Młodzi wirtuozi w Zamku Królewskim

Koncert stypendystów Programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci

14 maja 2022 r. (sobota, Noc Muzeów), godz. 21.00

Sala Wielka

Koncert dostępny bezpłatnie w ramach Nocy Muzeów

W programie koncertu znajdą się utwory kameralne przygotowane przez stypendystów w ramach Kameralnej Filharmonii Funduszu oraz podczas Warsztatów Muzyki Kameralnej, które odbyły się w marcu tego roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Podczas koncertu zaprezentują się również zespoły, w których stypendyści grają na co dzień.

Wykonawcy koncertu to uczniowie ostatnich klas szkół muzycznych II stopnia. Wszyscy mają na swoim koncie liczne nagrody w konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich oraz festiwalach. Realizując swoją muzyczną drogę, nie ograniczają się do występów solowych, ale z wielką radością uczestniczą w większych projektach zarówno kameralnych jak i orkiestrowych.

Program:

Dymitrij Szostakowicz  Trio nr 2 e-moll, op. 67, cz. III Largo, cz. IV Allegretto

Julia Charmuszko  skrzypce, Filip Pacześny  fortepian, Tymoteusz Bączkowski – wiolonczela

Johannes Brahms  Trio a-moll, op. 114, cz. I Allegro, cz. II Adagio

Justyna Żołnacz – fortepian, Paweł Libront - klarnet, Julia Le Hai – wiolonczela

Felix Mendelssohn-Bartholdy Trio nr 1 d-moll, op.49, cz. I Molto Allegro agitato

Daniel Dziatkowiak – skrzypce, Szymon Strusiński – wiolonczela, Kacper Kukliński – fortepian

Egberto Gismonti    Aqua e Viñho

Marek Pasieczny  Suite in seven fragments

Astor Piazzola Oblivion

Mikołaj Kościelak Cumulus

Duet Gitarowy: Stanisław Ruszkowski, Mikołaj Kościelak

Paweł Mykietyn Choć doleciał Dedal

Jeremi Tabęcki – klarnet, Wiktoria Osińska – wiolonczela, Justyna Żołnacz – fortepian

Johannes Brahms Trio fortepianowe H-dur op. 8 nr 1 cz. I Allegro con brio

Hanna Pozorska  skrzypce, Tadeusz Wawrowski  wiolonczela, Mateusz Dubiel – fortepian

Robert Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur, op. 44, cz. I Allegro brillante

Wojciech Niedziółka I  skrzypce, Daniel Dziatkowiak  II skrzypce, Oliwia Stawicka  altówka, Katarzyna Kacprzak  wiolonczela, Kacper Kukliński - fortepian

Młodzi Wirtuozi jest to projekt realizowany przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci we współpracy z Muzeum Zamek Królewski oraz Muzeum Łazienki Królewskie, promujący młodych, zdolnych muzyków będących podopiecznymi Funduszu.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci to organizacja pozarządowa o statusie organizacji pożytku publicznego (OPP) założona w 1981 roku. Jest stowarzyszeniem naukowców, twórców, lekarzy i studentów. Głównym celem Funduszu jest pomoc wybitnie uzdolnionym uczniom w rozwijaniu zainteresowań naukowych i uzdolnień artystycznych, a także poprawa opieki nad zdolnymi dziećmi w polskim systemie edukacji. Przez Program ZDOLNI przeszło do tej pory kilkanaście tysięcy utalentowanych młodych Polaków – dziś to znakomici naukowcy, lekarze, propagatorzy nauki i artyści. Działalność stowarzyszenia opiera się na współpracy z licznymi uczelniami, ośrodkami badawczymi i instytucjami kultury, a także – z bardzo wieloma indywidualnymi pracownikami naukowymi, którzy jako wolontariusze chcą pracować ze zdolną młodzieżą. Uczestnicy programu mają szansę wziąć udział w licznych warsztatach badawczych, seminariach, spotkaniach i konsultacjach z najlepszymi specjalistami z danej dziedziny. Corocznie stowarzyszenie zaprasza utalentowanych nastolatków na 20 specjalistycznych warsztatów badawczych, 9-10 seminariów humanistycznych, warsztaty muzyczne, plener plastyczny, dwa spotkania wielodyscyplinarne i trzy wielodyscyplinarne obozy naukowe. Ponadto, organizuje dla nich około 20 publicznych koncertów i 3-4 wystawy. Część oferowanej pomocy to indywidualne stypendia celowe.

Szersza informacja o Funduszu dostępna jest na stronie internetowej: www.fundusz.org


Source URL: https://zamek-krolewski.pl/node/1413