Mecenas

Mecenas Zamku Królewskiego w WarszawieMuzeum

 

KGHM

 

 

KGHM Polska Miedź S.A. jest Mecenasem Zamku Królewskiego od 2019 roku

 

Doskonałe współdziałanie z Mecenasem ma ogromny wpływ na rozwój działalności Zamku i realizację prestiżowych projektów o zasięgu międzynarodowym.

KGHM nie tylko wspiera finansowo muzeum, ale także od trzech lat aktywnie angażuje się w inicjatywy kulturalne naszej instytucji.

W ubiegłym roku przypadała 65. rocznica odkrycia złóż miedzi w Polsce. 23 marca 1957 roku polski geolog Jan Wyżykowski przywiózł do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie, wydobyte podczas wierceń poszukiwawczych na Dolnym Śląsku. Odkrycie przyczyniło się do miedziowej potęgi Polski oraz do powstania spółki KGHM Polska Miedź w 1961 roku.

Ta rocznica tylko z pozoru ma niewiele wspólnego z Zamkiem. Oprócz dzieł, które prezentujemy na ekspozycji, w naszych zbiorach znajduje się również cenna kolekcja grafik. Większość z nich to miedzioryty, przedstawiające m.in. wybitnych władców, krajobrazy czy sceny historyczne.  Kiedy pojawiły się miedzioryty i jak wyglądała ich produkcja? Które ze skarbów zamkowej grafiki są najcenniejsze? Jakie nabytki miedziorytnicze wzbogaciły ostatnio naszą kolekcję? Wszystko to można zobaczyć w filmie o tej niezwykle misternej technice graficznej.