Wieczór z teatrem Makata: "Wesele", 16 sierpnia 2019 r.

 
       
  • Stowarzyszenie Teatralne Makata
  • Teatr Makata
  •  

Wieczór z teatrem Makata:

Wesele

16 sierpnia 2019 r.

godz. 20.00

Arkady Kubickiego

Reżyseria: Wiktor Wiktorczyk

Lalki, kostiumy: Ilona Szurkoska

Muzyka: zespół Swoją Drogą

Występują: Renata Szupiluk, Monika Maliszewka-Lis, Katarzyna Stefanowicz, Sylwia Zdunkiewicz, Artur Żebrowski, Artur Lis, Andrzej Hausner

Intrygujący spektakl zainspirowały badania terenowe przeprowadzone przez Stowarzyszenie Teatr Makata i zespół Swoją Drogą w różnych regionach Polski, Ukrainy oraz Słowacji.

Osią dramaturgiczną widowiska jest tytułowe wesele – towarzyszące mu pieśni, tańce i zwyczaje. Narracja wychodzi jednak poza prostą rekonstrukcję obrzędu, stając się uniwersalną opowieścią o kobiecie i mężczyźnie, a także metaforą współczesnego świata, podzielonego na "dobrych" i "złych".

Kolejne akty tej historii rozgrywają się w formule swoistej podróży, do której artyści zapraszają widzów. Ci, wchodząc w role gości, dołączają do orszaku ślubnego, uczestniczą w śpiewach, tańcach i zabawach. Przywołując tradycyjne motywy muzyczne i strukturę weselnego rytuału przejścia, twórcy sięgają także po odrobinę  ironii, absurdu i kiczu.

Istotnym elementem spektaklu są monumentalne lalki Panny Młodej i Pana Młodego, które towarzyszą aktorom jako centralne postacie wiążące widowisko. Ogromny atut przedstawienia stanowią żywiołowe pieśni i tańce wykonywane na żywo.


Teatr Makata powstał w 1995 r. w Warszawie. Od początku istnienia grupa aktorów i muzyków skoncentrowana jest na badaniu granic teatru. Swoje spektakle artyści prezentują w plenerach miejskich i wiejskich, nie stroniąc od form z pogranicza gatunków jak happening i sztuki wizualne. Większości przedstawień towarzyszy żywe tło muzyczne, które dotychczas zapewniali m.in.: Mazzoll, Kinior, Tymon Tranzistors, Makaruk, Swoją Drogą, Sebastian Maliszewski (Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni), Strych, Alek Korecki, Samuel Redlin (Park Nordycki), Marek Stępień i Robert Usewicz.

Zgłębiając fenomen rytuału i jego wpływ na funkcjonowanie człowieka we wspólnocie, teatr stawia również na bezpośrednie włączenie widza w akcję opowieści. Rozwinięciem tych idei było wystawienie spektaklu Sena, Przebudzenie, inspirowanego Boską komedią. Artyści zburzyli akademicką wizję teatru i uczynili z publiczności aktorów, którzy wzorem Dantego podróżują po piekle, czyśćcu i niebie.

Kontynuację pracy nad rytuałem stanowił spektakl plenerowy Rozhowory, stworzony we współpracy z grupą Swoją Drogą oraz Ewą Wróbel z Gości z Nizin i Werhowyny. Widowisko, inspirowane dawnymi opisami rytuałów przesilenia i równonocy, było wynikiem poszukiwań twórczych odwołujących się do korzeni prasłowiańskich.

Bodźcem artystycznym i zarazem źródłem opowieści Makaty są wyprawy w góry i wioski słowackie oraz teatralno-muzyczne badania na Kurpiach, Zamojszczyźnie i Mazowszu Północnym.

Teatr wystawiał swoje spektakle w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Kosowie, na Węgrzech, Białorusi, Słowacji, Ukrainie oraz Litwie.

Wstęp bezpłatny

Liczba miejsc ograniczona!

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze

Informacje: tel. (22) 35 55 170, e-mail: ttaraszkiewicz@poczta.onet.pl

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy

log1

Mecenas Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum:

kghm

Partnerzy projektu:

log 2

Sponsorzy:

log3

Patroni medialni:

log 4