Dolabella. Z Wenecji do Warszawy

Program wydarzeń towarzyszących wystawie Dolabella. Wenecki malarz Wazów

w dniach 11 września 6 grudnia 2020 r.

UWAGA ! Ilość osób na wydarzeniach - według bieżącego komunikatu i obostrzeń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Tomasz Dolabella (1570-1650) Włoch z urodzenia, Polak z wyboru, nadworny malarz polskich królów z dynastii Wazów i elit Rzeczypospolitej, doczekał się pierwszego pokazu  dorobku artystycznego w historii polskiego muzealnictwa.  Był swoistym fenomenem i wniósł nie tylko kunszt mistrzów Serenissimi wraz ze słynnym sekretem colorito Veneziano, ale miał również silny wpływ na polskie malarstwo barokowe oraz całościową aranżację wnętrz. Na wystawie zaprezentowano 22 dzieła artysty w kontekście malarstwa włoskiego XVI w. oraz luksusowych wyrobów rzemiosła weneckiego. Tematyka wystawy stanowi kanwę cyklu webinariów, wykładów i debat, które będą się odbywać w wybrane środy o godz. 18.00.

Wybitni polscy specjaliści przybliżą nie tylko sylwetkę i osiągnięcia mistrza Dolabelli, ale również panoramę malarstwa i rzemiosła weneckiego. Odkryją tajniki konserwacji obrazów, czy sensacyjnej identyfikacji autoportretu malarza. Przedstawią historię oraz rolę, jaką odgrywali Włosi na dworze Wazów i w Rzeczypospolitej na przestrzeni dziejów.

Wystawie towarzyszy także wiele działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez zespół Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.


DOROŚLI

 

WYKŁADY on-line

Archiwum wykładów:


DEBATY


Spotkanie z kuratorem i wspólne zwiedzanie wystawy

 

Spotkania odbywają się o godzinach 11.00, 13.00, 15.00

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 25 zł, zbiórka w Sieni Wielkiej.


DZIECI

 

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora. Dolabella – zajęcia plastyczno-historyczne dla dzieci (7–12 lat)

godz. 10.00, 11.00, 12.00, wstęp: na podstawie biletu w cenie 10 zł. zbiórka w Sieni Wielkiej


Dolabella – inspiracje dwudziestominutowe spotkania on-line dla dzieci na Facebooku


Source URL: https://zamek-krolewski.pl/strona/wizyta/838-program-wydarzen-towarzyszacych-wystawie-dolabella-wenecki-malarz-wazow