Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą


Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą

wystawa prac studentów Wyższej Szkoły Artystycznej

pałac Pod Blachą

28 marca4 maja 2014 r.


 

Zamek Królewski w Warszawie oraz Fundacja Teresy Sahakian we współpracy z Wyższą Szkołą Artystyczną zorganizowali wystawę prac studentów WSA w pałacu Pod Blachą w Warszawie, w którym zgromadzona jest największa w Europie kolekcja kobierców wschodnich. Celem wystawy Żywe kobierce w pałacu Pod Blachą jest przedstawienie zbioru w zupełnie nowej, atrakcyjnej formie. Poprzez zaproszenie do udziału w projekcie młodych artystów, organizatorzy wystawy pragnęli przybliżyć kulturę Bliskiego Wschodu.


Wystawa kobierców wschodnich została stworzona przez Teresę Sahakian (1915 – 2007) i stanowi prezentację części jej zbiorów, liczących obecnie ponad sześćset samych kobierców oraz innych dzieł sztuki orientalnej.


Kolekcja zachęciła twórców z Wyższej Szkoły Artystycznej do ożywienia przestrzeni muzealnej i popularyzacji sztuki kobierniczej w Polsce. Zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prac studentów, inspirowanych wybranymi kobiercami z kolekcji. Artyści przygotowali interesujący program. Poprzez nadanie historycznym kobiercom nowego wyrazu, odnaleźli indywidualny i niepowtarzalny charakter swojej twórczości. W ich interpretacji kobierzec staje się ożywioną, trójwymiarową materią plastyczną, w której nadrzędną rolę odgrywa człowiek. Młodzi twórcy odtworzyli oryginalne wzory kobierców, ich kolorystykę i formę, przenosząc je na ciało w postaci bodypaintingu, projektując i szyjąc kostiumy, a także budując fragmenty scenografii. Powstały w ten sposób kompozycje o wysokich walorach artystycznych i estetycznych.

 

Wystawa czynna w godz.: wtoreksobota: 10.0016.00; niedziela11.0016.00.  Wstęp na podstawie biletów upoważniających do zwiedzania pałacu Pod Blachą. Wystawa nieczynna: 18 – 20 kwietnia oraz 1 maja.
Bilet normalny 14,00 zł, bilet ulgowy 7,00 zł, bilet rodzinny 6,00 zł/os. Dzieci i młodzież do 16. roku życia 1,00 zł.

 

 kobierce