Warsztaty

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
zdjęcie 4
zdjęcie 5
zdjęcie 6
zdjęcie 7
zdjecie 8
zdjecie 9
zdjecie10
zdjecie11
zdjecie12

PLANOWANE:

 • Warsztaty Matejko i Abakanowicz – realizm kontra metafora. Bezpłatne wydarzenie dla nauczycieli na wystawie Abakanowicz. Konfrontacje

Termin: 21 stycznia 2023 r. godz. 10.00

Zapisy (od początku stycznia 2023 r.) prosimy przesyłać na adres: mprzypkowska@zamek-krolewski.pl

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Zdjęcia z wydarzenia będą publikowane na naszych mediach społecznościowych.


Archiwum spotkań:

Planowana w Zamku wystawa miejskich pejzaży autorstwa Bernarda Belotta będzie dla młodzieży znakomitą okazją nie tylko do poznania widoków najpiękniejszych miast XVIII wieku ale możliwością przypomnienia sobie o ówczesnych odkryciach naukowych, teoriach filozoficznych i nazwiskach członków słynnej "republice de lettres". Spotkanie z wedutami Canaletta da także sposobność do zastanowienia się na ile współczesna zjednoczona Europa jest echem czasów, gdy rodziły się koncepcje nowoczesnych państw. Zapraszamy nauczycieli języka polskiego i historii do wspólnego projektu edukacyjnego, który scenariusz naszej lekcji muzealnej Początki nowoczesnej Europy. Panorama XVIII wieku w obrazach Canaletta dla szkół ponadpodstawowych wzbogaci o Państwa ekspercką wiedzę i treści, których nowoczesna edukacja dzisiaj oczekuje. Nauczyciele uzyskają zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie. Ich klasy zostaną zaproszone na darmowe lekcje na wystawie poprowadzone przez zamkowych edukatorów w oparciu o wypracowany wspólnie scenariusz.

Harmonogram spotkań:

28 września 2022 r., godz. 18.00 -19.15 - webinar Między rzeczywistością a kaprysem. Europa czasów oświecenia w wedutach z epoki.

1 października 2022, godz. 10.00 -13.30 - spotkanie stacjonarne w Zamku na wystawie Bernardo Belotto. W 300. rocznicę urodzin malarza.

 

 • 11 sierpnia 2022, godz.11:00 - 12:30 - Jak czytać włoskie malarstwo renesansowe. Bezpłatne warsztaty na wystawie czasowej Botticelli opowiada historię 

Trwająca w Zamku wystawa obrazów z kolekcji Accademia Carrara prezentuje jedne z najgłośniejszych nazwisk włoskiego malarstwa renesansowego takich jak: Giovanni Bellini, Paolo Veronese czy Sandro Botticelli. Różnorodność ikonograficzna i tematyczna dzieł daje okazję nie tylko do przypomnienia tych wybitnych twórców ale także do prześledzenia najważniejszych wątków związanych z epoką odrodzenia. Oczywista w tym przypadku fascynacja antykiem jest tylko jedną z narracji, którą zaproponujemy Państwu podczas wspólnych warsztatów. 

 

 • 19 marca 2022, godz. 10:00 - 11:30 - bezpłatne warsztaty dla nauczycieli w pałacu Pod Blachą #RokWybickiego

W 200. rocznicę śmierci twórcy słów hymnu narodowego 2022 został ogłoszony rokiem Józefa Wybickiego. Z tej okazji zapraszamy nauczycieli klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych na warsztaty i lekcję pokazową, w której jest on jednym z głównych bohaterów. Będzie to dla Państwa okazja do przyjrzenia się naszym zajęciom zatytułowanym KSIĘSTWO WARSZAWSKIE – MAŁE PAŃSTWO WIELKICH NADZIEI, które opracowaliśmy specjalnie dla przybliżenia sylwetki tej ważnej dla polskiej historii postaci. 

 

 • 27 listopada 2021, godz. 10.00 -11.00 – Caravaggio i inni mistrzowie. Lekcja Baroku na żywo. Biblioteka Królewska. Prowadzenie Monika Przypkowska. / Nabór na wykład prowadzi WCIES

Uczestnicy wykładu otrzymują bezpłatną wejściówkę na wystawę uprawniającą do indywidualnego zwiedzenia wystawy tego dnia.

 

 • Sztuka emocji, emocje w sztuce – od baroku do współczesności. Warsztaty związane z planowaną w Zamku wystawą Caravaggio i inni mistrzowie 10.11.2011 - 10.02.2022.

11. 09.2021, godz. 11:00 – 12:30. Spotkanie integracyjne połączone z oprowadzaniem po wystawie Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy.

06.10.2021, godz. 18:00 - 19:30. Spotkanie na Zoom połączone z prezentacją dzieł z wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Prowadzenie historyk sztuki Przemysław Głowacki

16.10.2021, godz. 11:00 - 13:00. Spotkanie w pracowni edukacyjnej Zamku, wspólne wypracowanie scenariusza lekcji muzealnej na wystawie Caravaggio i inni mistrzowie dla klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz klas szkół ponadpodstawowych.

Nauczyciele uzyskają zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie. Ich klasy zostaną zaproszone na darmowe lekcje na wystawie poprowadzone przez zamkowych edukatorów w oparciu o wypracowany wspólnie scenariusz.

 

 • Polityka kulturalna polskich Wazów w kontekście twórczości nadwornego artysty Tomasza Dolabelli. Spotkanie na wystawie Dolabella. Wenecki malarz Wazów. 11.09 -06.12.2020

03.10.2020 (sobota) godz. 10.00 (I grupa), godz. 12:00 (II grupa) spotkanie na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie (ok. 90 min).

Zagadnienia i kręgi tematyczne :

 • mecenat królewski jako narzędzie polityki dynastycznej Wazów
 • propaganda polityczna i gloryfikacja władcy
 • pozycja Republiki Weneckiej i jej wpływ na kulturę i sztukę Europy doby Baroku
 • związki/kontakty kulturalne Rzeczpospolitej XVII w. z Republiką Wenecką
 • polska polityka międzynarodowa na przykładzie artystycznych wyborów władców wazowskich
 • kontrreformacja i pozycja kościoła w XVII w. na przykładzie realizacji Dolabelli
 • polska kultura, obyczaj i strój w ujęciu Tomasza Dolabelli
 • sylwetka malarza w kontekście sztuki weneckiej i barokowej

Prowadzenie: historyczka sztuki Monika Przypkowska, Zamek Królewski w Warszawie

KONTAKT: mprzypkowska@zamek-krolewski.pl


 

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu Edukacja w Zamku Królewskim w Warszawie