Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

23 marca 13 czerwca 2021 r.

Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze
Jan Paweł II

Wystawa od 23 marca dostępna będzie w trybie online, a po zniesieniu ograniczeń pandemicznych będzie można ją zwiedzać w Zamku Królewskim w Warszawie do 13 czerwca 2021 r.

Wystawa arcydzieł z Watykanu w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się z inicjatywy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego i jest możliwa m.in. dzięki podpisaniu 7 czerwca 2019 r. listu intencyjnego o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury reprezentowaną przez przewodniczącego Rady kardynała Gianfranco Ravasiego.

Zapraszamy do obejrzenia  filmu przybliżającego w skrócie ekspozycję:

Na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem arcydzieł, dotychczas nieeksponowanych w Polsce, specjalnie użyczonych Zamkowi Królewskiemu przez Muzea Watykańskie. To przede wszystkim: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Opisy siedmiu arcydzieł malarstwa z Muzeów Watykańskich >>

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

Opis obrazu >>

Z depeszy włoskiej agencji prasowej ANSA:

Sette quadri prestati dal Museo del Vaticano sono da oggi esposti al Castello reale di Varsavia in una mostra online ideata per rendere omaggio al Papa Giovanni Paolo II a 100 anni dalla sua nascita.

Program online towarzyszący wystawie:

23 marca, godz. 11.00Spotkanie online dotyczące wystawy; transmisja na zamkowych kanałach w serwisach Facebook oraz Youtube

Relacja ze spotkania na wystawie >>

24 marca, godz. 18.00 – Oprowadzanie kuratorskie online po wystawie


Prowadzenie: Beata Gadomska, kurator wystawy, kierownik Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie; transmisja na zamkowych kanałach w serwisach Facebook oraz Youtube

Wykłady:

14 kwietnia, godz. 18.00 – Polska na Watykanie sub specie artistica
Prowadzenie: bp Michał Janocha

28 kwietnia, godz. 18.00 – Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski
Prowadzenie: prof. Jan Żaryn

12 maja, godz. 18.00 Komentarz malarza do Listu do artystów Jana Pawła II
Prowadzenie: prof. Tadeusz Boruta

26 maja, godz. 18.00 Brat Albert – inspiracja dla Jana Pawła II
Prowadzenie: abp Grzegorz Ryś

9 czerwca, godz. 18.00 Malarstwo w muzeach watykańskich
Prowadzenie: dr Artur Badach, kierownik Ośrodka Sztuki Zamku królewskiego w Warszawie

Transmisja wykładów na zamkowych kanałach w serwisach Facebook oraz Youtube.

Cykl filmów

FIlm ukazujący montaż wystawy:

Arcydzieła z Watykanu siedem filmów poświęconych poszczególnym obrazom, które przyjechały na wystawę z Muzeów Watykańskich (początek emisji po 15 kwietnia)

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II – film o wystawie

Spotkanie online z cyklu Godzina ze sztuką:

18 kwietnia,  godz. 12.00 – Simone Martini i włoskie malarstwo temperowe. Prowadzenie: Dominika Jackowiak. Spotkanie biletowane dla dorosłych na platformie ZOOM (bilety w cenie 10 zł tutaj >)

Mało kto wie, że Zamek Królewski na Wawelu posiada w swoich zbiorach obraz namalowany przez włoskiego mistrza ze Sieny, Simone Martiniego (1284-1344). „Anioł” to prawdziwe arcydzieło malarstwa tablicowego w skali całego świata. Przy okazji wystawy „ Arcydzieła Watykanu” mamy zaszczyt prezentować ten obraz w Zamku Królewskim w Warszawie. Jeżeli chcecie się Państwo dowiedzieć jakie były losy obrazu oraz poznać najskrytsze tajniki, jednej z najszlachetniejszych technik malarskich - tempery jajowej zapraszamy na Godzinę ze sztuką. Prowadzenie: Dominika Jackowiak

Spotkania dla rodzin z dziećmi:

10 kwietnia, godz. 11.00 – Małe państwo z wielką historią. Watykan jego dzieje i zbiory. Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci (7–12 lat). Spotkanie biletowane na platformie ZOOM (bilet 10 zł tutaj >).

Chyba na całym świecie nie ma miejsca, w którym znajduje się aż tyle sławnych dzieł sztuki. Dla mieszkających tu papieży tworzyli przecież najwięksi mistrzowie tacy jak Michał Anioł, Rafael czy Bernini. I choć współcześnie Watykan to najmniejsze państwo świata to przecież nie zawsze było ono tak małe a jego ponad 1000 letnia historia jest fascynująca i zaskakująca jednocześnie. O tym właśnie przekonać  się będą mogli uczestnicy naszego kwietniowego spotkania z cyklu ZAMEk. Nie zabraknie jak zwykle zabawy plastycznej bo razem zbudujemy makietę Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Prosimy zatem o przygotowanie nożyczek, kleju, ołówka i gumki, kredek ołówkowych, białych kartek A4 z bloku technicznego oraz o wydrukowanie na grubszym papierze makiety do pobrania tutaj > Do dzieła! Zaprasza Sławomir Szczocki.

Arcydzieła z Watykanu – inspiracje – bezpłatne spotkania online:

17 kwietnia, godz. 12.00Fra Angelico – mistrz tempery jajowej. Prowadzenie: Agnieszka Lichacz i Dominika Jackowiak.

Receptura dobrze przygotowanej farby temperowej pozostawała sekretem pracowni dawnych mistrzów. Zapraszamy do odkrywania razem z nami tajników malarstwa,  jednego z najwybitniejszych mistrzów – Fra Angelico. To właśnie jego dzieło Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską stanie się pretekstem do zajęć online, w przestrzeni działań twórczych na wystawie „Arcydzieła z Watykanu”.

15 maja, godz. 12.00 Mozaika – kamień, ceramika, szkło. Prowadzenie: Agnieszka Lichacz i Dominika Jackowiak.

Mozaika to barwna dekoracja, wykonana z drobnych kamyczków, kawałków szkła lub ceramiki stosowana najczęściej do zdobienia przestrzeni w architekturze. Ta, znana już w starożytności technika, skrywa bardzo wiele ciekawych tajemnic. Jeżeli chce się o nich dowiedzieć zapraszamy na zajęcia online, w przestrzeni działań twórczych na wystawie „Arcydzieła z Watykanu”.

Transmisja  na zamkowych kanałach w serwisach Facebook oraz Youtube.

Spotkanie dla nauczycieli, przewodników, edukatorów:

24 marca, godz. 17.00 Mecenat papieski jako źródło kultury i sztuki europejskiej (ZOOM). Prowadzenie Magdalena Tworzowska

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II – katalog.

Katalog wystawy z pięknymi esejami oraz zdjęciami obrazów, a także pamiątki z motywami poświęconymi ekspozycji dostępne są w sklepie stacjonarnym (czynnym od wtorku do soboty w godz. 10.00–16.00 oraz internetowym)

O wystawie

Wystawa ma być spotkaniem z niezwykłym człowiekiem wiary, mistykiem, nieustającym pielgrzymem i świętym, ale nade wszystko ma stanowić hołd dla wybitnego Polaka. Wydarzenie to zamknie zainaugurowane w 2020 roku obchody 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II.

Koncepcję wystawy oparto na opowieści biograficznej Karola Wojtyły i późniejszym papieskim nauczaniu, skierowanym do Polaków podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny. Ekspozycję podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy. Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Druga brama,
z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II, za trzecią – w kształcie kopuły Bazyliki św. Piotra – znajduje się sekwencja W kręgu sztuki Watykanu, w której prezentowane są obrazy z Muzeów Watykańskich. Wystawę zamyka brama z symbolem ulatującej gołębicy o wymownym tytule Testament, za którą znajdują się m.in., relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Na ekspozycji zgromadzono także pamiątki związane z Karolem Wojtyłą. Prezentowane są dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, przedmioty kultu,  które były papieskimi darami dla Polski i te, które mu ofiarowywano.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu i nauczaniu Karola Wojtyły, który przekonywał, że kultura musi mieścić w sobie pełną prawdę o człowieku, zarówno tę w wymiarze naukowym, jak i tę, którą zawiera w sobie religia, by czynić go  w pełni człowiekiem, osobą. W ujęciu Wojtyły kultura, którą człowiek tworzy i przez którą jest jednocześnie kształtowany, winna być zanurzona w wartościach moralnych wypływających wprost z Ewangelii. Sztuce i nauce wyznaczył rolę nośnika tych wartości.

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II to niezapomniana podróż do świata wartości chrześcijańskich, wiary, dialogu, piękna i kultury.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Cykl wykładów towarzyszących wystawie


Program edukacyjny towarzyszący wystawie


Wystawa arcydzieł z Watykanu w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się z inicjatywy ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego i jest możliwa m.in. dzięki podpisaniu 7 czerwca 2019 r. listu intencyjnego o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury reprezentowaną przez przewodniczącego Rady kardynała Gianfranco Ravasiego.

logo 0

loga

logo2