Klucz w Zamku

Spotkania na żywo z polskimi artystami w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku. Podczas wydarzenia wybrane dzieło sztuki współczesnej, zestawione z muzealną kolekcją, wchodzić będzie z nią w ciekawy i intrygujący dialog, ujawniając nieoczywiste na pierwszy rzut oka związki, inspiracje, zapożyczenia z epok minionych. Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki współczesnej, ale i tej dawnej, bo kluczem do zrozumienia „dzisiaj” jest „wczoraj”, także w sztuce. Spotkania prowadzi Monika Przypkowska.

Wstęp wolny. Wejście na wydarzenie do Zamku Bramą Senatorską od strony Pałacu Ślubów (plac Zamkowy 6). 

 

NAJBLIŻSZE SPOTKANIE:

 

31 sierpnia 2022, godz. 18:00 – Justyna Smoleń & Élisabeth Vigée Le Brun. Lady Kebab tańczy.

W feministycznym nurcie historii sztuki przechwycenie kobiecego ciała przez męski punkt widzenia stanowiło integralną część narracji patriarchatu. Rzekomo wielbione, pożądane, podziwiane było wedle tego dyskursu zaaresztowane w klatce społecznych póz i gestów, wprzęgnięte w kierat norm i wyśrubowanych oczekiwań. Przeciwstawiając się wielowiekowemu uprzedmiotowieniu kobiet - współczesne artystki podejmują temat ciała już nie jako obiektu estetycznego, czy też męskiego przedmiotu pożądania, lecz jako medium odbijającego biologiczne, historyczne i społeczne procesy. W kolejnym spotkaniu z cyklu "Klucz w Zamku" zapraszamy na spotkanie z krakowską twórczynią Justyną Smoleń i jej niezwykłymi porcelanowymi rzeźbami, które należą do tego właśnie nurtu sztuki krytycznej. Kontekst obrazu Élisabeth Vigée Le Brun, należącego do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie pozwoli wspólnie przyjrzeć się, na ile opresyjny był i jest taniec, w którym figura kobiety wiruje na przestrzeni wieków.

Justyna Smoleń ur. 1988 r. - artystka sztuk wizualnych, jej prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Współczesnego Wrocław, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK oraz w licznych kolekcjach prywatnych. W swojej twórczości wykorzystuje znalezione obiekty tworząc z nich hybrydy o groteskowym czasem makabrycznym charakterze. Stosując dekonstrukcję wciąga przedmioty i odbiorców w grę pomiędzy pamięcią ich tradycyjnych znaczeń a współczesną rzeczywistością.

Za pomoc przy organizacji wydarzenia dziękujemy warszawskiej galerii Nanazenit. 

 

 


ARCHIWUM

27 lipca 2022 – Piotr Mlącki & Zygmunt August. Toxic renesans

29 czerwca 2022 r.  Tomasz Partyka & Jan Matejko. Batory & Batory

Za użyczenie obrazu autorstwa T. Partyki dziękujemy kolekcjonerom AMartcollection
 


Source URL: https://zamek-krolewski.pl/strona/edukacja-dorosli/1479-klucz-w-zamku