"Wokół królewskiego dworu" – warsztaty dla dzieci w ramach Roku Wazowskiego

 
       
  •  

Wokół królewskiego dworu – warsztaty dla dzieci (5–10 lat) w ramach Roku Wazowskiego

zbiórka w Sieni Wielkiej

godz. 11.00

cena bileów: 5 zł (dla każdej osoby)

UWAGA: ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy, aby jednemu dziecku towarzyszył maksymalnie jeden opiekun

Program zajęć:


12 października 2019 r. – Portrety królewskie
Prowadzenie: Agnieszka Lichacz

Każdy król musi mieć portret aby poddani wiedzieli jak wygląda. Taki portret nazywa się reprezentacyjnym. Jeśli król  ofiaruje swoją podobiznę ukochanej żonie będzie to zapewne portret prywatny. Portret nie musi być namalowany, może być wyrzeźbiony, narysowany lub wykonany techniką fotografii. Może znajdować się na nim jedna osoba a nawet kilka. Z języka francuskiego portrait;  a z łaciny  'protrahere'  znaczy wydobyć na światło dzienne, wyjawiać, pokazać. O portretach, rodzajach, zasadach tworzenia dowiemy się na warsztatach. Uczestnicy wykonają własne portrety.


9 listopada 2019 r . – Czy trudno być aktorem? Teatr w czasach Władysława IV – warsztaty dla dzieci z przedstawieniem teatralnym
Prowadzenie: Agnieszka Lichacz

Królewicz Władysław od małego uwielbiał teatr. Jego opiekunka pani Urszula Meierin miał sporo utrapienia z niecodzienna pasją podopiecznego. Czy aktorstwo to trudna rzecz? Czy królewicz może być aktorem? Jak zmienić się w złego wilka a za chwilę stać się babcią? Wyjątkowe spotkanie połączone z przedstawieniem teatralnym dotyczyć będzie mecenatu artystycznego króla Władysława IV. Uczestnicy dowiedzą się kiedy i gdzie po raz pierwszy w Polsce wystawiono operę, jakie wspaniałe pałace król wybudował i jaki pomnik do dzisiaj jest najsłynniejszym w Warszawie. Na zakończenie dzieci i opiekunowie wykonają zadanie plastyczne.


14 grudnia 2019 r. – W poszukiwaniu kamienia filozoficznego. Alchemia w czasach Wazów
Prowadzenie: Maja Laskowska

Głównym celem  tych zajęć  jest uczenie przez zabawę. Spotkanie składać się będzie z trzech części. Zacznie się od krótkiego wykładu, bogato ilustrowanego slajdami,  w czasie którego dzieci dowiedzą się czym zajmowali się alchemicy, jak wyglądali dawni lekarze i aptekarze… Czy i dlaczego  królowi  Zygmuntowi  III Wazie zależało na odkryciu tajemnicy kamienia filozoficznego? W drugiej części zaprosimy dzieci oraz ich opiekunów do bawienia się w odczytywanie zaszyfrowanych reakcji alchemicznych, a  potem wspólne ich przeprowadzanie w zaaranżowanej w Zamku pracowni alchemicznej. Na koniec  przejdziemy się  po Zamku, by poszukać miejsc, w których mogły być prowadzone w dawnych czasach działania alchemiczne.


Archiwum:

26 stycznia 2019 r. – Husaria – męstwo niesione na skrzydłach. Zajęcia o najgroźniejszej formacji wojskowej XVII w. Prowadzenie: Tomasz Szumański

16 lutego 2019 r. – W orszaku królowej, czyli tajemnice "Rolki sztokholmskiej"
Prowadzenie: Sławomir Szczocki

9 marca 2019 r. – Kryzy, płaszcze i wąsiki – moda w czasach Wazów
Prowadzenie: Agnieszka Lichacz

13 kwietnia 2019 r. – Zegary króla Zygmunta – zajęcia o złotniczo-zegarmistrzowskiej pasji króla
Prowadzenie: Marta Tarnawska

11 maja 2019 r. – Dzień jak co dzień na królewskim dworze
Prowadzenie: Piotr Kucharski

8 czerwca 2019 r. – Lubię podróże – jak podróżowano w dawnych czasach?
Prowadzenie: Anna Czekaj

13 lipca 2019 r. – W królewskim skarbcu – o biżuterii
Prowadzenie: Marta Tarnawska

10 sierpnia, Czy królewicz Władysław grał w piłkę nożną? – gry i zabawy w dawnych czasach
Prowadzenie: Tomasz Szumański

14 września 2019 r. – Budujemy Zamek
Prowadzenie: Sławomir Szczocki

waza