Portret bez twarzy

Portret bez twarzy

 Wystawa fotografii
Krzysztofa Gierałtowskiego
Galeria Wystaw Czasowych II p.

27 września – 17 listopada 2013 r.

 

Ekspozycja została zorganizowana w 75-lecie urodzin i 50-lecie prezentacji fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego. Jak twierdził Autor – miała dla niego znaczenie szczególne… Oto, jak o niej opowiadał:

 

Mam nadzieję, że (ekspozycja; przyp. red.) sumuje moje próby innego portretowania. Jest to szczególnie ważne w chwili, kiedy wyrażaną werbalnie konieczność tworzenia tożsamości narodowej trzeba w końcu zacząć realizować w praktyce. Swoimi zdjęciami staram się przeciwstawiać bylejakości portretowania człowieka i jego antropometrycznemu, wymuszanemu przez wymogi bezpieczeństwa i globalizację obrazowi.

 

Mam nadzieję, że odrzucając powierzchowną identyfikację zbliżam się moimi zdjęciami do pełniejszego opisu polskich indywidualności. Z niepokojem przedstawiam Państwu moją propozycję, mając jednocześnie głębokie przekonanie, że mam obowiązek poszukiwania współczesnych sposobów obrazowania człowieka.

 

Wernisażem mojej wystawy po 25 latach, wracam na Zamek Królewski w Warszawie, jedno z symbolicznych miejsc Narodu. Zaproszenie Profesora Andrzeja Rottermunda, jest kontynuacją gościnności poprzedniego dyrektora Zamku Królewskiego, Aleksandra Gieysztora, który pokazał tu w 1988 roku moją wystawę „Portrety subiektywne“.

 

Ćwierć wieku temu, tamta wystawa fotografowanych przeze mnie Polaków, tych jak mówili ówcześni urzędnicy: „Wajdów, Konwickich i Miłoszów“, mogła być nareszcie pokazana w Warszawie. Wcześniej objechała Europę pokazana m.in. na SICOF w Mediolanie, Muzeum Reńskim w Bonn, Kunsthalle w Baden-Baden, Muzeum Fotografii w Monachium, Frans Halsmuseum w podamsterdamskim Haarlem, Sonja Henie Artcenter w Oslo, Alvar Aalto-Museum w fińskim Ivaskola i innych.

 

Od tego czasu zorganizowałem wiele wystaw w kraju i za granicą (…)

Krzysztof Gierałtowski, członek ZPAF i Zaiks; członek korespondent DGPh


Zwiedzanie: wtorek, czwartek sobota 10.00 – 16.00; środa 10.00 – 19.00; niedziela 11.00 – 16.00 oraz poniedziałki 30 września i 11 listopada 10.00 – 16.00.


Wstęp – bezpłatny; bilety ewidencyjne – pobierane w kasie Zamku.

 

Organizatorem wystawy i wydawcą polsko-angielskiego katalogu była Fundacja Rozwoju Fotografii (frf@frf.org.pl). Katalog wystawy udostępniono 26 września 2013 r. na stronie www.frf.org.pl


Wystawie towarzyszył bogaty program edukacyjny, m.in:
- autorskie wykłady poświęcone sztuce fotografii - 5, 12, 19 i 26 października oraz 9 listopada, godz. 11.00;
- oprowadzanie przez autora po wystawie we wszystkie niedziele o godz.  11.00, 13.00 i 15.00;
- spotkania edukacyjne dla młodzieży i niepełnosprawnych.


W trakcie wystawy prowadzono sprzedaż katalogu i plakatów z wystaw autora.