Obchody 100-lecia Cudu nad Wisłą w Zamku Królewskim w Warszawie

 
       
  • Jerzy Kossak, Cud nad Wisłą, Zamek Królewski w Warszawie.jpg
  • Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie
  • Otwarcie pokazu; 23.07.2020 r.
  •  

Zamek Królewski w Warszawie włącza się w obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą poprzez organizację i współorganizację wydarzeń związanych zarówno tematycznie, jak i symbolicznie z wojną 1920 roku.

Forpocztą ich jest prezentowana w Bibliotece Królewskiej od 24 lipca do 27 września br. wystawa Szablą i krzyżem – pokaz wielkoformatowego symbolicznego fryzu Jana Henryka Rosena: Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan.

Merytorycznym dopełnieniem ekspozycji będzie zapewne transmitowane 10 sierpnia br. o godz. 18.00 webinarium Wojna 1920 roku w sztuce z udziałem kustosz dyplomowanej dr Anny Myślińskiej

W geopolityczny kontekst Cudu nad Wisłą wprowadzi natomiast wystawa plakatowa 1920: Wojna Światów, zorganizowana w Ogrodzie Dolnym Zamku przez Mecenasa Zamku – KGHM Polska Miedź S.A. w terminie: 17 30 sierpnia br. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej formy graficznej prezentacji, pomysłodawcy pokazu liczą na zainteresowanie jego zagadnieniami zwłaszcza młodego odbiorcy w kraju i za granicą.

Propozycją radosnego, symbolicznego świętowania tego ważnego zdarzenia historycznego stanie się niewątpliwie Balonowy Cud nad Wisłą – akcja Aeroklubu Warszawskiego, New Form Media, Balonowej Strony Nieba i Fiest Balonowych, rozgrywająca się od 14 do 16 sierpnia br. Jej głównym elementem będzie spektakularny start 15 sierpnia br. repliki Montgolfiery z Ogrodu Dolnego Zamku, tzw. lisa, czyli balonu z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą, za którym będą podążać kolejni piloci, startujący z różnych warszawskich lokalizacji.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych świątecznych propozycji!