie i z Polską związane z okresu Pierwszej Rzeczypospolitej. Katalog zbiorów dostępny w sklepie stacjonarnym oraz online >.


Godziny otwarcia
wtorek, środa, czwartek: godz.10.0018.00
piątek: 10.0020.00
sobota: 10.0018.00
niedziela: 11.0018.00

W poniedziałki wystawa nieczynna

Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem ekspozycji

Wstęp w ramach biletu na Trasę Zamkową (30 zł normalny i 20 zł ulgowy, dzieci do 16 roku życia – 1 zł), w środy wstęp bezpłatny

logo

Dokumenty do pobrania