Gardenarium Jego Królewskiej Mości

Gardenarium Jego Królewskiej Mości

Gotycka i barokowa impresja ogrodowa

27 maja25 czerwca 2017 r.

Dziedziniec Wielki

Podczas tegorocznej wiosny zieleń rozkwitnie nawet na zamkowym Dziedzińcu Wielkim. Nietypowa wystawa jest dowodem na to, że sztuka odległych epok może stać się inspiracją dla współczesnych twórców. Sięgając do dawnych form i nastrojów, stworzyliśmy impresję, która pozwoli poczuć klimat dawnych ogrodów. Królewskie Gardenarium to przestrzeń, która zachęca do odpoczynku przed wizytą w Zamku lub już po jego zwiedzaniu i chwili relaksu na ławce przy szumiącej fontannie – z widokiem na regularny, geometryczny ziołowy wirydarz, przystrzyżone graby, bukszpany, kwitnące róże i hortensje czy stół do chłodzenia wina.

Jest to próba pokazania, co dzisiejszy twórca ogrodów, wrażliwy na dawną sztukę ogrodową, może znaleźć w jej skarbnicy. W jaki sposób może wzbogacić współczesne formy. Co dawni ogrodnicy mogą podpowiedzieć przy szukaniu kształtów przestrzeni i sensualnych wrażeń. Nie o to chodzi, żeby nauczyć się, jak założyć średniowieczny ogród, ale żeby wejść w dialog ze średniowiecznym czy barokowym ogrodnikiem, podglądać jego rozwiązania i adaptować do naszych innych potrzeb.

dr M. Szafrańska

Wystawa plenerowa jest projektem realizowanym przez Dział Oświatowy Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Twórców Ogrodów.

Ekspozycja dostępna bezpłatnie w godzinach otwarcia Zamku.

a