Przedszkola

> Cennik i ważne informacje

> Formularz zamówienia lekcji

> Regulamin rezerwacji lekcji muzealnych


1. SPOTKANIE Z KRÓLEM

Jak wyglądał król? Gdzie mieszkał i co robił? Na te pytania dzieci szukają odpowiedzi, spacerując po wybranych salach zamkowych. Oglądają dzieła sztuki i pamiątki po królu Stanisławie Auguście m.in. tron królewski, insygnia, potrafią właściwie zachować się w muzeum, opisać, jak wyglądał król i czym się zajmował. Rozumieją funkcje poznanych przedmiotów.

2. BAJANIE NA DYWANIE - lekcja z przedstawieniem

Spotkanie z bajarką wprowadzi dzieci w magiczny świat Orientu. Interaktywna forma zajęć angażuje uczestników spotkania we wspólną teatralną zabawę na wystawie kobierców wschodnich. W bajkowym namiocie dzieci usłyszą trzy historie: O zaginionej córce biednej wdowy, O nauczce, jaką dostało trzech leniuchów oraz O nieposłusznym synu. Będą one zachętą do snucia własnych opowieści. Dzieci samodzielnie odnajdują morał historii, poznają odmienną kulturę, w której panują uniwersalne wartości, rozwijają wyobraźnię i własną ekspresję. Poznają nazwy i zapachy orientalnych przypraw, poznają wartość kulturową dywanów, uczą się samodzielnie wiązać supełki na osnowie.

3. PRZEPOWIEDNIA KSIĘCIA JÓZEFA - lekcja z przedstawieniem

Podczas zwiedzania wnętrz apartamentu w pałacu Pod Blachą dzieci dowiedzą się, kim był książę Józef, jak żył i mieszkał, czym się zajmował. Podobno w młodości usłyszał przepowiednię o swoich losach. Jak ona brzmiała i czy się spełniła, dzieci dowiedzą się, oglądając przedstawienie teatralne Strzeż się sroki. Na zakończenie wykonają zadanie plastyczne. Dzieci dowiadują się, kto mieszkał w pałacu Pod Blachą, potrafią rozróżnić sekwencje zdarzeń, poznają znaczenia pojęć: bohater, przepowiednia, fatum. Uczą się podstaw zachowania w muzeum i na przedstawieniu teatralnym.

4. STOLICZKU, NAKRYJ SIĘ - warsztaty

Zajęcia o dawnych smakołykach i naczyniach, w których je podawano. Dzieci poznają zasady dobrego zachowania przy stole, uczą się, jak pięknie i prawidłowo ułożyć sztućce. Podczas części plastycznej uczestnicy ulepią z gliny różnorodne naczynia. Prace zostaną wypalone w piecu i będzie można je odebrać w późniejszym terminie.

5. ZWIERZYNIEC KRÓLA JEGOMOŚCI - warsztaty

Warsztaty o zwierzętach z zamkowej ekspozycji. Dzieci, oglądając wnętrza zamkowe, odnajdą liczne zwierzęta ukryte na meblach, tkaninach i obrazach. Poznają niezwykłe historie z nimi związane. Podczas części plastycznej uczestnicy ulepią z gliny zwierzątko, które najbardziej im się spodobało. Prace zostaną wypalone w piecu i będzie można je odebrać w późniejszym terminie.


Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie