Otwarcie wystawy "Chopin. Salon romantyczny"

3 września na Zamku Królewskim odbył się uroczysty wernisaż wystawy Chopin. Salon romantyczny, którą będzie można oglądać do 14 listopada. Ważnym kontekstem projektu jest VIII Konkurs Chopinowski. Wystawie towarzyszyć będą recitale wybitnych pianistów Szymona Nehringa, Nikolaya Khozyainova i Philippe’a Giusiano.

„Salon romantyczny, który odtwarzamy za pomocą obrazów, partytur, autografów, listów Chopina, to jest ten świat, który chcemy, aby trwał podczas innych wydarzeń związanych z Chopinem w Warszawie, w tym Konkursu Chopinowskiego” – powiedział prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego. „Integralną częścią wystawy są recitale dlatego staje się ona także ważnym wydarzeniem muzycznym stolicy” – dodał.

Podczas wernisażu list Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotra Glińskiego odczytał Dyrektor Muzeum Fryderyka Chopina dr Seweryn Kuter.

Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka wystawy, podkreśliła znaczenie współpracy z różnymi instytucjami oraz prywatnymi kolekcjonerami przy tworzeniu wystawy. Wspomniała m.in. o Fundacji Macieja Radziwiłła Trzy Trąby, Muzeum Fryderyka Chopina, Warszawskim Towarzystwie Muzycznym oraz pozostałych, dzięki którym na wystawie mogły znaleźć się cenne eksponaty, z których znaczna część jest pokazywana publiczności po raz pierwszy od wielu lat.

Wernisaż uświetnił recital Marii Gabryś-Heyke. Wybitna pianistka zaprezentowała ciekawe interpretacje kompozycji Chopina, nawiązując do tradycji recitali w XIX-wiecznych salonach. Po koncercie goście przeszli na wystawę, którą mogli zwiedzić po raz pierwszy z towarzyszeniem jej kuratorki – Aleksandry Buszty-Bąk.

Prezentowane eksponaty – obrazy, listy, manuskrypty muzyczne oraz pamiątkowe przedmioty związane z postacią Chopina – pochodzą ze zbiorów m.in. Zamku Królewskiego w Warszawie, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, a także zbiorów prywatnych.

Recitale towarzyszące wystawie:

18 września, godz. 18:00 Szymon Nehring

25 września, godz. 18:00 – Nikolay Khozyainov

26 września, godz. 18:00Philippe Giusiano

Spotkania na wystawie:

22 września, godz. 18:00 Woli wysokie salony niż wysokie góry. O wizerunku Chopina w sztuce.
Prowadzenie: dr Seweryn Kuter, kurator Muzeum Fryderyka Chopina;

20 października, godz. 18:00 Rola mecenatu artystycznego polskiej arystokracji na przykładzie rodów Czartoryskich i Radziwiłłów
Prowadzenie: Maciej Radziwiłł, założyciel Fundacji Trzy Trąby.

Bilety na spotkanie w cenie 10 zł do nabycia w kasie Zamku.

Bilety na recitale w cenie 50 zł normalny i 30 zł ulgowy.
Bilety na recitale (po wcześniejszym odbiorze wejściówki w kasie) uprawniają do zwiedzania wystawy w godzinach otwarcia ekspozycji.

Zasady zwiedzania:

Wystawa dostępna w stałej trasie zwiedzania (Trasa Królewska), od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.00).

Bilety w kasach Zamku oraz online: https://bilety.zamek-krolewski.pl/

Ceny biletów na Trasę Królewską: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł; młodzież od 7 do 16 roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej – 1 zł.

W środy wstęp bezpłatny (darmowe wejściówki do pobrania w kasie Zamku)

Wystawa została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych z bieżącą ofertą!

https://www.youtube.com/ZamekKrolewski

https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa

https://twitter.com/Zamek_Krolewski