Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura

Powstanie styczniowe w prasie zagranicznej

Ryciny z Kolekcji Krzysztofa Kura

5 sierpnia15 października 2014 r.

Galeria Wystaw Czasowych (II p.)

 


Wystawa została przygotowana przez Zamek Królewski w Warszawie i Narodowe Centrum Kultury z okazji 150. rocznicy stracenia Romualda Traugutta.

 

W skład ekspozycji weszło ponad 250 oryginalnych rycin, pochodzących z zagranicznych gazet z lat 1860 – 1868, wchodzących w skład kolekcji Krzysztofa Kura. Prezentowano je  łącznie w 180. drewnianych ramach w stylu biedermeier z passe-partout. Na wystawie znalazły się również roczniki gazet z okresu powstania styczniowego oraz pojedyncze egzemplarze takich czasopism.

 

Ryciny przedstawiały sceny sprzed wybuchu powstania styczniowego – z okresu manifestacji patriotycznych 1860 – 1862, sceny z potyczek i bitew powstańczych, a także życia codziennego w okresie powstania. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt pierwszych stron różnych europejskich gazet z lat 1860 – 1868, przedstawiających drzeworyty ze scenami z walczącej Polski. Dużą część ekspozycji zajmowały rysunki satyryczne publikowane we francuskiej i angielskiej prasie, w humorystyczny sposób przedstawiające tzw. „sprawę polską”, a raczej dość nieudolne zabiegi dyplomacji mocarstw europejskich w sprawie powstania w Polsce.

 

Wystawa była prezentowana jest od lipca 2013 roku do lutego 2016 roku w 20. ośrodkach w całej Polsce. Jej pierwsza edycja miała miejsce w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Kolejne prezentacje kolekcji Krzysztofa Kura odbyły się  w Skarżysku Kamiennej, Sandomierzu, Łomży, Łodzi, Nowym Sączu, Piwnicznej-Zdroju, Tyczynie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sieradzu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało album dokumentujący kolekcję Krzysztofa Kura, a Narodowe Centrum Kultury wydało tekę z reprodukcjami rycin z tego zbioru.Nieodpłatne oprowadzanie po wystawie przez właściciela kolekcji, pana Krzysztofa Kura:

  • piątek, 7 listopada, godz. 14.00
  • sobota, 8 listopada, godz. 10.15.
  • niedziela, 9 listopada, godz. 11.15
  •  wtorek, 11 listopada, godz. 10.00


 

Zobacz więcej >

Skrócony scenariusz wystawy

O kolekcji rycin z powstania styczniowego

Harmonogram prezentacji wystawy