Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle

Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle

Pejzaże na porcelanie

Inspiracje malarskie z Bellottem w tle

7 czerwca4 września 2022 r.

Pokój Oficerski, Sala Gwardii Konnej Koronnej


Zachwycające, wykonane z niebywałym kunsztem i dbałością o szczegóły panoramy miast i pejzaże na porcelanie, wzorowane na obrazach i grafikach wybitnych XVIII-wiecznych weducistów, w szczególności pracach Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, podziwiać można w ramach wystawy, przygotowanej w związku z obchodami 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta. Porcelanowe obiekty zestawione są z ich malarskimi i graficznymi pierwowzorami.

Inspiracją do przygotowania wystawy był znajdujący się w kolekcji zamkowej miśnieński dzbanek do kawy pochodzący z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu déjeuner, dekorowany dwoma widokami Warszawy według obrazów Bellotta,. Obiekt zestawiony jest z ocalałymi z tej zastawy imbrykiem do herbaty (ze zbiorów Muzeum Warszawy) oraz tacą (z kolekcji Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie). To wydarzenie historyczne, ponieważ te trzy naczynia sa pokazane razem po raz pierwszy od końca XVIII wieku.

Prezentowaną porcelanę można podzielić na dwa zespoły. Pierwszy z nich to naczynia zdobione widokami według obrazów i rycin Bellotta, ukazującymi poza Warszawą także miasta saksońskie: Drezno, Pirnę i twierdzę Königstein, a także Wiedeń. Włączone do niego zostaną również wyroby miśnieńskie, zdobione widokami saksońskimi wzorowanymi na pracach innych artystów. Drugą grupę stanowią talerze i salaterka dekorowane wedutami holenderskimi, w większości pochodzące z serwisu wykonanego w Miśni w latach 1772-1774, należącego do stadhoudera Niderlandów Wilhelma V Orańskiego. Widoki umieszczone na tych naczyniach wzorowano na rycinach różnych artystów holenderskich.

Łącznie zaprezentowanych zostało29 naczyń porcelanowych, oryginalne ryciny Bellotta przedstawiające Warszawę, Drezno, Pirnę i Königstein, a także reprodukcje innych pierwowzorów.

Prezentowane obiekty pochodzą głównie ze zbiorów  muzeów zagranicznych, między innymi z Porzellannsammlug (SKD) w Dreźnie, Bayerische Nationalmuseum w Monachium, Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie, Museum für angewandte Kunst w Wiedniu, Rijksmuseum w Amsterdamie oraz Kasteel Duivenvoorde Voorschoten (Holandia)

Making of:

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, zawierający nie tylko noty dotyczące prezentowanych obiektów, ale także eseje poświęcone wedutom na porcelanie miśnieńskiej oraz wiedeńskiej. Kup w e-sklepie

Kurator wystawy: dr Anna Szkurłat, kustosz zbiorów ceramiki i szkła Zamku Królewskiego w Warszawie


Pokaz dostępny jest w ramach biletu na Trasę Królewską. Ceny biletów>

Pokazowi towarzyszy cykl wykładów



Strefa edukacyjna – pocztówka z porcelaną

Na wystawie można pobrać specjalną pocztówkę do kolorowania. Wersja do samodzielnego wydruku do pobrania u dołu strony.

Strefa edukacyjna – pocztówka z porcelaną

Wystawa Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

z

Logotypy sponsorów


Source URL: https://zamek-krolewski.pl/pejzaze-na-porcelanie