Leonardo da Vinci – Dama z gronostajem i inne arcydzieła ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

 Leonardo da Vinci – Dama z gronostajem i inne arcydzieła

ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

 

Pokoje Marszałkowskie oraz Sala Senatorska


18 maja 2010 r. 28 lutego 2011 r.Komisarze: Przemysław Mrozowski, Artur Badach (Ośrodek Sztuki)
Projekt scenografii wystawy: Żaneta Govenlock, Violetta Damięcka
Oświetlenie: Studio Projektowe Govenlock


Genialne dzieła: tytułowa Dama… Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta Harmensza van Rijn w czasie remontu Muzeum Książąt Czartoryskich prezentowane były w Zamku Królewskim w Warszawie wraz z kilkudziesięcioma innymi obrazami z tej cenionej kolekcji (m.in. pędzla niderlandzkiego mistrza, Dirka Boutsa i Jeana Pierre’a Norblina), a także znakomitymi wyrobami rzemiosła europejskiego oraz blisko- i dalekowschodniego. Pokaz stanowił wynik uzgodnień pomiędzy Zarządem Fundacji Książąt Czartoryskich oraz dyrekcjami Muzeum Narodowego w Krakowie i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ze względu na swój wyjątkowy charakter, wystawa była prezentowana w salach ekspozycyjnych na pierwszym piętrze Zamku.

Niezwykle istotny jest fakt, że po raz pierwszy w jednym polskim muzeum udało się zgromadzić najcenniejsze dzieła sztuki, znajdujące się w naszych zbiorach: oprócz Damy z gronostajem Leonarda da Vinci, wszystkie obrazy Rembrandta. Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich obejrzeć było można wraz z obrazami holenderskiego mistrza z Zamku Królewskiego w Warszawie: Uczony przy pulpicie i Dziewczyna w ramie obrazu.

Trasa zwiedzania została specjalnie tak zaplanowana, żeby goście odwiedzający wystawę mogli zobaczyć te wszystkie wyjątkowe dzieła.

Na terenie wystawy można było obejrzeć filmy: Dama z gronostajem w reż. Krzysztofa Zanussiego oraz The Princes Czartoryski Foundation & Lumiere Technology. A multispectral visit at the Czartoryski Museum.

Ekspozycja dostępna była od poniedziałku do piątku w godz.: 10.00 – 18.00, w soboty – od godz. 10.00 do 20.00, w niedziele – od 11.00 do 20.00.
Ceny biletów: 15 zł – bilet normalny; 10 złulgowy.
Osobom, zwiedzającym jednocześnie Zamek, w dni powszednie przysługiwały bilety ulgowe na wystawę; w niedziele, kiedy wstęp do Zamku jest bezpłatny, zwiedzających wystawę obowiązywały bilety normalne i ulgowe.

 

Dama z gronostajem>

 

Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem>


 

Opracowanie: Izabela Witkowska-Martynowicz

 


sponsorzy_300.jpg