Rezydencje Królewskie

zdjęcie 1
zdjęcie 2

Polskie Rezydencje Królewskie

Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Narodowym w Lublinie podejmują wspólne projekty, aby promować siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Ideą towarzyszącą tym działaniom jest wykorzystanie potencjału polskiego dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego roli w procesie rozwoju oraz edukacji dzieci i młodzieży.

Od 2012 roku Rezydencje prowadzą akcję Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich - nieodpłatnie udostępniając zamki i pałace zwiedzającym oraz organizując aktywności edukacyjne. Ilość osób uczestniczących w tej akcji potwierdziła założenia jej organizatorów, pokazując jak wielkie jest zainteresowanie polskim dziedzictwem narodowym. Budowanie marki Polskich Rezydencji Królewskich ma również na celu tworzenie platformy współpracy i wsparcia dla wszystkich Rezydencji, niezależnie od atrakcyjności ich lokalizacji oraz posiadanych zasobów. Synergia podejmowanych działań pozwala na wykorzystanie potencjałów każdej z Rezydencji, uzupełnienie  ofert, a w przyszłości wspólna promocję również za granicą.

 

Rok 2020 dostarczył nowe wyzwania i Darmowy Listopad zorganizowano w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, ponad 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze muzea w Polsce. Z oferty tej skorzystało ponad 2 miliony odbiorców w sieci. W ramach akcji Darmowy listopad online 2020 przygotowana została broszura Zwiedź najsłynniejsze rezydencje królewskie.

Bazując na owocnym doświadczeniu realizacji projektu Darmowy Listopad, osiem Rezydencji Królewskich po raz pierwszy przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży - Ferie po królewsku online. Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych oraz na profilach w mediach społecznościowych były publikowane propozycje online dla dzieci i młodzieży. Wirtualne zwiedzanie, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami to były propozycje publikowane przez dwa tygodnie. Dodatkowo każda z Rezydencji przygotowała bogate programy własne do odbiorców w sieci. Osiem spacerów po muzeach, szesnaście królewskich bajek, siedem warsztatów muzycznych!

z

Zapraszamy do korzystania z polskiego dziedzictwa narodowego na stronach Polskich Rezydencji Królewskich!

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

https://www.gov.pl/web/kultura/ferie-po-krolewsku-online-w-siedmiu-rezydencjach-krolewskich

Zamek Królewski w Warszawie www.zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski na Wawelu www.wawel.krakow.pl

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie www.wilanow-palac.pl

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie www.lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Zamkowe w Malborku www.zamek.malbork.pl

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu www.zamek-sandomierz.pl

Muzeum Narodowym w Lublinie www.mnwl.pl

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka www.muzeum.wieliczka.pl


FERIE PO KRÓLEWSKU ONLINE 2021
DARMOWY LISTOPAD W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH 2020