Społeczny Fenomen Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

17 września 2021 r., godz. 12.00

Sala Koncertowa

Data tego ważnego spotkania została wybrana nieprzypadkowo. 17 września 1971 r., w rocznicę pierwszych zniszczeń Zamku Królewskiego w Warszawie, nastąpiło nieoficjalne rozpoczęcie odbudowy warszawskiej rezydencji królewskiej poprzez położenie tzw. pierwszej cegły. Uroczystość odbyła się wbrew zakazowi komunistycznych władz państwowych, które nie chciały się zgodzić na organizację wydarzenia w dniu przypominającym datę agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r.

Przypadająca w 2021 r. 50. rocznica rozpoczęcia prac nad wznoszeniem zamkowych murów będzie okazją do dyskusji nad społecznym fenomenem odbudowy dawnej siedziby królów i Rzeczypospolitej. Bez wielkiego zaangażowania i ofiarności  setek tysięcy Polaków w kraju i za granicą dzieło odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie nie byłoby możliwe.

W debacie udział wezmą: prof. Marcin Kula, prof. Krzysztof Tarka, dr. hab. Błażej Brzostek oraz Jerzy Majewski. Spotkanie będzie moderował prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.

Debatę poprzedzi o godz. 11.15 uroczystość złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym śmierć kustosza Kazimierza Brokla.


Zapisy do 15 września 2021 r.

telefonicznie: 22 35 55 270
mailowo: informacja@zamek-krolewski.pl


Source URL: https://zamek-krolewski.pl/strona/historia/632-debata-spoleczny-fenomen-odbudowy-zamku-krolewskiego-w-warszawie